Nawigacja

Nowy System
Edukacyjny

ulotka_informacyjna.pdf


 



 

Świetlica miejscem odpoczynku, relaksu, zabawy i nauki

      Na naszej świetlicy szkolnej dzieci najchętniej uczestniczą w zabawach na dywanie, relaksują się po ciężkim dniu nauki na pufach lub grają w gry planszowe. Lubią też rysować
i czytać bajki. Po krótkim odpoczynku (co bardziej wytrwali) odrabiają lekcje na świetlicy lub w sąsiadującej bibliotece – ostoi ciszy i kopalni wiedzy.

W czwartkowe popołudnie 29.11.2018 r. odbyła się zabawa Andrzejkowa, w której wzięły udział uczniowie zadeklarowani na świetlicę. Zabawa była niezwykle udana. Dzieci tańczyły w rytmie polskich przebojów disco. Dużą frajdę sprawił wspólny pociąg utworzony przez świetliczków do  piosenki Ryszarda Rynkowskiego – „Jedzie pociąg z daleka”. Nie mogło zabraknąć „Kaczuszek” , „Makareny” i „Lambady”.  Okazało się jednak,  że największym przebojem zabawy był utwór pt. „Miłość w Zakopanem” - dzieciom nogi same rwały się do tańca.

Na Andrzejkach nie mogło zabraknąć najważniejszego, czyli wróżb! Lanie wosku, poznanie przyszłego zawodu, imienia przyszłego męża lub żony, studnia życzeń, kto pierwszy zmieni stan cywilny - to wróżby które królowały na naszej zabawie. Zwieńczeniem całego wydarzenia był słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorki imprezy.

 Album

                                                                                                 Marta Małek i Janina Trzaska


Szanowni Państwo!

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu

pt. "RODZIC W INTERNECIE".

Dzięki projektowi e-Xtra Kompetentni nasza szkoła otrzymała nowoczesny sprzęt do pracowni komputerowej.

HARMONOGRAM>>Harmonogram_zajec.pdf


 

BAL  ANDRZEJKOWY W  GRODZISKU

 Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
24.11.2018 r. był dla wszystkich uczestników wyjazdu do Grodziska wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dwanaścioro uczniów naszej szkoły miało okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Balu Andrzejkowym.
Magicznymi słowami rozpoczęło się spotkanie andrzejkowe: „Andrzeju nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj”. Siedząc w magicznym kręgu, młodzież zapoznała się z gawędą na temat tradycji andrzejkowych. Na uroczystości pojawiły się Andrzejkowe Wróżki, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały  przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania butów i tradycyjnego lania wosku. Uczestnicy  imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami, jak również wysypując szpilki z kubka (powstałe w ten sposób litery miały przypisane znaczenie). Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział we wspólnej zabawie tanecznej. Radości nie było końca.
                                                                                                                            Beata Karoń


Serdecznie zapraszamy 
wszystkich uczniów naszej szkoły 
do Szkolnego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego

pt.: SZKOLNY KONKURS 
NA NAJORYGINALNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ 
DO KSIĄŻKI
.

       Forma wykonania, użyte materiały oraz temat przewodni są dowolne. Można używać papieru, tworzyw sztucznych, drewna, tkanin, włókna oraz materiałów wtórnych i innych. Praca może być wyklejana, malowana, tkana, wyplatana, szyta, klejona itp…

Jury będzie oceniać pomysłowość, staranność i estetykę wykonania.

Prace należy składać u organizatorek konkursu do końca listopada.

                                                                  Organizatorki konkursu:

                                                              Marta Małek i Janina Trzaska


 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” 
                                               Janusz Korczak


Dzieciaki w naszym kraju są przyzwyczajone, aby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mają ku temu sposobność. Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.  My również w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy w tym dniu. Podczas apelu  Pani Dyrektor odczytała list od rzecznika praw dziecka. Każda z klas zaprezentowała gazetkę lub plakat na temat praw dziecka. Na  podsumowanie została wyświetlona prezentacja multimedialna, z której dowiedzieliśmy się jakie prawa i obowiązki ma każde dziecko. 

Album
                                                                                                                              M. Małek


„Mój pierwszy zeszyt”


Akcja IPN dla pierwszoklasistów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalny prezent – ołówki i zeszyty z wizerunkiem  Ojca Niepodległości: Józefa Piłsudskiego. Wręczenie upominków zostało poprzedzone krótką prelekcją przypominającą najmłodszym sylwetkę Marszałka. Dla dzieci takie wydarzenia to doskonałe, pierwsze lekcje historii i kształtowania postaw patriotycznych. 


A. Kmita


 

Sportowe sukcesy

Dnia 7 listopada 2018r grupa 16 uczniów naszej szkoły wyruszyła do Grzegorzowic, by wziąć udział w XVIII Gminnych Biegach Niepodległościowych. Nasza reprezentacja poradziła sobie w zawodach naprawdę bardzo dobrze. 
W biegach indywidualnych w  kategorii szkół podstawowych chłopców miejsce na podium zajął Kacper Cyganek zdobywając III miejsce.
W kategorii gimnazjum nasi chłopcy także osiągnęli wspaniałe wyniki:
I miejsce– Łukasz Wachulec oraz III miejsce – Jakub Tarko. W biegach indywidualnych również gimnazjalistki znalazły się w najlepszej trójce zdobywając miejsce I – Gabriela Gacek i III – Barbara Krzysztofek
To jednak nie koniec sukcesów. W kategorii gimnazjum w biegu zespołowym nasza sztafeta w składzie: Weronika Kurbiel, Grzegorz Tomczyk, Ewelina Mazur oraz Hubert Andruszczyszyn zdobyła zasłużone II miejsce
Po ogłoszeniu wyników zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Iwanowic przywożąc ze sobą aż sześć pucharów.

Album



11 listopada – pamiętać wypada

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości  zostały pięknie zaakcentowane przez uczniów naszej szkoły. W dniu 9 listopada br. w Szkole Podstawowe im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach w czasie uroczystości wręczono nagrody.

Był to finał konkursu plastycznego pt. "11 listopada – pamiętać wypada". W konkursie wzięło udział 9 uczniów. Nagrodzono:  Magdalenę Kmitę i Adama Siute z kl. IV. Wyróżniono 5 młodych artystów. Prace plastyczne były nie tylko piękne ale wyrażały wiele treści patriotycznych . Są dowodem na to, że młode pokolenie kocha swoją ojczyznę i promuje to, co polskie.

Album

B. Karoń


Stulecie  Niepodległości

Akademia szkolna


    Dnia 11 listopada w Europie obchodzona jest rocznica zakończenia I wojny światowej. Dla nas Polaków jest to dzień szczególny, bo związany z odzyskaniem po latach niewoli niepodległości. W tym roku przypada setna rocznica tych jakże dla nas radosnych wydarzeń. Po 123 latach zaborów, powstań narodowych, w końcu w wyniku I wojny światowej,  Polska powróciła na mapę Europy. Z tej okazji , w piątek 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.

Rozpoczęliśmy ją w tym roku nieco inaczej – podobnie jak uczniowie wielu szkół, 
cztery zwrotki hymnu narodowego, zaśpiewaliśmy o godzinie 11.11- wcześniej i później były wiersze,  wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, była też poruszająca pantomima  o rozbiorach Polski. Wszystkie klasy przygotowały jedną z pieśni,  dzięki czemu w obchody stulecia zaangażowani byli niemal wszyscy – część śpiewała, część recytowała wiersze, inni przygotowywali prace plastyczne o tematyce patriotycznej.


Pantomima  o rozbiorach i odzyskaniu niepodległości

Album

Arkadiusz Dybka


"Złożenie kwiatów

na grobie porucznika Mieczysława Kwiecińskiego"



W dniu 11 listopada, w godzinach rannych, delegacja uczniów naszej szkoły pod opieka pedagogów udała się Cmentarz w Iwanowicach. Złożyliśmy wiązankę kwiatów na grobie porucznika Legionów Polskich - Mieczysława Kwiecińskiego. W ten to sposób zaczęliśmy dzień bogaty w uroczystości gminne, upamiętniające 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski.

Album

K. Opyrchał
 


Stulecie Niepodległości
Sukces naszych uczniów w grze terenowej


Rok obecny jest wyjątkowy,  chociażby ze względu na  stulecie odzyskania przez nasze państwo niepodległości. W końcu po 123 latach zaborów państwo polskie pojawiło się na mapie Europy. Rocznica wyjątkowa, więc i pomysłów na jej uczczenie mnóstwo. Jednym z nich była gra terenowa, która 6 listopada została rozegrana na terenie szkoły podstawowej w Widomej. Było to podsumowanie projektu, w ramach którego odbyło się pięć prelekcji poświęconych:  Józefowi Piłsudskiemu, powstaniu styczniowemu, Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, Leonowi Krzeczunowiczowi  i mogiłom z czasów I wojny światowej w naszej okolicy. Prelekcje rozpoczęły się już w ubiegłym roku szkolnym, a na ich zakończenie trzyosobowe reprezentacje szkół uczestniczyły w grze terenowej.


Każda drużyna miała do wykonania  osiem zadań – każde musiała odnaleźć na terenie szkoły i wykonanie zameldować w kwaterze marszałka. W grze,  w kategorii uczniów młodszych (klasy IV, V, VI) ku naszej radości najlepsi okazali się uczniowie  naszej szkoły w składzie: Weronika Herjan, Natalia Żurowska i Tomasz Cyganek. 

Bardzo dobrze,  chociaż już bez zwycięstwa zaprezentował się zespół uczniów klas starszych w składzie: Maria Wywiał, Ewelina Mazur i Bartłomiej Paos. Gratulujemy uczniom bardzo dobrego występu i życzymy dalszych sukcesów.

Album


A. Dybka


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach znowu zabłysnęli!

         Każdy pieszy, poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, ma obowiązek używania elementów odblaskowych - taki zapis zawiera znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym.

         Nasza szkoła, podobnie jak w ubiegłym roku, wzięła udział w akcji Odblaskowa Szkoła właśnie po to, aby uczyć dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i wpajać zasady właściwego zachowania na drodze.

„Odblaskowa Szkoła” to Konkurs Województwa Małopolskiego, którego organizatorem jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Uczniowie, wraz z nauczycielami, przygotowywali się do tego dnia od początku roku szkolnego. Robili gazetki propagujące  właściwe (bezpieczne) zachowania uczestników ruchu drogowego i przygotowywali się do konkursu wiedzy z zakresu BRD. Młodsi uczniowie rysowali i poznawali znaki drogowe, ich rodzaje i znaczenie.

        Zakończenie całej akcji odbyło się 30 października. Na początku spotkania na sali gimnastycznej, przybliżone zostały podstawowe cele akcji „Odblaskowa Szkoła”
i pokonkursowa wystawa prac plastycznych. Uczniowie prezentowali swoje plakaty i hasła nawołujące do noszenia odblasków oraz stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Następnie odbyła rywalizacja między poszczególnymi klasami w turnieju wiedzy.  

Jury oceniając poszczególne elementy i stopień realizacji przez klasę, ustaliło które klasy przygotowały się do konkursu najlepiej. Tegorocznymi „Odblaskowymi Mistrzami”  zostali uczniowie klasy pierwszej. Na drugim miejscu uplasowała się klasa druga, a na trzecim – trzecia. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki, spośród których naważniejsze to oczywiście odblaki i kamizelki odblaskowe.

       Kulminacyjnym punktem akcji był przemarsz przez centrum Iwanowic, podczas którego nasi podopieczni zwracali uwagę mieszkańców na konieczność noszenia odblasków. Oddziaływali na przechodniów zarówno poprzez plakaty i skandowane hasła, jak i przez swój odblaskowy ubiór.

Album

Koordynator akcji

Janina Trzaska


     

Warszawa, 8 listopada 2018 roku

Szanowni Państwo,         

Rodzice i Opiekunowie,  

 

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
 

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
 

Z wyrazami szacunku
 

Anna Zalewska                                    Jarosław Pinkas         
Minister Edukacji Narodowej             Główny Inspektor Sanitarny


KOROWÓD  ŚWIĘTYCH

31 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach odbył się III Korowód Świętych przygotowany przez wolontariuszy SKC pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki. Oprócz społeczności naszej szkoły obecny był także ksiądz Proboszcz Ryszard Suchanowski. 
Korowód rozpoczął się od przypomnienia czym jest świętość i jak ją osiągnąć. W rytm piosenki „To dla mnie i dla ciebie święci orędują  w niebie”  na salę wkroczył barwny „korowód świętych”. Uczniowie przebrani za wybranych przez siebie świętych zaprezentowali ich życie oraz atrybuty. Mogliśmy poznać między innymi Maryję, św. Weronikę, św. Faustynę, Św. Julię,  św. Zuzannę, Św. Ritę,  Św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Jadwigę, św. Annę, św. Wojciecha, św. Józefa, św. Huberta i wielu innych świętych. Każdy uczestnik korowodu otrzymał upominki ufundowane przez Księdza Proboszcza oraz Radę Rodziców. Całość zakończyła się wspólnym śpiewem piosenki „Taki duży, taki mały może świętym być”.  Była to już kolejna taka uroczystość w naszej szkole. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie Korowodu.
Organizując Korowód tworzymy wspólnotę, która kroczy po śladach świętych. Wierzymy, że oni są wśród nas. Jest to najlepsze przygotowanie do Uroczystości Wszystkich Świętych.

 

R. Jagiełka


Konkurs fotograficzny „Leśne Inspiracje 2018”


Tematem przewodnim tegorocznego fotografowania małopolskiej przyrody jest „Las – Strażnik Niepodległej”. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania oraz szacunku dla przyrody, potrzeby jej nieustannej ochrony, ukazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski, a szczególnie lasów, uświadomienie i zrozumienie roli lasu w życiu Narodu – w duchowym i materialnym dorobku polskiej kultury, postrzeganie lasów jako ważnego elementu dziedzictwa narodowego, a także edukacja z zakresu prowadzenia gospodarki leśnej, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Naszą szkołę reprezentował zespół 10 znakomitych młodych fotografów: Zuzanna Cieślik, Gabriela Fundanent, Andrzej Kurowski, Ewelina Mazur, Justyna Płatek, Jakub Tarko, Łukasz Wachulec, Mikołaj Siuta, Weronika Małek, Mikołaj Orłowski.
                                                                                                                  Beata Karoń

 


„PIEŚNIAMI PATRIOTYCZNYMI MALOWANE”

30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach pt. „Pieśniami patriotycznymi malowane”.  

Cele konkursu:
⦁    kształtowanie postaw patriotycznych
⦁    upowszechnianie wiedzy na temat odzyskania niepodległości przez Polskę
⦁    rozbudzanie zainteresowania sztuką i kulturą
⦁    wspieranie dzieci w  twórczym wyrażaniu swoich doświadczeń 

Dziękuję za piękne, staranne i innowacyjne prace plastyczne.

Album


                                                                                                                      B. Karoń


Dnia 20.10.2018 r. jedenaścioro uczniów z klas V – VIII wzięło udział w całodziennym wyjeździe do Grodziska. Dzień upłynął na spacerze do Skały gdzie uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach poświęconych ginącym zawodom. Choć chmury przykryły niebo nad Skałą, a słoneczna dotąd jesień pokazała swoje ponure oblicze,
atmosfera na Rynku  była naprawdę wspaniała.
Ci młodsi i ci troszkę starsi przybyli, by spotkać się z blisko 30 wystawcami z Polski i Węgier.
Rozmowy, prezentacje, dyskusje, warsztaty, pokazy i pyszne degustacje umilały czas wszystkim przybyłym na Rynek gościom.
 Uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem.
Podczas wydarzenia twórcy i rzemieślnicy z branż zanikających zawodów przedstawili tajniki swojej profesji. Był czas na zabawy na świeżym powietrzu, edukację, posiłek i odpoczynek.
                                                                                                     B. Karoń



Uwaga!
Nastąpiła zmiana terminu ZEBRANIA Z RODZICAMI. 
 

Wywiadówka inaczej odbędzie się dnia 29 listopada 2018 r. o godz. 18.00 /zamiast 8 listopada 2018 r./


Sprzątanie cmentarza

 

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych 27 października grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. Renaty Jagiełki porządkowała cmentarz parafialny. Zaopatrzeni w niezbędny sprzęt z ochotą przystąpili do pracy. Sprzątali Grób Nieznanego Żołnierza, mogiły pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz alejki cmentarne. Już po raz kolejny podjęli tę akcję. Wolontariusze , którzy w niej uczestniczyli  to: Gumula Anna, Chludek Oliwia, Baran Jolanta, Michalski Igor, Grochowina Kacper, Małek Weronika, Chludek Oliwia, Pałetko Alicja, Wywiał Maria, Kmita Agata, Kmita Dagmara, Baran Krystian, Kotaba  Alicja. Za podjęty trud dziękujemy.

Takie momenty skłaniają do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

Renata Jagiełka


Wyniki XIV Gminnego Konkursu o św. Janie Pawle II,

przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach,

w dniu 24.10.2018 r.

 

         Punktualnie o godz. 9:00 rozpoczął się pisemny test wiedzy, do którego przystąpiło 12 uczniów
z trzech szkół podstawowych, z terenu gminy Iwanowice oraz jedna drużyna gimnazjalna. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań dotyczących ostatnich siedmiu lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Po skończeniu egzaminu uczniowie udali się na poczęstunek, a jury przystąpiło do sprawdzania prac. Trzeba przyznać, że poziom wiedzy uczestników tegorocznej edycji, był bardzo wysoki.

        W wyniku  indywidualnej punktacji poszczególnych uczestników jury ustaliło następującą klasyfikację:  I miejsce Zuzanna Patoła - SP w Celinach,  II miejsce Damian Jasiówka - SP w Sieciechowicach i Weronika Fundament - SP w Iwanowicach (kl. III   gimnazjum), miejsce III - Mateusz Trzaska z SP Iwanowice. Wyróżnienia otrzymali:  Alicja Kotaba (gimnazjum) i Piotr Kurbiel - SP Iwanowice.

Wszyscy uczestnicy konkursu wiedzy otrzymali wydawnictwa albumowe oraz dyplomy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc oraz wyróżnień, nagrodzeni zostali dodatkowo przenośnymi głośnikami.

        W wyniku klasyfikacji drużynowej szkół I miejsce zajęła SP im. Jana Pawła II (drużyna gimnazjalistów), II – SP im Księdza Jana Bosko w Celinach, a III SP im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach. Drużyna ze Szkoły  Podstawowej z Iwanowic (składająca się z młodszych uczniów)  zajęła miejsce czwarte.

Prace oceniało jury w składzie: ksiądz Wojciech Oczkowicz, Janina Trzaska oraz Beata Karoń.     

Zwycięskie szkoły otrzymały dyplomy i zestawy gier planszowych.                             

           Jak co roku,  konkursowi wiedzy, towarzyszył Gminny Konkurs Plastyczny o Janie Pawle II, na który wpłynęło 45 prac. Jury oceniające, które zebrało się 18 października 2018 r. ustaliło następującą klasyfikację:

I miejsca - Nikodem Glaz i Kajetan Gaździcki  – SP Widoma, Justyna Kowalczyk - SP Sieciechowice, Krzysztof Rusek, Kornelia Jakubek, Małgorzata Dybka, Lena Mularczyk i Justyna Świerk – SP Celiny oraz Weronika Fundament, Amelia Zarębowicz, Anna Trzaska i Oliwia Ciaranek - SP Iwanowice;

II miejsca - Patryk Misiak – SP  Sieciechowice Julia Cieślik i Jakub Rajpold – SP Poskwitów,  Agnieszka Karnia, Julia Zębala, Aleksandra Musiałek i Kacper Walczak – SP Iwanowice oraz Kacper Kulesza i Martyna Gryc – SP Celiny;

III miejsca - Natalia Kobińska, Marcel Kołek  i Zuzanna Basoń – SP Sieciechowice oraz Tomasz Kania – SP Celiny. Natalia Kobińska  – SP Sieciechowice, Sandra Walczak – SP Iwanowice, Milena Bzdela, Monika Szaleniec i Karolina Kazana –SP Poskwitów.

Wyróżnienie otrzymali następujący uczniowie: Justyna Bałazy, Maja Wygaś, Julia Kaczmarek i Oliwier Dryja
 – SP Sieciechowice, Bartłomiej Woźniak i Zuzanna Mucha – SP Celiny, Krzysztof Kaczmarczyk, Nikola Mikuła, Krystian Herjan – SP Iwanowice, Roksana Celej, Gabriela Szczepa, Hubert Kiełtyka – SP Poskwitów.

Wśród nagrodzonych znalazło się jeszcze dwoje uczniów z SP w Celinach, uczennica z SP w Sieciechowicach i uczeń z Poskwitowa. Ich nazwiska nie są publikowane ze względu na brak zgody na publikację wizerunku – RODO.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 

      W imieniu uczestników i organizatorów konkursów, pragniemy podziękować sponsorom tych wspaniałych nagród: Urzędowi Gminy w Iwanowicach, Gminnej Komisji ds. Uzależnień, Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek, Parafii pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach oraz Firmie Krak-Marfisch.

 

 Album

 

Janina Trzaska i Beata Karoń


XVIII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

 

Dla Rodziny Szkół im. Jana Pawła II rok 2018 ma szczególne znaczenie, bowiem mija
40 lat pontyfikatu naszego patrona.      

Jak co roku, w październiku, społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Iwanowicach, wzięła udział w Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.
Ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów starszych klas szkoły podstawowej
i gimnazjalistów reprezentowała naszą szkołę i nasze sztandary. Jeszcze przed rozpoczęciem modlitwy różańcowej,
młodzi ludzie wypuścili w niebo ponad 300 żółtych i białych balonów, jako znak uniesienia ich serc do nieba. Do balonów przypięte były (napisane wcześniej) listy
z pozdrowieniami, podziękowaniami, intencjami i prośbami.
Głównym punktem spotkania modlitewnego szkół noszących imię Papieża – Polaka, była uroczysta msza święta na jasnogórskich wałach, pod przewodnictwem Abp Mieczysława Mokrzyckiego - ze Lwowa.
W swojej homilii podkreślał on szczególnie, że Jan Paweł II był ojcem zwłaszcza dla młodych ludzi, o których bardzo się troszczył, ale którym stawiał trudne zadania: „Uczył życia nie na skróty, ale według porządku i harmonii, jaka wyszła z zamysłu Stwórcy”.

Arcybiskup mówił, że „nauka św. Jana Pawła II ma być zapisana nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w naszych sercach, umysłach i postępowaniu. Życzmy sobie, by św. Jan Paweł II żył w nas i działał przez nas”.

         XVIII Dzień Papieski oraz to nasze spotkanie nosiły hasło: „Promieniowanie ojcostwa”. Za wstawiennictwem Matki Bożej, obecnej w cudownym wizerunku, dziękowaliśmy za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i modliliśmy się za Ojczyznę. Tego pięknego dnia, u stóp Jasnej Góry, zgromadziło się 14 tysięcy młodych ludzi z ok. 300 szkół z Polski i Białorusi.

        Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe trafią na Ukrainę i za pośrednictwem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, na pomoc dla najbardziej potrzebujących powstańców warszawskich.

        Dzięki tym spotkaniom, Jan Paweł II jest obecny nie tylko w nazwie szkoły, ale także
w naszym życiu i działaniach.

Janina Trzaska

 

 

Album 


"Niedaleko od Krakowa,

tu gdzie Dłubnia cicho płynie,

jest szkoła w Iwanowicach,

najpiękniejsza w całej Gminie"

DZIEŃ PATRONA

W piątek, 19 października społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach obchodziła swoje święto- Dzień Patrona. Tego dnia dwudziestu uczniów klasy I złożyło ślubowanie oraz otrzymało swój pierwszy szkolny dokument - legitymację. Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter ze względu na kilka bardzo ważnych dla naszej szkoły rocznic. 16 października minęło 40 lat od kiedy święty patron szkoły – Jan Paweł II zasiadł na Stolicy Piotrowej. 26 września 1993 roku, a więc 25 lat temu, ówcześni uczniowie i nauczyciele przeżywali piękną chwilę nadania szkole imienia oraz wmurowania pamiątkowej tablicy na szkolnym korytarzu. Dyrektorem Szkoły Podstawowej był wtedy mgr inż. Alfred Miska. 15 października 1998 roku, 20 lat temu poświęcono i przekazano szkole sztandar. O wszystkich tych historycznych już wydarzeniach wspomniała pani Dyrektor Dorota Dryja-Zębala inaugurując świętowanie.

Wśród wielu tradycji szkoły jest rozpoczynanie ważnych dla nas uroczystości mszą świętą sprawowaną w kościele parafialnym św. Trójcy. Zawsze uczestniczą w niej poczty sztandarowe, uczniowie wraz z wychowawcami, Dyrektor szkoły, emerytowani i pracujący nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, przyjaciele szkoły. Dalsze obchody odbywały się w pięknie odnowionej i udekorowanej sali gimnastycznej. Uczniowie klasy VIII wraz z panią G. Mucha przygotowali inscenizację nawiązującą do sylwetki świętego patrona szkoły. Pierwszoklasiści oczarowali wszystkich swoimi popisami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi. Rozbawili i zaangażowali do wspólnego śpiewania wszystkich obecnych. Uczniów do występu przygotowała wychowawczyni p. A. Kmita oraz panie D. Bajorska-Kurzaja i M. Burka. Uczniowie klasy VB wraz z wychowawczynią p. B. Karoń wierszem i piosenką złożyli życzenia nauczycielom z okazji ich niedawnego święta. Po ślubowaniu na szkolny sztandar pełnoprawni już uczniowie klasy pierwszej otrzymali upominki przygotowane przez uczniów klasy II wraz z wychowawczynią p. J. Stąpała. Prezenty dla naszych najmłodszych uczniów ufundowali i wręczyli również przedstawiciele władz samorządowych. Przewodnicząca Rady Rodziców p. E. Wydmańska złożyła na ręce p. Dyrektor najlepsze życzenia zarówno czynnym jak i emerytowanym nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły w Iwanowicach i dawnej szkoły w Sułkowicach.

Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi R. Suchanowskiemu i księdzu Marcinowi Żuchowiczowi  za uroczystą  mszę świętą. Rodzicom uczniów klasy I za przygotowanie uroczystości oraz czuwanie nad jej przebiegiem. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tak ważnym dla szkoły dniu: przedstawicielom władz powiatowych i samorządowych, radnym i sołtysom z miejscowości należących do obwodu szkoły oraz wszystkim zaproszonym gościom, tak licznie przybyłym. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy gościć Was w naszych murach.

Album

                                                                                      Anna Kmita


 

10-lecie Szkolnego Koła Caritas

21 października świętowaliśmy 10-lecie istnienia Szkolnego  Koła Caritas działającego przy naszej szkole. Uroczystą Mszę Świętą odprawił ks. dr Mirosław Kowalski a Słowo Boże wygłosił ks. Biskup Andrzej Kaleta. Pod koniec Mszy Świętej Ks. Biskup - po modlitwie- włączył do grona SKC nowych wolontariuszy wręczając im legitymacje. Wolontariusze wyrazili swoją wdzięczność słowami: 
"Dwa szczęścia są na świecie, jedno małe – być szczęśliwym, drugie wielkie - uszczęśliwić innych”.
Jako wolontariusze pragniemy to czynić oddając swoje serce, czas i dzielić się radością z tymi, którym jej brakuje. Serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi za przybycie do naszej parafii, za wygłoszone słowo pełne troski o nas  a szczególnie za przyjęcie nas do grona wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas.
Słowa wdzięczności kierujemy również do wszystkich, którzy wspierają nas w naszej charytatywnej działalności. Dziękujemy księdzu proboszczowi Ryszardowi Suchanowskiemu, księdzu Marcinowi Żuchowiczowi,  Pani Dyrektor Dorocie Dryi Zębali dawnym i obecnym opiekunom Szkolnych Kół Caritas: pani Bożenie Lisowskiej, pani Edycie Krzynówek, Księdzu Dominikowi Kostonowi, Panu Maciejowi Jagiełce oraz pani Renacie Jagiełce. Dziękujemy  wszystkim naszym darczyńcom, sponsorom  i partnerom w różnorakich akcjach.

Za wszelkie dobro Bóg zapłać!”

Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy wolontariusze wspólnie z Księdzem Biskupem  zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, oraz otrzymali symboliczne upominki.
Z racji 10-lecia SKC została wydana okolicznościowa gazetka, która między innymi opisuje działalność wolontariuszy. Jako opiekun SKC cieszę się , że zapał naszych uczniów nie słabnie i podejmują coraz to nowe zadania w służbie na rzecz potrzebujących. Dziękuję wszystkim byłym i obecnym wolontariuszom.

Album

R. Jagiełka



Integracyjna sobota w Grodzisku

W minioną sobotę 6.10.2018 r. trzynaścioro uczniów naszej szkoły z klas IV – VIII wzięło udział w pierwszym w tym rokuspotkaniu w Grodzisku. Całodzienny wyjazd był możliwy dzięki współpracy naszej szkoły ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Akademickim oraz Parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skale – Grodzisku. Był też czas na podziwianie Ojcowskiego Parku Narodowego. Na młodych turystów przechadzających się szlakami czekała uczta dla oczu i deszcz liści. Wszechobecne buczyny i graby sprawiły, że cały teren Ojcowskiego Parku Narodowego wyglądał zachwycająco. Kontrastujące zielenią sosny i szare ostańce skalne dodatkowo dodały krajobrazowi charakteru. Spacer był niesamowity, nasycony kolorami. Pod nogami czuło się dywan z liści a nad głowami panowała feeria barw. Młodzież wzięła udział w zajęciach integrujących zespół. Wyjazd udał się znakomicie.

Album
                                                                                                       

 Beata Karoń


                             19 X 2018 r.             

         DZIEŃ PATRONA,  ŚWIĘTO SZKOŁY

W tym uroczystym dniu odbędzie się Ślubowanie  uczniów  klasy I.

Porządek uroczystości:

9.00-  msza św. w Kościele św. Trójcy w Iwanowicach

10.00- spotkanie gości, społeczności szkolnej i rodziców w dużej sali gimnastycznej szkoły.

                                                                                                                        Serdecznie zapraszamy


 

 


GMINNY KONKURS

o św. JANIE PAWLE II

Fot. pixabay.com

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach

serdecznie zaprasza

wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z terenu Gminy Iwanowice

do wzięcia udziału

w

XIV GMINNYM KONKURSIE

 WIEDZY O ŚW. JANIE PAWLE II 

oraz

XIV GMINNYM KONKURSIE

 PLASTYCZNYM O ŚW. JANIE PAWLE II 

Konkursy odbywają się pod patronatem:

Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Trójcy Świętej w Iwanowicach,

Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek oraz Komisji ds. Profilaktyki 

i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy 

w Iwanowicach

 


Dzień Chłopaka 

28 września dziewczyny z klas I - III  naszej szkoły złożyły serdeczne życzenia swoim kolegom z okazji ich święta, które w tym roku wypadło na ostatnią niedzielę września. W poszczególnych klasach chłopcy poza życzeniami zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi kartkami, drobnymi upominkiami lub słodyczami. Do gorących życzeń dołączyły również wychowawczynie:  p. Anna Kmita,  p. Joanna Stąpała oraz p. Iwona Mularczyk. Tegoroczny Dzień Chłopaka po raz kolejny stał się znakomitą okazją do wesołej zabawy,  miłych rozmów, wspólnego poczęstunku, a także wykonania pamiątkowych fotografii.

Album

Wych. klas I - III


Sadzenie żonkili


27 września  b.r. koło Kościoła w Iwanowicach oraz przy Ośrodku Zdrowia  (już po raz ósmy w naszej parafii) miała miejsce akcja sadzenia żonkili. Uczestniczyli w niej wolontariusze Szkolnego  Koła Caritas pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki, przedstawiciele Hospicjum w Miechowie: siostra Benedykta, pani Ewa Wojciechowicz, Ks. Proboszcz,  p.dyr. Dorota Dryja-Zębala.  Najpierw wolontariusze przygotowali teren pod żonkile a później po przemówieniu  p. Ewy przystąpili do sadzenia cebulek, które wzejdą wiosną i będą rozdawane za datki na rzecz Hospicjum. W sumie zasadziliśmy 150 cebulek za które  serdecznie dziękujemy pani Celinie Wykurz.

Album

Renata Jagiełka

 


XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

 

 

22 września po raz 17 wyruszyliśmy na trasę Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego pod hasłem „Krzyż stał się nam bramą”. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów z Poskwitowa i Iwanowic wraz z opiekunami, licealiści, studenci, osoby dorosłe pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki.

Nasza grupa liczyła 85 uczestników. W tym roku wędrowaliśmy trasą zwaną „Widokowa” liczącą 10 km. Wyruszyliśmy z Nowego Skoszyna przez Jeleniów,  Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż. Po drodze mogliśmy podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich, a po dotarciu do celu pokłoniliśmy się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.

Głównym punktem wydarzenia była Msza Święta koncelebrowana przez wszystkich biskupów diecezji kieleckiej oraz wielu kapłanów. Podczas Najświętszej Ofiary homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – „Ponad wszelką wątpliwość, Jezus wciąż dźwiga krzyż w swoich wyznawcach prześladowanych, torturowanych i uwięzionych. Dźwiga go także w tych wyśmianych, poniżonych i skazanych na różnego rodzaju agresję z powodu zachowywania Bożych Przykazań, chrześcijańskiej obyczajowości i życia na co dzień duchem błogosławieństw” – przypomniał biskup kielecki.

W tym roku w rajdzie uczestniczyło 3676 pielgrzymów, wędrujących 15 trasami przebiegającymi przez najciekawsze miejsca Gór Świętokrzyskich.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wszyscy uczestnicy wracali do domu zadowoleni planując już udział w kolejnym rajdzie za rok.

 

Renata Jagiełka

Album


                      Kolonie w Grodzisku

Dzięki wieloletniej, współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Akademickim i Parafią pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Grodzisku sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w bezpłatnym wyjeździe kolonijnym. Pobyt w Ośrodku Rekolekcyjno – Kolonijnym położonym na urwistej skale górującej nad Doliną Prądnika trwał od 28. 06 do 7. 07 2018. Młodzież poznawała walory turystyczno – krajoznawcze najbliższej okolicy, a konkretnie Ojcowskiego Parku Narodowego.  Zwiedzała Kraków, Ogrodzieniec Pieskową Skałę. Był też wyjazd na basen i seans w kinie. Oprócz aktywnego wypoczynku uczestnicy wyjazdu zapoznawali się i integrowali z młodzieżą z innych placówek oświatowych między innymi ze Skawiny i Sułoszowy Wyjazd udał się doskonale.

                                                                                                                               Beata Karoń


 

Spotkanie wolontariuszy SKC

8 września odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie wolontariuszy. Wspólnie omawialiśmy plan pracy na cały rok oraz wybraliśmy nowy zarząd. Cieszymy się również  z nowych wolontariuszy którzy dołączyli do naszego grona i chcą  pomagać innym.                        

ZARZĄD  SZKOLNEGO  KOŁA  CARITAS

 


Więcej