Nawigacja

Nowy System
Edukacyjny

ulotka_informacyjna.pdf


 



październik 2017

Andrzejki 2017 -  wspomnienia  ze wspaniałej zabawy

30 listopada, tradycyjnie  jak co roku, uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami świętowali Andrzejki. Nie obyło się bez wróżb, szaleństw na parkiecie i słodkiej uczty. Spotkanie było wspaniałą okazją do integrowania się dzieci, zaprezentowania umiejętności tanecznych ale przede wszystkim dostarczyło wszystkim wiele radości. Dziękujemy starszemu koledze, Andrzejowi z klasy II Gimnazjum za przygotowanie nagłośnienia i oświetlenia. Naszym drogim rodzicom bardzo dziękujemy  za zorganizowanie poczęstunków w klasach. Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

                                                              Wychowawczynie

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=536


Słodka

Spektakl poruszający temat agresji, przemocy, cyberprzemocy

 

 

    

Dnia 27.11.2017 r . uczniowie klas I, II, III, IV a, IV b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w spektaklu profilaktycznym  teatru Moralitet pt. „Słodka”.

Od zarania dziejów człowiekowi towarzyszy agresja i przemoc. To one rozwiązują nam konflikty, to one konflikty wszczynają. To te dwa zachowania człowieka powodują i powodowały zawsze  krzywdę innych. Żyjemy w czasach szczególnie naznaczonych bezsensowną brutalnością, agresją i aktami przemocy. Dzieje się tak cały czas i wszędzie. Jest to ogólnie zjawisko społeczne. Bez względu na wiek jak i płeć agresorów. Dodatkowo sam akt przemocy oprócz zła, które czyni żywi się  medialnością danego czynu. Spotykamy się coraz częściej z przemocą rówieśniczą, w szczególności  w cyberprzestrzeni, trudnej i niedostrzegalnej dla rodziców i nauczycieli.

Skąd tak wielkie zło? Często są to emocje, które wydostały się spod kontroli świadomości i dezorganizują stosunki międzyludzkie. Ponadto wychowanie i wpływ środowiska powodują występowanie agresywnych zachowań. Profilaktyka przemocy i agresji jest potrzebna stale i na co dzień. Wychowywanie dzieci bez przemocy nie znaczy, że bez zasad i konsekwencji. Uczniowie zapoznali się problematyką agresji oraz jej przeciwdziałaniu.

                                                                                                                        Beata Karoń


Katarzynki i andrzejki w Grodzisku

W nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię liturgicznego wspomnienia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, w Polsce obchodzono katarzynki, czyli noc wróżb matrymonialnych dla kawalerów. Patronka tej dawnej tradycji była piękną i mądrą kobietą. Jako gorliwa chrześcijanka nie chciała poślubić poganina. Za panowania cesarza Dioklecjana, okrutnego prześladowcy wyznawców Chrystusa, Katarzynę poddano straszliwym torturom, a następnie zgładzono przez ścięcie mieczem. Relikwie męczennicy spoczęły w klasztorze u podnóża Góry Synaj. Świętą Katarzynę pytali przyszłość chłopcy i młodzi mężczyźni. Pod poduszkę wkładali karteczki z żeńskimi imionami, a rankiem dokonywali proroczego losowania. W ten sposób Katarzyna Aleksandryjska miała wskazać im wybrankę serca.  Z kolei w nocy z 29 na 30 listopada dziewczęta pytały o przyszłość świętego Andrzeja Apostoła. Młodszy brat Szymona Piotra był rybakiem z Betsaidy. Za swoją wiarę w Chrystusa i działalność ewangelizacyjną został ukrzyżowany w greckim Patras. Andrzejkowe wróżby odprawiane przy jego wstawiennictwie były zdecydowanie bardziej rozbudowane niż katarzynki. Panny lały wosk na zimną wodę przez klucz. Na podstawie zastygłego kształtu lub rzucanego przez niego cienia wróżono na temat wyglądu i zawodu przyszłego ukochanego. Popularną wróżbą było też ustawianie obuwia dziewcząt od ściany do progu. Ta, której but jako pierwszy dotarł za drzwi, miała wyjść jako pierwsza za mąż. W niektórych rejonach kraju panny ścinały w andrzejki gałązki wiśni lub czereśni i wkładały je do wody. Jeżeli zakwitły w Boże Narodzenie, zapowiadały rychłe zamążpójście. Znane było również losowanie przedmiotów o umownym znaczeniu. Na przykład wstążka symbolizowała ślub, listek staropanieństwo, a różaniec powołanie zakonne.

Te właśnie tradycje poznawało w sobotę 25 listopada trzynaścioro uczniów naszej szkoły. Podczas wyjazdu do Grodziska młodzież uczestniczyła we wróżbach, a następnie w fantastycznej zabawie tanecznej. W miłej i wesołej atmosferze czas płynął wyjątkowo szybko. Uczestnicy wyjazdu zgodnie stwierdzili, że nie mogą się już doczekać następnego spotkania.

Anna Miśkiewicz



„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” Paulo Coelho

20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Dzieci mają swoje najważniejsze święto 1 czerwca- Dzień Dziecka. Od dwóch lat uczniowie naszej szkoły mają okazję do świętowania również 20 listopada, wówczas obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to święto ustanowione w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Rzecznikiem praw dziecka w Polsce jest Marek Michalak.

Konwencja ustanawia status dziecka, oparty na następujących założeniach:

• dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,

• dziecko, jako istota ludzka, wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,

• rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,

• państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.

Konwencja chroni wszystkie osoby poniżej osiemnastego roku życia, opiera się na czterech podstawowych zasadach:

• dzieci nie wolno dyskryminować ze względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, pochodzenie narodowościowe, etniczne czy społeczne,

• dzieci mają prawo do rozwoju we wszystkich aspektach swego życia (rozwój fizyczny, społeczny, duchowy, psychologiczny),

• dobro dziecka należy stawiać na pierwszym miejscu,

• dzieci powinny mieć zapewnione uczestnictwo w decyzjach dotyczących ich życia.

Uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej, w obecności swoich wychowawczyń i Pani Dyrektor obejrzeli tego dnia bardzo ciekawą prezentację multimedialną wprowadzającą ich w historię i podstawowe prawa oraz przywileje dzieci. Nauczyli się sposobów sygnalizowania zagrożeń, form szukania pomocy, poznali osoby i instytucje odpowiedzialne za zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa.

Na zakończenie spotkania uczniowie z klasy II i III wierszem i piosenką opowiedzieli zebranym o swoich prawach i obowiązkach.

Wychowawczynie klas 1-3

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=529


Dzień Krajobrazu  w Iwanowicach
20 października Dzień Krajobrazu
Mój krajobraz. Współtworzę i chronię

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach włączyła się w tym roku w obchody Dnia Krajobrazu. Z tej okazji szkoła zorganizowała szereg atrakcji i aktywności, w tym spacery  i konkursy, dzięki którym uczniowie lepiej poznali otaczający ich krajobraz oraz zagadnienia związane z jego ochroną.

Człowiek jest nierozerwalnie związany z przestrzenią, w której obcuje i którą zamieszkuje. Otoczenie wpływa na nasze samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, tworzenie się i utrzymywanie więzi społecznych, inspiruje i motywuje nas do działania. To sprawia, że każdy chciałby mieszkać w miejscu o pięknym i harmonijnym krajobrazie.

Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy z nas współtworzy swoje otoczenie i ma na nie realny wpływ.

Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod tytułem "Piękno wokół nas – krajobraz Iwanowic". Konkurs rysunkowy przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI.

20 października 2017 r., w Dzień Krajobrazu, prace zgłoszone w konkursie rysunkowym zostały wystawione w szkole na tablicach ekspozycyjnych.

Dzień Krajobrazu został ustanowiony w 2016 r. z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Święto obchodzone jest 20 października, w rocznicę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na znaczenie krajobrazu w naszym życiu oraz wskazanie zależności podejmowanych przez nas decyzji na kształt i wygląd naszego otoczenia.

Wyniki konkursu plastycznego

I miejsce: Natalia Kmita, Julia Kaczka, Oliwia Rerak,

II miejsce: Julia Adamek, Alicja Różycka, Wiktoria Konstantyn,

III miejsce: Nicole Kaczka, Zuzia Mularczyk, Anna Wywiał,

Wyróżnienia: Maja Kurbiel, Karolina Kurbiel, Patrycja Kralka, Oliwia Wydmańska, Roksana Banaś, Karolina Siuta.

                                                                                                                                                Beata Karoń

 



Więcej>>https://spiwanowice.edupage.org/text31/?eqa=dGV4dD10ZXh0JTJGdGV4dDMx