Nawigacja

Nowy System
Edukacyjny

ulotka_informacyjna.pdf


 



Rok szkolny 2017/2018 - semestr II

Sukces uczennicy w konkursie literackim

Uczennica  klasy III a  gimnazjum -  Sylwia Cupiał  otrzymała wyróżnienie w Konkursie Literackim „Mój dzień bez smartfona” zorganizowanym  przez Gminę Miejską Kraków i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie w ramach projektu „Bądźmy EkoCyfrowi”. Gimnazjalistka napisała piękny wiersz, w którym przestrzega przed elektrosmogiem i e-uzależnieniami.

Wręczenie nagród  odbyło się  w krakowskim Parku Jordana podczas „Rodzinnego Pikniku bez Smartfona” zorganizowanego z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi.

Serdecznie gratulujemy!


Półkolonie w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach

                W pierwszym tygodniu lipca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w półkoloniach. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu „Organizacja wolnego czasu dzieci i młodzieży Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach podczas wakacji w formie półkolonii”, który był współfinansowany ze środków Gminy Iwanowice. W czasie trwania półkolonii 40 uczestników  spędziło  wakacyjny  czasu na zabawie w gronie swoich rówieśników oraz uczestniczyło w różnorodnych zajęciach i wycieczkach.

W piękny poniedziałkowy poranek uczniowie pełni zapału spotkali się na sali gimnastycznej. Swoją wakacyjną przygodę rozpoczynali od uczestnictwa w zajęciach z tańca nowoczesnego. Urozmaicone kombinacje ruchów i energiczna muzyka stworzyły atmosferę świetnej zabawy. Zabawy, w trakcie której dzieci rozwijały swoją koordynację, równowagę , dyscyplinę oraz pamięć. W tym dniu uczestnicy półkolonii wyruszyli również na długi spacer trasą Nordic Walking. Pogoda sprzyjała, po drodze podziwiali piękno naszej gminy. Okazało się ,że wszyscy mają bardzo dobrą kondycję i dwugodzinny marsz sprawił im wiele radości.

W drugim dniu półkolonii odbyła się całodniowa wycieczka do Chęcin. Pierwszym jej etapem była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Dzieci pokonując wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych w sposób bardzo przystępny mogły sobie uświadomić jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Dzięki eksperymentom naukowym  poznawały tajemnice przyrody. W czasie tej wycieczki zwiedziły również zabytkowy Dwór Starostów Chęcińskich. Oglądały  także położone obok pałacu  pięknie odtworzone ogrody barokowe. Następnie wszyscy udali się na najwyżej położone w Chęcinach wzgórze. Zwiedzili tam zamek, który jest jednym z najciekawszych zabytków w województwie świętokrzyskim. Z wieży widokowej można było podziwiać wspaniałą panoramę okolicy. Wszyscy mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach i konkurencjach rycerskich, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Środa - trzeci dzień naszej wakacyjnej przygody poświęcony był fotografii i malarstwu. Krótkie wprowadzenie w świat fotografii zrobił pan Adam Śpiewak, przedstawiając jak robić udane zdjęcia wykorzystując możliwości posiadanego sprzętu fotograficznego. Następnie zaopatrzeni w aparaty cyfrowe, komórki i tablety wyruszyliśmy w teren, wybierając najciekawsze według nas obiekty przyrodnicze, architektoniczne i krajobrazy Iwanowic. Zmęczeni ale zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Tu odbyła się druga część naszych zajęć – zajęcia plastyczne. Wykorzystując farby, kredki i ołówki oraz różnorodne techniki malarskie a przede wszystkim swoje talenty – malowaliśmy plenery oraz najciekawsze obiekty przyrodnicze Iwanowic. Najpiękniejsze zdjęcia zrobione podczas pleneru i pozostałych dni wypoczynku oraz wszystkie prace malarskie wzięły udział w konkursach, których rozstrzygnięcie odbyło się w ostatnim dniu półkolonii. Dzień zakończyliśmy udziałem w bardzo ciekawych warsztatach dziennikarskich pn. „Iwanowice – miejsce moich marzeń”. Poznaliśmy jak trudna i odpowiedzialna jest praca dziennikarza opisującego trudne sytuacje bądź przeprowadzającego wywiad.

W piękny czwartkowy poranek wyruszyliśmy autokarem na wycieczkę do Racławic. Naszym celem było zwiedzenie miejsc pamięci narodowej, związanych z bitwą pod Racławicami. Rolę przewodnika pełnił pan Wiesław Woźniak, który po przybyciu na racławickie błonia w ciekawy sposób przybliżył postać Tadeusza Kościuszki - bohatera dwóch narodów oraz przedstawił genezę i przebieg zwycięskiej dla Polaków bitwy. Uczniowie zwiedzili pomnik Bartosz Głowackiego a następnie weszli na Kopiec Kościuszki. Stamtąd podziwialiśmy piękną panoramę Racławic i okolic. Drugim punktem programu był basen w Miechowie. Dzieci  korzystały ze zjeżdżalni, jacuzzi i biczy wodnych. Z wielką determinacją wchodziły na ścianę wspinaczkową . Wspaniale integrowali się w trakcie zabaw w wodzie.

Ostatni dzień wakacyjnego wypoczynku przebiegał pod tytułem „Dzień sportu”. Po zabraniu ze szkoły sprzętu sportowego i napojów chłodzących udaliśmy się na teren „Orlika”. Po rozgrzewce i ustaleniu zasad zabawy  odbyły się drużynowe zawody sportowe, które prowadziła  p. Joanna Stąpała. Ich uczestnicy musieli wykazać się zręcznością, szybkością i umiejętnością współpracy. Różnorodność konkurencji pozwoliła wykazać się wszystkim uczniom – niezależnie od wieku i umiejętności. Odbyły się również budzące nie mniejsze emocje rozgrywki w piłkę nożną sędziowane przez p. Adama Śpiewaka. Zmęczeni ale w doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Zgodnie z planem nauczyciele ogłosili wyniki konkursu fotograficznego i malarskiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy półkolonii napoje i słodycze. Odbyła się również pogadanka profilaktyczna na temat szkodliwości używek.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli wypowiedzieć się jakie zajęcia podczas wypoczynku podobały im się najbardziej i dlaczego.

Tak zakończył się ten tydzień wakacji pełen radości, zabawy i emocji. Dziękujemy za pomoc pani Annie Zarębowicz i panu Wiesławowi Woźniakowi.  Miejmy nadzieję, że pożegnanie „Do zobaczenia za rok” sprawdzi się i spotkamy się znowu na przyszłych wakacjach.

Organizatorem półkolonii było Stowarzyszenie Oświatowe „Razem Nauczyciele i Rodzice dla Oświaty” działające przy GZS w Iwanowicach. A projekt był współfinansowany ze środków Gminy Iwanowice.

Koordynatorzy projektu:
Krystyna Płażek-Opyrchał
Joanna Stąpała
Adam Śpiewak

ZDROWE  NIETRUDNE

    W czerwcu uczniowie klasy I i III b zakończyli realizację programu „Zdrowe nietrudne” Jego organizatorem była spółka KUPIEC. Uczestnicy programu z wielkim zaangażowaniem i radością brali udział w cyklu zajęć, dzięki którym zdobywali wiedzę jak jeść zdrowo, smacznie i kolorowo.

Program dotyczył:

-Promocji zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość uczniów.

-Nauki wybierania produktów zdrowych i smacznych jednocześnie, świadomego i racjonalnego kupowania jedzenia, przechowywania żywności, nauki komponowania zdrowych i apetycznych posiłków.

-Utrwalenia zasad właściwego odżywiania, niezbędnych do prawidłowego rozwoju każdego człowieka, połączonych z aktywnością fizyczną oraz kształtowaniem proekologicznych zachowań.

    Lekcje tematyczne jak również angażujące formy przekazania wiedzy pozwoliły odkryć uczniom przepisy na zdrowe i nietrudne sposoby codziennego żywienia, a także zdrowego stylu życia. Dzieci zapoznały się z Piramidą Zdrowego Żywienia, pogłębiły wiedzę o witaminach i składnikach mineralnych. W trakcie realizacji zajęć dowiedziały się, że zdrowa dieta wyzwala dużo pozytywnej energii, niezbędnej do działania, nauki oraz rozwijania pasji.  

                                                                                                    Iwona Mularczyk

                                                                                                    Joanna Stąpała


Mały Mistrz

   Uczniowie klasy pierwszej  z ogromnym zaangażowaniem zdobywali w bieżącym roku szkolnym odznaki Małego Mistrza. W celu uzyskania sprawności GIMNASTYK dzieci wykazali się ogromnymi zdolnościami akrobatycznymi prezentowanymi podczas ćwiczeń na materacu. Równie znakomicie najmłodsi uczniowie naszej szkoły przeszli przez próbę równowagi i zwinności na belce odwróconej ławeczki gimnastycznej oraz ćwiczenia na drążku gimnastycznym  zaczepianym na drabinkach. Wszyscy Pierwszoklasiści znakomicie opanowali również kroki taneczne trojaka, poloneza oraz krakowiaka. Piękna prezentacją tych tańców podczas szkolnych uroczystości i imprez zapewniła dzieciom zdobycie sprawności TANCERZA. Aby uzyskać odznakę LEKKOATLETY uczniowie wykonywali następujące zestawy ćwiczeń: biegi krótkie na dystansie 30 m ze startu wysokiego; biegi „wytrzymałościowe” – bieg wahadłowy na odcinku 10 m; marszobieg na dystansie 300 m; skoki w dal; skoki „wzwyż”; rzuty do celu i na odległość. Lecz to nie koniec sportowej przygody naszych Małych Mistrzów, gdyż już czekają kolejne sprawności. Przyszłorocznym drugoklasistom życzę więc dużo radości i zabawy podczas ich zdobywania.

Wych.  Iwona Mularczyk

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=508



 Mamy kota na punkcie MLEKA! 

      W czerwcu 2017 r.  dzieci  z klas I – III naszej szkoły uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacyjnym pt. "Mamy kota na punkcie mleka". Nie od dziś wiadomo, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…”,  dlatego warto pokazywać najmłodszym, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Mleko i jego przetwory należą do grupy tych składników, które tworzą prawidłowo zbilansowaną dietę. Kot Mleczysław – rysunkowy bohater projektu – towarzyszył uczniom podczas poznawania  dobroczynnych właściwości odżywczych i zdrowotnych tych produktów.

    W ramach projektu Polska Izba Mleka przygotowała dla dzieci ciekawe książeczki, dzięki którym uczniowie w interesujący i zabawny sposób poznawali witaminy znajdujące się w mleku. Do uczniów szkół podstawowych Polska Izba Mleka skierowała też animowany spot, który zamieszczono pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=VdCThtbpatM. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmiku, którego treść z pewnością dodatkowo przyczyni się do kształtowania pozytywnych nawyków żywieniowych.

Wych. klas I -  III

Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego. 



Dnia 5.07.2017r (środa) w godzinach od 13.00 do 16.00 odbędą się zajęcia dziennikarskie.


Sopot – Gdańsk – Oliwa, 16 czerwca 2017 roku

 

W świecie wielkiej muzyki, wielkiej przyrody i wielkiej przygody

                 W piątek rano uczniowie pojechali kolejką do Oliwy. Niegdyś było to samodzielne miasto, dziś jest to dzielnica Gdańska. Pan przewodnik odebrał młodzież z przystanku i wszyscy razem powędrowali do Parku Oliwskiego. Ta oaza ciszy i piękna pośrodku miasta powstała w XVIII wieku z inicjatywy cysterskiego opata Jacka Rybińskiego. Mimo siąpiącego kapuśniaczku uczestnicy wycieczki podziwiali kwiatowe dywany ogrodu francuskiego, malownicze zakątki w stylu angielskim, nenufary dryfujące po stawach. Młodzież poznała też sekret formowania drzew i krzewów w bindaż, czyli żywy tunel i poczuła górski klimat na wybrzeżu spacerując brzegiem wartkiego potoku. Był też wątek krakowski, gdyż w Parku Oliwskim, podobnie jak na Rynku stolicy Małopolski, stoi pomnik Adama Mickiewicza. Młodzież odwiedziła też Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, czyli w skrócie archikatedrę oliwską. Znakiem rozpoznawczym świątyni są dwie wysmukłe wieże ze szpiczasto zakończonymi hełmami. Warto też wspomnieć, że to najdłuższy kościół w Polsce i najdłuższy kościół cysterski na świecie, gdyż mierzy na zewnątrz 107 m. Główną atrakcją pobytu był koncert organowy. Instrument o unikatowym na skalę światową brzmieniu skonstruował zakonnik Michał Wulff. Przez 25 lat wytężonej pracy wytoczył on z drewna lipowego, dębowego i jodłowego oraz odlał z cyny 5100 piszczałek w 83 rejestrach. Od XVIII wieku organy były poddawane licznym przebudowom i renowacjom. Aktualnie instrument składa się z 7876 piszczałek. Oliwskie organy nie tylko zachwycają brzmieniem. To także arcydzieło rzeźbiarskie. Instrument zdobią aniołki trzymające w ręku trąby, puzony oraz dzwonki. Podczas koncertu organy ożywają. Poruszają się nie tylko anioły, ale także wirują zdobiące instrument słońca i gwiazdy. Koncert zrobił wrażenie na wszystkich słuchaczach. Stanowił interesującą mieszankę kompozycji Bacha, Schuberta i Griega. Pojawiły się też wątki przyrodnicze takie jak odgłosy burzy czy kukanie kukułki. Potem uczniowie zwiedzili barokowe wnętrze świątyni. Było na co popatrzeć, gdyż katedra posiada aż 23 bogato zdobione ołtarze. Uczniowie dowiedzieli się także, że w dawnym cysterskim klasztorze znajduje się sala, w której podpisano w 1660 roku traktat pokojowy kończący wojnę polsko – szwedzką, która przeszła do historii jako potop szwedzki. Potem młodzież pożegnała się z panem przewodnikiem i udała się na pętlę autobusową. Stamtąd uczniowie wyruszyli do Ogrodu Zoologicznego. Gdańskie zoo zajmuje powierzchnię ponad 123 hektarów, co czyni z niego największą tego typu placówkę w Polsce. Ma doskonałą dla zwierząt i malowniczą dla ludzi lokalizację, gdyż znajduje się na terenie Lasku Oliwskiego, a konkretnie w jego części zwanej Doliną Leśnego Młyna. Niegdyś mieściło się tu sanatorium dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i choroby reumatyczne. O historii miejsca przypomina odpowiednio pomniejszony budynek uzdrowiska. Ogród zoologiczny powstał w 1954 roku z inicjatywy Michała Massalskiego. Aktualnie zoo zamieszkuje ponad 190 gatunków zwierząt. Placówka może się poszczycić obszernymi wybiegami doskonale wykorzystującymi potencjał krajobrazowy miejsca i nowoczesnymi pawilonami.

Zoo słynie na cały świat z hodowli kondorów wielkich co należy do rzadkości. Młodzież obejrzała część zwierząt podczas spaceru. Potem zaś objeżdżała kolejne wybiegi na pokładzie ciuchci. Była to bardzo ciekawa forma, gdyż spotkanie z każdym gatunkiem było opatrzone interesującym, fachowym komentarzem. Po tej plenerowej lekcji przyrody uczniowie wrócili do Sopotu. Po obiedzie wyruszyli na spotkanie z wielką przygodą do Adventure Parku w Gdyni. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Jedni ze sprawnością gibonów przechodzili niełatwą trasę parku linowego, inni dokazywali na dmuchańcach. Zaś kilka osób poznawało tajniki pielęgnacji koni. Po powrocie do Sopotu młodzież przystąpiła do generalnych porządków w domkach i pakowania waliz.   

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=505

Sopot – Gdańsk, 15 czerwca 2017 roku

W stolicy województwa pomorskiego

             W uroczystość Bożego Ciała uczestnicy wyjazdu udali się rankiem na mszę świętą do Kościoła Zesłania Ducha Świętego. Potem korzystali ze słonecznej, upalnej aury i plażowali. Następnie pojechali kolejką do Gdańska. Na przystanku czekał już na młodzież licencjonowany przewodnik po Trójmieście pan Paweł Bossy.  Pod jego fachową opieką uczniowie odbyli spacer po gdańskiej Starówce. Najpierw wszyscy zatrzymali się przy dwóch fragmentach murów – jeden otaczał Stocznię im. Lenina, drugi dzielił Berlin na część wschodnią i zachodnią. Pierwszy pamięta strajk w 1980 roku, Lecha Wałęsę i podpisanie słynnych porozumień sierpniowych. Drugi był symbolem powojennego podziału Niemiec. Chwilę później młodzież zatrzymała się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Ma on formę trzech, wysokich na 42 metry krzyży. Na każdym z nich wisi kotwica – odwieczny symbol nadziei.  Na pomniku zostały umieszczone dwa znamienne cytaty – fragment psalmu 29 oraz wiersza Czesława Miłosza pod tytułem ,,Który skrzywdziłeś”. Nieopodal znajduje się słynna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej uznawana za główne wejście na teren zakładu. To tu 16 grudnia 1970 roku strajkujący stoczniowcy zostali ostrzelani przez oddziały wojska. To tu 31 sierpnia 1980 roku  Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumień z władzą. Uczniowie zwrócili też uwagę na okazały budynek rdzawej barwy. To Europejskie Centrum Solidarności. Po krótkim spacerze młodzież zatrzymała się przy Kościele pod wezwaniem św. Jakuba. Ta okazała ceglana budowla ze strzelistą wieżycą stanowi modelowy przykład architektury późnogotyckiej. Następnie uczniowie minęli fragment dawnych murów okalających Stare Miasto. Zatrzymali się na chwilę przy średniowiecznym szpitalu, a potem weszli przez gotycką Bramę Świętojańską na Długie Pobrzeże. Cumuje tam  Sołdek, czyli  pierwszy statek zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. A potem nastąpiło kolejne spotkanie z Żurawiem. To największy, a zarazem najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, a jednocześnie jedna z miejskich bram wodnych. Później uczestnicy wycieczki weszli na jedną z najbardziej zachwycających ulic Gdańska, a mianowicie na ulicę Mariacką.  Niegdyś znajdowały się tam liczne warsztaty szewskie, dziś sklepy z wyrobami z bursztynu. Najbardziej charakterystycznym elementem ulicy są kamienice z przedprożami, czyli parterowymi tarasami poprzedzającymi wejście  do budynku. Zdobi je unikatowa dekoracja, a mianowicie rzeźby i płaskorzeźby, zaś rynny mają kształt fantazyjnych rzygaczy. I wreszcie uczniowie zatrzymali się przed monumentalną Bazyliką Mariacką. Świątynia ta bywa nazywana „koroną Gdańska”, gdyż jest największym w Europie gotyckim kościołem wybudowanym z cegły. Wystarczy wspomnieć, że ma długość 105,5 m i szerokość nawy poprzecznej 66 m. Kamień węgielny pod budowę bazyliki został położony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343 roku. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.  Uczniowie wspięli się najpierw na platformę widokową mieszczącą się na mierzącej 82 metry wieży. Rozciągał się stamtąd niezapomniany widok na Gdańsk i jego okolice. Potem pan przewodnik oprowadził młodzież po wnętrzu świątyni. Uczniowie poznali najwybitniejsze skarby sztuki sakralnej takie jak: gotycką Pietę, Piękną Madonnę Gdańską, Ołtarz Koronacji Marii, tajemniczy zegar astronomiczny ze znakami zodiaku i wizerunkiem Madonny. Zatrzymali się też na dłużej przy kopii słynnego obrazu Hansa Memlinga ,,Sąd Ostateczny”. Uczniowie dowiedzieli się też, że Kościół Mariacki to ogromna nekropolia. Na jego terenie pochowani są zasłużeni dla Gdańska duchowni i burmistrzowie. Zaś w czasach najnowszych w jednej z kaplic spoczął marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Po wyjściu ze świątyni uczestnicy wyjazdu udali się na Długi Targ, czyli reprezentacyjny plac pełniący rolę rynku. Na jego płycie jest gwarno i tłoczno. Nie ma się co dziwić, wszak to tu można zobaczyć słynną Fontannę Neptuna. Oprócz boga mórz i oceanów uczniowie podziwiali jeszcze wspaniałe kamienice, piękny budynek ratusza i baśniowy Dwór Artusa, w którym tętniło niegdyś życie handlowe i towarzyskie. Na koniec spotkania pan przewodnik opowiedział jeszcze uczniom o słynnym holenderskim fizyku wywodzącym się z Gdańska. Daniel Gabriel Fahrenheit wynalazł termometr rtęciowy i skalę temperatur używaną do dnia dzisiejszego w niektórych krajach anglosaskich. Ponadto młodzież dowiedziała się, że Gdańsk bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej. Skalę zniszczeń poznali uczniowie oglądając archiwalne fotografie. Późnym popołudniem uczestnicy wyjazdu wrócili do Sopotu. To była cenna lekcja dawnej i współczesnej historii.


 


 

Wycieczka do Motylarni

14 czerwca 2017 r. uczniowie z klas I – V naszej szkoły pod opieką nauczycielek: Anny Kmity, Anety Kańskiej-Łach oraz Iwony Mularczyk odwiedzili Motylarnię w Czaplach Wielkich. Podczas wizyty wysłuchali połączonego z pokazem slajdów wykładu na temat życia i obyczajów motyli. Następnie obejrzeli jajeczka, kolorowe gąsienice oraz kokony z poczwarkami różnych gatunków motyli. Na koniec w specjalnie przygotowanej wolierze podziwiali fruwające wśród kwiatów okazy przepięknie ubarwionych motyli krajowych i egzotycznych. Bardzo dużo emocji wzbudziła możliwość karmienia motyli sokiem zawartym w cząstkach owoców. Z tej atrakcji chętnie korzystali szczególnie najmłodsi uczestnicy wycieczki. Do Iwanowic uczniowie wrócili bogatsi w wiedzę o niestety krótkim, lecz bardzo różnorodnym i bogatym życiu motyli oraz pełni wrażeń.

Wych. klas 1-3

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=504


 




 


Sopot – Gdynia, 13 czerwca 2017 roku

Podwodny świat i świat wielkiej muzyki

                   13 czerwca 2017 roku po śniadaniu uczniowie wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Na początku przemaszerowali przez Skwer Kościuszki, czyli reprezentacyjną ulicę, a zarazem wizytówkę miasta.  Podziwiali tutaj kamienice pochodzące sprzed II wojny światowej. Zatrzymali się też przed tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II na Pomorzu oraz płytą „Marynarz Polski”. Zwrócili również uwagę na przedwojenną fontannę usytuowaną  na granicy Skweru i Mola Południowego. Po tym spacerze uczestnicy wyjazdu odwiedzili Akwarium Gdyńskie. Placówka stanowi własność Morskiego Instytutu Rybackiego. Co interesujące posiada status ogrodu zoologicznego. Młodzież była zauroczona różnorodnością podwodnego świata. Na trzech piętrach można obserwować aż 1500 żywych osobników oraz oglądać wystawy poświęcone na przykład mieszkańcom oceanów, ekologii czy Bałtykowi. Gatunki zamieszkujące akwaria zostały podzielone na dwie grupy – zwierzęta słodkowodne i morskie. Na zwiedzających szczególne wrażenie robiły żarłoczne piranie, dynamiczne rekiny, ogromne żółwie, barwne koralowce i rozgwiazdy oraz flegmatyczna ośmiornica. Po tej jakże intersującej lekcji przyrody uczniowie udali się na Nadbrzeże Pomorskie. Po drodze zatrzymali się na małą sesję fotograficzną na molo południowym. Znajduje się tam okazały, wysoki  na 25 metrów pomnik znany pod nazwami Maszty lub Żagle. Jego konstrukcja przywodzi na myśl maszty dawnych żaglowców. Uczestnicy ,,zielonej szkoły” zainteresowali się jeszcze jednym monumentem. To pomnik ukazujący sylwetkę pisarza Józefa Korzeniowskiego posługującego się pseudonimem literackim Joseph Conrad. Temu wybitnemu maryniście zawdzięczamy tak ważne w dorobku literatury światowej pozycje jak: ,,Tajfun”, ,,Lord Jim”, ,,Zwycięstwo”, ,,Jądro ciemności” czy ,,Smuga cienia”. Spotkanie z postacią Józefa Korzeniowskiego było tym cenniejsze, że 2017 rok został ogłoszony rokiem jego pamięci. Następnie uczestnicy ,,zielonej szkoły” udali się  na Nadbrzeże Pomorskie. Cumują tam okręt ORP Błyskawica i żaglowiec Dar  Pomorza. Pierwsza z jednostek to niszczyciel  służący w polskiej Marynarce Wojennej od 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od początku tego krwawego konfliktu aż do jego końca. Był wykorzystywany do operacji  na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. ORP Błyskawica brał między innymi udział w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki. Z kolei Dar Pomorza nazywany też Białą Fregatą to okazały  trzymasztowy żaglowiec szkolny. Został zakupiony w 1929 roku przez społeczeństwo Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie pełni funkcję muzeum. Warto wspomnieć, że „Dar Pomorza” odbył aż 102 rejsy szkolne i przepłynął pół miliona mil morskich, co stanowi odległość równą mniej więcej 25 rejsom dookoła świata. Na jego pokładzie wyszkoliło się 13 384 studentów. Potem młodzież miała czas na zakupienie pamiątek z Gdyni.  Po powrocie do Sopotu uczniowie zjedli obiad i wyruszyli na spacer do słynnej Opery Leśnej.  Najpierw przemaszerowali przez ruchliwy deptak o nazwie ulica Bohaterów Monte Cassino. Znajdują się tu sklepy z pamiątkami, restauracje i unikatowy w skali światowej Krzywy Domek. Uczestnicy wyjazdu mieli chwilę czasu na skonsumowanie pysznych lodów i krótki odpoczynek pod niezwykłą rzeźbą linoskoczka, który balansuje na stalowej linie bez jakiejkolwiek asekuracji. Potem młodzież minęła majestatyczną neogotycką świątynię pod wezwaniem św. Jerzego. I wreszcie po marszu zboczem zalesionego wzgórza uczniowie dotarli do celu spaceru, czyli do słynnego amfiteatru. Opera Leśna ma powierzchnię 4 ha. Amfiteatr został otwarty w 1909 roku, a w okresie od 2009 do 2012 roku przeszedł gruntowną modernizację. Obiekt mieści aktualnie ponad 5 tysięcy miejsc. Charakteryzuje się fantastyczną akustyką      

i atrakcyjną lokalizacją. Niegdyś odbywał się tu słynny, coroczny festiwal piosenki. Historię miejsca przypominają liczne fotografie polskich

i zagranicznych gwiazd estrady, które wiszą między innymi przy wejściu do obiektu oraz w korytarzach przy garderobach. Dziś na scenie Opery Leśnej odbywają się nie tylko liczne koncerty, ale także pokazy mody. Młodzi artyści z naszej dzielnej ekipy mieli okazję wystąpić na scenie ze swoim programem. Potem jeszcze zapaleni sportowcy znaleźli w sobie siły, by rozegrać ekscytujący mecz na ,,orliku”. 



Komers
w Gminnym Zespole Szkół
w Iwanowicach
Czas nauki w gimnazjum to 3 lata. Jak się okazuje nie jest to zbyt długi okres. Bardzo szybko mija. Przekonali się o tym uczniowie klas III Gimnazjum przy Gminnym Zespole Szkół
w Iwanowicach. Zwieńczeniem tego czasu spędzonego w szkole okazał się bal -  komersem zwany, który odbył się 08.06.2017 roku. Już od wielu tygodni poprzedzających to wydarzenie wszyscy czuli podniecenie. Jak będzie, kto przybędzie, co się wydarzy, czy uroczystość na pewno się uda? Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców uczniów klas III, impreza przeszła najśmielsze oczekiwania. W dniu balu wszyscy przepięknie wystrojeni, nastawieni na wspaniałą zabawę przybyli do szkoły o godzinie 19. Zarówno młodzież jak i zaproszeni goście nie zawiedli. Uroczystość rozpoczęli przedstawiciele uczniów, którzy powitali serdecznie wszystkich przybyłych i podziękowali za te 3 lata poświęceń, zaangażowania, trudu.
Następnie przedstawiona została prezentacja multimedialna, która przeniosła wszystkich
w czasy zamierzchłe i teraźniejsze. Czasy, gdy ci młodzi ludzie przybyli w mury naszej szkoły, odnaleźli tu swoje miejsce na ziemi, nawiązali nowe znajomości, przyjaźnie. Po tych miłych wspomnieniach zabrzmiała piosenka nawiązująca do tego, że niestety, czas spędzony
w gimnazjum minął i nigdy nie wróci. Na koniec rozpoczęło się to na co wszyscy czekali: polonez. Młodzież nie zawiodła. Wzruszeniom nie było końca. Przepięknie przygotowana choreografia spowodowała, że taniec zamienił się w widowisko. Po tych jakże pięknych momentach wzruszenia zaproszono wszystkich na poczęstunek, a potem do tańca.
Muzyka grała, aż nogi same rwały się do szaleństw na parkiecie. Chyba nie było nikogo kto się nudził, kto nie tańczył. Zarówno goście jak i rodzice oraz sami uczniowie bawili się do ostatniej minuty komersu. Ta w końcu musiała nadejść. Niestety. Co dobre musi się skończyć.
W pamięci naszej pozostanie wspaniała zabawa, radość, wzruszenie i podziw dla Rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania.
 
Grażyna Mucha
Krystyna Płażek-Opyrchał
fotograf: Łukasz Czekaj

Sopot – Gdańsk, 14 czerwca 2017 roku

Lekcja historii i szanty na Czarnej Perle

           14 czerwca po wczesnym śniadaniu uczniowie wyruszyli kolejką do Gdańska. Po dotarciu do Śródmieścia pomaszerowali na Długie Pobrzeże. Tam czekał już na młodzież statek o nazwie Czarna Perła. Ta równie okazała jak okręt Jacka Sparrowa jednostka zabrała uczniów w rejs na Westerplatte. Po drodze kapitan snuł opowieść o mijanych obiektach – między innymi o słynnym Żurawiu, stoczni, Stadionie Energa Gdańsk. Po dotarciu na miejsce młodzież udała się w kierunku górującego nad półwyspem Pomnika Obrońców Wybrzeża. Po drodze uczestnicy wyjazdu zatrzymywali się przy ruinach obiektów należących do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na wartownie, Placówkę Fort i koszary posypał się 1 września 1939 roku grad pocisków z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Tym samym zaczęła się II wojna światowa. Polski garnizon pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego bronił półwyspu przez tydzień.  Uczniowie odwiedzili też niewielki cmentarz położony na miejscu zniszczonej wskutek bombardowania wartowni numer 5, której cała załoga zginęła. Spoczywają tu żołnierze polegli podczas bohaterskiej obrony Westerplatte oraz mjr. Sucharski, który zmarł po wojnie we Włoszech.  Szóstoklasistki przypomniały w tym szczególnym miejscu wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ,,Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Potem uczniowie wspięli się na kopiec usypany z ziemi pozyskanej podczas poszerzania Kanału Portowego. Na jego szczycie wznosi się podobny do wyszczerbionego bagnetu, granitowy Pomnik Obrońców Wybrzeża. Monument zdobią płaskorzeźby i napisy przypominające miejsca walk stoczonych z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Z perspektywy podstawy pomnika uczniowie zwrócili także uwagę na pacyfistyczny napis ,,Nigdy więcej wojny!”. W drodze powrotnej zatrzymali się jeszcze przy tablicy upamiętniającej wizytę Jana Pawła II na Westerplatte w czerwcu 1987 roku. Później młodzież wsiadła znów na pokład Czarnej Perły. Najmłodsze uczestniczki ,,zielonej szkoły” nawiązały znajomość z anglojęzyczną czterolatką o imieniu Zoe. Potem razem tańczyły do skocznych dźwięków śpiewanych na żywo szant. Po dotarciu do centrum Gdańska młodzież wyruszyła w drogę powrotną do Sopotu. Łasuchom udało się jeszcze zakupić pyszne słodkości w gdańskiej cukierni. A po obiedzie młodzież spalała zbędne kalorie na basenie. To był kolejny udany i pełen wrażeń dzień.


Na pograniczu Sopotu i Gdańska

W poniedziałek uczniowie wyruszyli Szybką Kolejką Miejską na kolejną wycieczkę. Pierwszym punktem programu była wizyta w słynnej na całą Polskę Ergo Arenie. Najpierw uczestnicy wyjazdu odbyli krótki spacer wzdłuż sopockiego hipodromu. Potem przed ich oczyma pojawiła się imponująca hala widowiskowo – sportowa. Podczas zwiedzania obiektu uczniom towarzyszyła sympatyczna i kompetentna przewodniczka pani Ola. Młodzież dowiedziała się, że Ergo Arena leży na granicy Gdańska i Sopotu. Może pomieścić 15 tysięcy widzów łącznie z miejscami stojącymi na płycie. Obiekt powstawał od 2007 do 2010 roku. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 18 sierpnia 2010 roku, kiedy to siatkarskie męskie reprezentacje Polski i Brazylii zmierzyły się towarzysko. Spotkanie zostało zakończone historycznym zwycięstwem gospodarzy 3:2. Obecnie w Ergo Arenie rozgrywane są zawody lekkoatletyczne, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, tenisa, tenisa stołowego, jeździectwa i sportów walki, a także mecze hokeja na sztucznym lodowisku. Obiekt jest przystosowany również do organizowania spektakli teatralnych i kinowych, koncertów, wystaw, konferencji i sympozjów. Gościły tu gwiazdy światowego formatu takie jak: Ozzy Osbourne, Lady Gaga, Roxette, Jean Michel Jarre, Sting, José Carreras, Iron Maiden, 30 Seconds to Mars, Pet Shop Boys, Andrea Bocelli i Hans Zimmer. Młodzież miała niezwykłą sposobność, by zajrzeć wszędzie – do szatni, garderoby, loży VIP- ów, salki do prób i pomieszczenia, w którym przeprowadzane są konferencje prasowe. Potem uczestnicy wyjazdu wrócili do Sopotu. Po obiedzie plażowali, a następnie udali się na basen do miejscowego Aqua Parku. Tam oprócz pływania można się było świetnie bawić, gdyż na młodzież czekały zjeżdżalnie i liczne gadżety służące do dokazywania na basenie.  Wieczorem osoby o żelaznej kondycji udały się jeszcze na mecz piłki nożnej.

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=500


 

Informacja
 

    KOMISJA SOCJALNA PRZY GMINNYM ZESPOLE SZKÓŁ INFORMUJE, ŻE WYPŁATY Z ZFŚS BĘDĄ DO ODEBRANIA W KASIE URZĘDU GMINY W IWANOWICACH W DNIU 19 VI 2017 r.

   Osoby które nie złożyły wniosków oraz oświadczeń o dochodach proszone są o złożenie tych dokumentów przed wypłatą świadczenia.


Sopot, 11 czerwca 2017 roku

Sopockie atrakcje

      W niedzielę po śniadaniu uczniowie udali się na mszę świętą do Kościoła pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwo było adresowane do młodzieży. Młodzi uczestnicy eucharystii mieli możliwość chwalić Pana poprzez śpiew i taniec bezpośrednio przed ołtarzem, a po mszy ksiądz udzielił im specjalnego błogosławieństwa przez nałożenie rąk na głowę. Po obiedzie uczestnicy ,,zielonej szkoły” plażowali nad Bałtykiem, a później poszli na spacer w kierunku mola. Po drodze podziwiali urokliwy nadmorski krajobraz, zbierali muszelki i fotografowali luksusowe hotele oraz jednostki cumujące w pobliżu pomostu. Potem weszli na słynne sopockie molo.  Pierwszy pomost o długości 31,5 m został wybudowany w 1827 roku przez Jerzego Haffnera – założyciela miejscowego uzdrowiska.  W 1910 roku stale wydłużane molo mierzyło już 315 metrów. Początkowo obiekt pełnił funkcję lokalnej przystani. Później przekształcił się w pomost spacerowo – rozrywkowy. Już na przełomie XIX i XX wieku zjeżdżali tutaj kuracjusze z całej Europy. I tak pozostało do dnia dzisiejszego. W 2005 roku pomostowi nadano imię Jana Pawła II. Upamiętniono w ten sposób spacer Papieża po molo, który odbył się w 1987 roku.  Młodzież również przeszła tę szczególnie urokliwie położoną promenadę wzdłuż i wszerz. W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu podziwiali popisy taneczne uczestników międzynarodowych warsztatów pod gołym niebem. Po kilku występach najodważniejsze dziewczynki przyłączyły się do dorosłych i dały popis swoich niebagatelnych umiejętności. Potem młodzież wspięła się na szczyt pobliskiej latarni morskiej. Wysokość wieży wynosi 30 metrów, a widok na morze, molo, plażę i pobliskie budynki jest imponujący. Co ciekawe latarnia pełniła wcześniej funkcję komina szpitalnej kotłowni. Po opuszczeniu wieży każdy uczestnik wyjazdu otrzymał stosowny certyfikat. Na zakończenie tego obfitującego w atrakcje dnia młodzież odwiedziła najstarszy obiekt w Sopocie, czyli wczesnosłowiańskie grodzisko. Ta pozostałość po osadzie obronnej położona jest w wyjątkowo malowniczej scenerii, a mianowicie na zalesionym wzgórzu. Dostępu do chat broni drewniana palisada, a do środka osady można się dostać wyłącznie przez bramę. Uczniowie wysłuchali opowieści mieszkańca grodziska, a potem zwiedzali chaty oraz kuźnię – zbrojownię i wyobrażali sobie jak mogło wyglądać życie dawnych mieszkańców Pomorza. Był też czas na zawarcie znajomości z miejscowymi kozami i oswojenie dzikiego kota. Wieczorem najwięksi miłośnicy futbolu udali się z panem Jackiem Lorenzem na boisko i rozegrali emocjonujący mecz. Był to kolejny dzień pełen wrażeń.

 

 

 

 

Iwanowice- Kraków-Sopot, 10 czerwca 2017 roku
 
Sportowe powitanie z morzem
           
             10 czerwca 2017 roku 41 uczestników zielonej szkoły wraz z opiekunami – paniami Beatą Karoń, Anną Miśkiewicz i Janiną Trzaską oraz panem Jackiem  Lorenzem wyruszyło pociągiem relacji Kraków Główny – Gdynia do Sopotu. Podróż składem Pendolino przebiegała w miłej atmosferze. Warunki były komfortowe. Pociąg sunął po szynach błyskawicznie, co ciekawe bez charakterystycznego stukotu kół. Pierwszym przystankiem była stolica. Z okien pociągu uczestnicy wyjazdu podziwiali tak ważne i ciekawe obiekty jak warszawski stadion narodowy i Zamek Krzyżacki w Malborku.  Po dotarciu do stacji Sopot Główny uczniowie przesiedli się na pokład trójmiejskiej Szybkiej Kolejki Miejskiej, która dowiozła ich do dzielnicy Kamienny Potok. Tam iwanowicka ekipa bez trudu odnalazła miejsce zakwaterowania, czyli ośrodek Metropolis. Po obiedzie młodzież została rozlokowana w domkach i nastąpił czas na aklimatyzację. Potem wszyscy udali się na plażę. Nastąpiło tradycyjne powitanie z Bałtykiem. W drodze powrotnej młodzież odkrywała uroki Parku Północnego. Starodrzew, czyli dziewiętnastowieczne klony, jesiony, wiązy, kasztanowce i świerki tworzą malownicze alejki. To miejsce wprost idealne dla miłośników spacerów, jazdy na rowerze i rolkach, a także osób, które chcą się czegoś dowiedzieć na temat flory i fauny polskiego wybrzeża. Realizacji tego edukacyjnego celu służą wytyczone ścieżki edukacyjne. Charakterystycznym elementem parku jest też drewniana kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego wykonana dla upamiętnienia ks. Tadeusza Cabały, zasłużonego proboszcza z parafii św. Andrzeja Boboli w Sopocie. Późnym popołudniem młodzież odwiedziła jeszcze skwer z siłownią pod gołym niebem i boiskiem. Część młodych sportowców ćwiczyła z zapałem na różnych przyrządach, a część  rozgrywała emocjonujący mecz. Wieczorem uczestnicy wyjazdu zrobili zakupy i obejrzeli mecz Polska – Rumunia. To był długi i wypełniony wrażeniami dzień.

Konkurs literacki „Mój dzień bez smartfona”
            Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu możesz wytrzymać bez telefonu komórkowego? Pół godziny, godzinę, a może nawet cały dzień?
Smartfony na stałe zagościły w naszym codziennym życiu. Wiele osób nie potrafi funkcjonować bez tego urządzenia. Jeśli wierzyć badaniom, w większą panikę ludzie wpadają, gdy zgubią telefon niż zapomną portfela.
 Widząc jak bardzo gimnazjaliści są przywiązani do telefonów,  chciałyśmy sprawdzić, czy młodzież potrafi zaproponować jakąś alternatywę dla spędzania wolnego czasu „na smartfonie”. Okazało się, że można liczyć na młodych ludzi. Pod naszą opieką uczniowie  z klas trzecich napisali wiele interesujących prac,  w których pokazali, że bez urządzeń elektronicznych  umieją zaplanować sobie dzień w sposób ciekawy i pożyteczny.
Wiersze poważne i humorystyczne, bo taką formę gimnazjaliści najczęściej wybierali, które powstały na lekcjach języka polskiego, zostały wysłane na konkurs organizowany przez Centrum Młodzieży dr. H. Jordana  w Krakowie w ramach projektu „Bądźmy EkoCyfrowi”. Wyniki już wkrótce …
                                                                                   Grażyna Mucha i Renata Burda

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=494


Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

    W dniu 23 maja 2017 r. w Piotrkowicach k. Chmielnika odbył się zjazd Szkolnych Kół Caritas z diecezji kieleckiej.  Uczestniczyli w nim wolontariusze SKC z Iwanowic i Poskwitowa pod opieką p. Renaty Jagiełki i ks. Marcina Żuchowicza. Zgromadzonych przywitał ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora Caritas, słowa uznania dla działań SKC wypowiedzieli Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik, poseł Bogdan Latosiński, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik i Starosta Kielecki Michał Godowski. Wyrazy wdzięczności przekazał przez swego przedstawiciela Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Eucharystii, sprawowanej przez kilku kapłanów, przewodniczył ks. prałat Dariusz Gącik – wikariusz generalny diecezji kieleckiej. Przekazał on pozdrowienia od biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który nie mógł w spotkaniu uczestniczyć. W homilii ks. Gącik zwrócił uwagę, że każdy, kto żyje dla drugiego człowieka, żyje niebem. Wskazał on na przykład św. Brata Alberta, który całkowicie poświęcił się służbie bliźniemu. Właśnie taka postawa, przepełniona miłością do drugiego człowieka, jest sprawdzianem naszego chrześcijaństwa i takie postawy uczy nas Chrystus. Po Mszy świętej ojcowie karmelici przybliżyli historię piotrkowickiego Sanktuarium. Na drugą część spotkania zaprosił uczestników dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Piotrkowicach. Tam w pięknym otoczeniu zabytkowych budynków szkolnych i podworskiego parku odbyła się część zadaniowa przygotowana przez wolontariuszy Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Młodsi uczestnicy wzięli udział w zabawie terenowej polegającej na zaliczeniu 5 baz (m.in plastyczna, manualna i z dogoterapią). Dla starszych wolontariuszy została zorganizowana gra strategiczna pn. „Być dobrym jak chleb”. Wszystkie zadania inspirowane były życiem i działalnością św. brata Alberta. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek.

Renata Jagiełka

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=496



Gminny Konkurs Ortograficzny w Sieciechowicach

    23 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach odbył się piętnasty Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III. Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady gramatyki i ortografii. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas III a i b: Maja Kurbiel, Wiktoria Ryszka która zdobyła III miejsce. Uczennice zaprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy gramatyczno-ortograficznej. Laureatki otrzymały pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe.

 Trzecioklasistkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.   

                                                                                    Beata Karoń   Joanna Stąpała

Album:http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=498


Maja Ojczyk laureatką Diecezjalnego Konkursu Biblijnego

    17 maja   w Muzeum Narodowym w Kielcach odbyła się uroczysta gala podsumowująca XXII Diecezjalny Konkurs Biblijny. W Konkursie tym I miejsce zajęła nasza uczennica Maja Ojczyk. W wydarzeniu brał udział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.  -  „W życiu Kościoła i każdego chrześcijanina Słowo Boże jest źródłem objawiania prawdy o Bogu i naszym odkupieniu, które dokonało się w Jezusie Chrystusie. Młodzież z naszej diecezji  wykazała się dużą wiedzą.    Gratuluję wszystkim uczestnikom tego konkursu a także  jego organizatorom. Myślę, że to miejsce gościnne dla gali jaka miała miejsce w Pałacu Biskupów przyjmie nas również życzliwie w przyszłości" – mówił biskup. Na gali był także obecny świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Podczas wystąpienia podkreślał, że tego typu konkursy są bardzo potrzebne ponieważ  zachęcają do pogłębiania wiary.

Uroczysta gala wręczenia nagród  połączona była z głośnym czytaniem Pisma Świętego, w którym uczestniczyła również nasza laureatka.

Renata Jagiełka

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=495



Wartka akcja i krucha materia

 

                      W środę 31 maja odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka w ramach programu ,,Kraków, jakiego nie znacie”. Opiekunami młodzieży z klas II – VI były panie: Beata Karoń, Anna Miśkiewicz i Janina Trzaska.
                      Pierwszym punktem programu wyjazdu był seans w krakowskim Multikinie. Młodsi oglądali pełną humoru familijną animację ,,Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”, zaś starsi trzymającą w napięciu kolejną odsłonę przygód Jacka Sparrowa zatytułowaną ,,Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”.
                      Po filmowych emocjach uczestnicy wyjazdu odwiedzili zlokalizowane na Zabłociu Centrum Szkła i Ceramiki. Najpierw młodzież została oprowadzona po wystawie stałej. Pani przewodnik opowiedziała o historii tego niezwykłego miejsca, w którym początkowo działała fabryka zapałek ,,Znicz”. W 1931 roku powstała Krakowska Huta Szkła, która w późniejszych latach kilka razy zmieniała nazwę oraz właścicieli. Tradycje produkcji szkła przetrwały jednak do dnia dzisiejszego. Obecnie ekspozycja w przystępny sposób pokazuje jak dawniej, a jak współcześnie wytwarza się szkło i jak szerokie ma ono aktualnie zastosowanie. Ponadto w kolejnych pomieszczeniach można podziwiać kolekcję wazonów, pucharów, kielichów, pater, świeczników i kufli. Wszystkie te arcydzieła wzornictwa przemysłowego zostały zaprojektowane i ręcznie wykonane przez krakowskich artystów.  Po zwiedzaniu nadszedł czas na najbardziej ekscytującą część wizyty w szklanym królestwie, a mianowicie na pokaz ręcznego formowania szkła. Na oczach młodych widzów powstał szklany, przeźroczysty łabędź i kolorowa patera. Potem każdy obserwator mógł spróbować swoich sił w zawodzie hutnika – szklarza. Osoba, która wydmuchała szklany ,,obiekt” otrzymywała medal z wizerunkiem krakowskiego smoka. 
Po zajęciach warsztatowych uczniowie zakupili pamiątki w firmowym sklepiku.
                        Wyjazd otrzymał bardzo pochlebną recenzję od młodzieży, co szczególnie ucieszyło jego organizatorów.
Anna Miśkiewicz

 

„Więc pamiętajcie miłe dzieci, co bajka szepcze Wam do uszka, nie wszystko złoto co się świeci, a skarby w Waszych są serduszkach.”

W krainie baśni Hansa Christiana Andersena 

      29 maja 2017 roku w naszej szkole gościli artyści z Teatru Każdej Sztuki. Przedstawili dla dzieci występ odgrywany przez 8 dużych lalek. Bogata scenografia i wspaniała oprawa muzyczna stanowiły znakomite dopełnienie pięknego i pouczającego przedstawienia.

Wychowawczynie klas 1 - 3

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=493



 


 Dzień Patrona  2017

       18 maja br. w GZS w Iwanowicach odbyła się uroczystość poświęcona Patronowi – Janowi Pawłowi II. Najpierw cała społeczność szkolna za pocztami sztandarowymi udała się do kościoła parafialnego, by wziąć udział w mszy świętej, a potem już na sali gimnastycznej naszej placówki   pani dyrektor Dorota Dryja-Zębala powitała gości: pana Mirosława Rosę – Przewodniczącego Rady Gminy Iwanowice, panią Monikę Świątek – Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach oraz rodziców. Wygłosiła także okolicznościowe przemówienie, w którym podkreśliła,  iż nauka patrona jest drogowskazem dla wychowawców  w pracy  z młodzieżą.

Na początku części artystycznej konferansjerzy – Patrycja Gumula i Piotr Bubak zapowiedzieli występ najmłodszych. Uczniowie z  klas I-III szkoły podstawowej pięknie zaśpiewali  ulubioną pieśń papieża – Barkę i wygłosili kilka wierszy  poświęconych patronowi. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami młodych recytatorów, którzy z niezwykłym przejęciem prezentowali się na scenie.

Następnie młodzież gimnazjalna pochwaliła się umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Bogaty program artystyczny dostarczył zebranym wielu wrażeń. Goście wysłuchali wzruszających i nastrojowych  pieśni, które powstały po śmierci Ojca Świętego autorstwa pani Marii Szczepaniak. Z wielką uwagą wszyscy słuchali także Wiktorii Kuliś, która swym niezwykłym głosem oczarowała zebranych śpiewając po góralsku pieśń Odeseł już…. Uczniowie  przypomnieli, wiele interesujących faktów z życia patrona. Zwrócili uwagę, iż Jan Paweł II jest  autorytetem moralnym współczesnego świata, ale i człowiekiem o pogodnym usposobieniu. A na poparcie swych słów przytoczyli kilka anegdot z życia Ojca Świętego. Z kolei grupka uczniów obdarzona talentem literackim zaprezentowała swoje wiersze napisane na cześć kochanego i szanowanego patrona.

 Podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona nie mogło zabraknąć wzmianki o Światowych Dniach Młodzieży, które zainicjował  właśnie Jan Paweł II. Dziewczęta z klasy II b przepięknym śpiewem pieśni Błogosławieni miłosierni przypomniały wszystkim to wielkie wydarzenie.

Ostatnią, ale niezwykle interesującą częścią czwartkowego spotkania były przygotowane przez uczniów z poszczególnych klas prezentacje multimedialne na temat życia i działalności patrona. Młodzież wywiązała się z tego zadania naprawdę bardzo solidnie. Piękne  zdjęcia i ciekawy sposób przekazu  na pewno przyczyniły się do tego, iż publiczność słuchała  z prawdziwą przyjemnością.

            Dzień Patrona w GZS dostarczył wszystkim wielu pozytywnych  emocji. Zarówno program artystyczny jak i dekoracja sali oraz wystawa prac na pewno  skłoniły do zadumy i refleksji.  Uczniowie swoją postawą udowodnili, że są dumni z tego, iż  ich szkoła nosi imię Jana Pawła II.

                                                                                   Koordynator Dnia Patrona: Renata Burda

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=491


Zapraszamy uczniów z klas I-III SP do udziału w konkursie:

 


Wycieczka do ZOO

     25 maja 2017 roku uczniowie z klas I – III, pod opieką swoich wychowawczyń, udali się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Mimo kapryśnej pogody pełni werwy i zaangażowania obserwowali wygląd i poznawali zwyczaje zwierząt ze wszystkich stron świata.

 

 

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=486

Wych. klas I-III


W rolach głównych Jan Bosko oraz ,,ó” i ,,u”

      W środę 24 maja Maja Ojczyk oraz Nikola Wilczura z klasy szóstej godnie reprezentowały naszą szkołę na Gminnym Konkursie Ortograficznym w Celinach.

        Najpierw uczennice pisały dyktando traktujące o epizodzie z życia św. Jana Bosko, a potem rozwiązywały test sprawdzający znajomość różnorodnych reguł dotyczących pisowni ,,ó” i ,,u”. Z niełatwymi zadaniami i łamigłówkami ortograficznymi najlepiej poradziła sobie reprezentantka gospodarzy. Natomiast Maja Ojczyk zajęła w pełni satysfakcjonujące II miejsce. Należy podkreślić, że poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a konkurencja ogromna, gdyż w konkursie startowało aż 14 uczestników reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy.

Anna Miśkiewicz


Organizatorki konkursów: Janina Trzaska i  Beata Karoń

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=485


Przypominamy o konkursie

 „MAŁY EKSPERT DS. LEKKIEGO TORNISTRA”

Zapraszamy wszystkich uczniów klas I – III do udziału w konkursie „ZOSTAŃ MAŁYM EKSPERTEM DS. LEKKIEGO TORNISTRA!”. Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia promującego profilaktykę wad postawy w sposób nawiązujący do tematu „Lekki tornister” oraz przygotowaniu krótkiego opisu, dlaczego warto dbać o swój kręgosłup wraz z kilkoma wskazówkami, jak to robić.

Za pracę konkursową uznaje się zdjęcie oraz osobno dołączone uzasadnienie, dlaczego warto dbać o swój kręgosłup oraz kilka wskazówek na to, w jaki sposób najlepiej to robić.

Wymagana jest zgoda Rodziców na rozpowszechnienie wizerunku. Zdjęcia powinny mieć charakter autorski, nie być publikowane i zgłaszane do innych konkursów. Najlepiej ocenione prace będą umieszczone na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/lekkitornister/, gdzie odbędzie się głosowanie.

Nagrodą główną jest atestowany, wysokiej jakości tornister.

Prace można oddawać do dnia 30 maja 2017 roku.


Informacja

29 maja 2017 roku /poniedziałek/o godz. 1800
na małej sali gimnastycznej odbędzie się
ZEBRANIE Z RODZICAMI.
Przebieg spotkania:
·         Prelekcja Funkcjonariuszy Policji „Cyberprzemoc”;
·         Sprawy bieżące.
Spotkania z Wychowawcami po zebraniu ogólnym.
Serdecznie zapraszamy

Potyczki z ortografią

         Skala trudności tegorocznego szkolnego konkursu ,,Mistrz Ortografii” była wysoka. Oprócz dyktanda naszpikowanego ,,pułapkami” uczniowie rozwiązywali zadania badające ich znajomość zasad polskiej pisowni i interpunkcji. Nad testem pochyliło się trzynaścioro uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej. Tytuł ,,Mistrza ortografii” bezapelacyjnie wywalczyła Maja Ojczyk. Szóstoklasistka bezbłędnie napisała dyktando i zgromadziła 56 na 57 możliwych punktów w części testowej. Na drugim miejscu uplasowała się Nikola Wilczura z klasy VI, zaś trzecią lokatę zajęła piątoklasistka Wiktoria Serafin. Na wyróżnienia zasłużyli Julita Bubak z klasy V i Wiktor Maciąg z klasy VI. Wymienione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy ortograficznych potyczek zasłużyli na wyrazy uznania i pochwałę. Pozostaje mieć nadzieję, że start w konkursie zachęci uczniów do ustawicznego poszerzania wiedzy na temat niełatwej ojczystej pisowni. 

Anna Miśkiewicz


     Wieczór z Teatrem

   Dnia 5 maja 2017r. w sali gimnastycznej Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach odbył się Wieczór z Teatrem.

   W pierwszej części spotkania przed licznie zgromadzoną publicznością swe umiejętności aktorskie zaprezentowali członkowie szkolno-gminnego zespołu teatralnego „KLEKS”.  Najmłodsza publiczność żywo reagowała na przedstawione losy królewny Śnieżki, którą zła macocha postanowiła zabić, ponieważ była od niej piękniejsza. Mali aktorzy wspaniale wcielili się w odgrywane role, ich gra była na bardzo wysokim poziomie.  Na uwagę zasługiwały również pomysłowe stroje i barwna scenografia wykorzystana w spektaklu. Zasłużenie występujący otrzymali gromkie brawa i słowa uznania od publiczności.  

    Następnie na scenie pojawili się aktorzy gminnego zespołu teatralnego „Kwadrat”. Przedstawili oni spektakl oparty na scenariuszu Maliny Prześlugi „Dziób w dziób”. Profesjonalnie  ukazali przejmującą historię małego wróbla Przemka, który szukał akceptacji, przyjaźni i swojego miejsca „na dzielni” wśród zaślepionej pragnieniem władzy subkultury gołębi. Pod koniec spektaklu widzowie zobaczyli, że paradoksalnie to właśnie Przemek nauczył ptaki prawdy, przyjaźni, oddania i honoru. Członkowie zespołu pokazali, że ich zdolności , połączone z wielogodzinnymi próbami przyniosły wysokie efekty. Nie bez przyczyny zdobyli I miejsce na XXII Powiatowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”

      Po pięknej części artystycznej wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Czas upłynął bardzo miło i sympatycznie. Było wiele życzliwych słów,  wspomnień i planów dotyczących dalszej działalności zespołów.

   Wydarzenie to nie było jedynie prezentacją sztuki teatralnej, było również promocją jej wartości edukacyjnych, prospołecznych, mających wpływ na rozwój dzieci i integrację środowiska gminnego.

     Składamy serdeczne podziękowania rodzicom dzieci uczestniczących w zajęciach teatralnych. To dzięki ich inicjatywie, współpracy  i zaangażowaniu odbył się Wieczór z Teatrem.Organizatorem  tego  spotkania było również Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach oraz Gminny Zespół Szkół w Iwanowicach.

                                                                                    Joanna Stąpała

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=488



Kolejny sukces uczniów Gminnego Zespołu Szkół
w Iwanowicach

I miejsce i Puchar Starosty Krakowskiego

      Dnia 12 maja nasi gimnazjaliści wzięli udział w V Zawodach Wojskowo-Strażacko-Policyjnych w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Współorganizatorem turnieju była 6 kompania logistyczna 5 Batalionu Dowodzenia w Rząsce, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 5 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Krakowie. Uroczystość rozpoczęcia uświetnili swoją obecnością: Pani Lidia Pycińska - Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatu Krakowskiego oraz Radny Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach:

1) „Test sprawnościowy wojskowy”

2) „Test sprawnościowy strażacki”

3) ALKOgoogle symulujące spożycie alkoholu – tor przeszkód

4) „Strzelanie”  z broni pneumatycznej

      Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły trzecioklasistów. Skład drużyny, która zajęła
I miejsce, stanowili uczniowie kl. III B: Dawid Dudek, Kamil Kurbiel, Damian Zdeb
i Patryk Zębala. Nasi chłopcy okazali się bezkonkurencyjni w testach sprawnościowych. Na strzelnicy również wypadli nieźle. Należy nadmienić, że zwycięstwo w tego typu zawodach, w których startują uczniowie szkół mundurowych, to wyczyn nie byle jaki. Może w przyszłości któryś z naszych uczniów dostąpi zaszczytu noszenia munduru zawodowego żołnierza, strażaka lub policjanta?

      Druga „ekipa” naszych gimnazjalistów to byli uczniowie klasy III A: Piotr Bubak, Piotr Cygan, Jakub Burda i Marcin Rosa. Choć oni mieli trochę mniej szczęścia w klasyfikacji drużynowej, to również mogą pochwalić się sukcesem - Mistrzem Strażackim w klasyfikacji indywidualnej został Piotr Cygan.  Trzeba przyznać, że Piotrek miał naprawdę dopracowaną technikę pokonywania przeszkód i najlepszy czas spośród biorących udział zawodników.

Zwycięzcy otrzymali indywidualne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe.
Zawody zakończyły się wspólną degustacją pieczonych kiełbasek z grilla.

Gratulujemy zwycięstwa! Jesteśmy z was dumni… Brawo chłopcy!

                                                                                                                             Janina Trzaska

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=484

Zobacz więcej:

https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-i-Plac%C3%B3wek-O%C5%9Bwiatowych-w-Skale-351886991565284/

https://pl-pl.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-i-Plac%C3%B3wek-O%C5%9Bwiatowych-w-Skale-351886991565284/


18 maja - czwartek -  w szkole odbędzie się  DZIEŃ PATRONA 

W tym dniu nie będzie zajęć edukacyjnych.
Pierwszą godzinę lekcyjną uczniowie będą pod opieką swoich wychowawców.
O godz. 8:45 wszyscy uczniowie udadzą się na Mszę Świętą.
Akademia rozpocznie się na dużej sali gimnastycznej o godz. 10:00.
Po akademii uczniowie wraz z wychowawcami udadzą się do klas celem skosztowania wadowickich kremówek.
Nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz goście poczęstunek będą mieli w bibliotece.
Składka za kremówki u p. Janiny Trzaska.
Uczniów  w tym dniu obowiązuje strój galowy.

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=483

Budująca współpraca

           W 2013 roku szkoła podstawowa i gimnazjum w Iwanowicach nawiązały kontakty z polonijnymi ośrodkami oświatowymi i kulturalnymi z rejonu Podola.

Co niezmiernie cieszy, przyjazne relacje i budująca współpraca są kontynuowane.

           Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku Ukrainę odwiedzili członkowie Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły. W niedzielę 30 kwietnia zorganizowali w podziemiach Kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w wojewódzkim mieście Chmielnickim wystawę  i spotkanie artystyczne zatytułowane ,,Między ziemią a niebem”. Podczas uroczystości na ręce prezesa Obwodowego Związku Polaków pana Franciszka Micińskiego został przekazany album z dedykacją oraz pocztówka z życzeniami. Książka była darem od społeczności Gminnego Zespołu Szkół dla młodzieży uczącej się języka polskiego w szkole działającej przy parafii. Natomiast krótką korespondencję zredagowali piątoklasiści. Z kolei 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Podgórskie Stowarzyszenie zawitało do miasteczka Krasiłów. W gościnnych murach tamtejszej biblioteki zostało zorganizowane spotkanie pod hasłem ,,Małopolskie klimaty”. I ponownie jednym z punktów programu uroczystości było przekazanie albumowego wydawnictwa z okolicznościowym wpisem na ręce prezesa tamtejszej organizacji polonijnej, a zarazem kierownika polskiej szkoły, pana Rusłana Garnyka. Obdarowani zrewanżowali się wspaniałym występem artystycznym, książką o swojej miejscowości oraz kilkoma numerami polonijnego czasopisma ,,Słowo Polskie”. Wydawnictwo  i gazety trafiły już do szkolnej biblioteki. 

Anna Miśkiewicz

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=482

 

Anna Miśkiewicz



Z Rynku na Wawel

           25 kwietnia 2017 roku reprezentacja szkoły w składzie: Hubert Andruszczyszyn z klasy VI i Piotr Kurbiel oraz Mateusz Trzaska z klasy V wzięła udział w XIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Krakowie zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. św. Jana Bosko w Celinach. Uczniowie włożyli ogrom pracy w przygotowanie do zmagań. Musieli zapoznać się z materiałami źródłowymi dotyczącymi Placu Wszystkich Świętych i Placu św. Marii Magdaleny oraz obiektów znajdujących się na ich płycie, Pałacu Biskupiego, kościołów: Świętej Trójcy, św. Franciszka z Asyżu, św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja, św. Marcina, św. Bernardyna ze Sieny i św. Idziego. Oprócz faktów historycznych oraz zagadnień               z zakresu historii sztuki i architektury uczestnicy konkursu przyswajali wiadomości o znanych postaciach związanych z wymienionymi zabytkami, a także czytali krakowskie legendy. Test konkursowy wnikliwie zbadał poziom opanowania tego obszernego i niełatwego materiału. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą, niestety do upragnionego podium zabrakło im trzech punktów. Przyswojona wiedza na pewno zaprocentuje podczas wycieczek do grodu Kraka, a zdobyte doświadczenie pozwoli na udany start w przyszłym roku szkolnym. Konkurs zwyciężyła reprezentacja ze szkoły podstawowej w Damicach. 

Anna Miskiewicz

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=481


Dzień Ziemi 2017 w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach

W dniu 25 kwietnia uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Ziemi. Hasło przewodnie obchodów 2017 „Zgodnie z naturą” miało nam uświadomić, jak ważna dla człowieka jest bioróżnorodność biologiczna  oraz w jaki sposób zachować jak największe ilości ekosystemów naturalnych. W pierwszej części obchodów nastąpiło rozdanie nagród konkursu plastycznego pt. ”Żyj zgodnie z naturą”, który w kwietniu zorganizowały nauczycielki przyrody i biologii. Uczniowie wykonali wspaniałe plakaty, propagujące Światowy Dzień Ziemi 2017.

Drugim punktem programu był coroczny konkurs międzyklasowy, w trakcie którego uczniowie wykazali się pomysłowością w wykonaniu prezentacji multimedialnej oraz zdolnościami kulinarnymi. Każda klasa zaprezentowała wylosowany przez siebie polski Park Narodowy – czyli jego położenie, powierzchnię, historię utworzenia, florę i faunę oraz ciekawostki przyrodnicze i architektoniczne. W drugiej konkurencji należało przygotować stół z żywnością pochodzenia naturalnego – nieprzetworzoną, pozbawioną barwników i konserwantów. Tutaj klasy wykazały się ogromna pomysłowością. Każdy wymyślił coś innego. Były same pyszności – owoce, warzywa, naturalne chleby, ciasta, pierogi, jajka i wędliny. Wszystko pięknie i pomysłowo podane. Po podsumowaniu punktów przez komisję i wręczeniu nagród odbyła się wielka uczta kulinarna. Wszystkim bardzo smakowało o czym świadczyły pozostawione puste talerze. Nagrody to dyplomy i kwiaty, które teraz uczniowie będą pielęgnować czy w domu czy w szkole. Gratulujemy zwycięzcom – klasie III a,   III b oraz I gimnazjum.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi  były prawdziwa lekcja ekologii , w trakcie której uczniowie mogli się dużo nauczyć poprzez zabawę oraz zdrową rywalizację.

Krystyna Płażek-Opyrchał

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=480


Iwanowicka Akademia Futbolu

Informacja

       Dzieci chętne do udziału w projekcie "Iwanowicka Akademia Futbolu" można zapisać w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach tel. 12 388 40 03 wew. 29 /mail: gckib@iwanowice.pl/. Zapisu można dokonać także drogą mailową pod adresem: iafiwanowice@gmail.com. 



 Sukces zespołów teatralnych „KLEKS” i „Kwadrat”

Dnia w 24 kwietnia 2017r.wsali widowiskowej Domu Kultury w Miechowie odbyły się Eliminacje Powiatowe 32 Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”.Festiwal ten jest najstarszą i najbardziej znaczącą imprezą teatralną w Małopolsce. Organizatorem festiwalu jest Małopolskie Centrum Kultury ,,Sokół”.

Wyczyny młodych aktorów ze szkół podstawowych i gimnazjów oceniało jury w składzie: Włodzimierz Jasiński (aktor Teatru STU i Groteski w Krakowie, reżyser spektakli dla dzieci),  Jacek Milczanowski (aktor, reżyser i scenarzysta teatralny), Marcin Durman (instruktor muzyczny)i  Mateusz Płaszewski (muzyk).

Gminę Iwanowice reprezentowały dwa zespoły teatralne. Członkami tych zespołów są m.in. uczniowie  Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach.

   Zespół „Kwadrat” działający od stycznia w  Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek  spektaklem „Dziób w Dziób ”wywalczył  I miejsce. Natomiast zespół „KLEKS” działający w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach i Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach za inscenizacje baśni „Królewna Śnieżka” uzyskał miejsce II.

    W uzasadnieniach ocen jury  zwróciło uwagę na wspaniałą grę aktorską ,przemyślany ruch sceniczny, dobrą dykcję i prawidłową współpracę młodych aktorów. Zostały również zauważone wspaniałe kostiumy i scenografia wykorzystana w baśni wystawionej przez członków zespołu „KLEKS” . Na długo w pamięci uczniów pozostaną słowa przewodniczącego jury, który powiedział, że spektakl „Dziób w Dziób”  mógłby być wystawiony na scenach krakowskich teatrów.

Zespół „Kwadrat” w czerwcu dzięki uzyskanej nominacji wystąpi na scenie Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.

Życzymy naszym młodym aktorom dalszych sukcesów ale przede wszystkim wspaniałej zabawy w teatr i czerpania z tego osobistej satysfakcji.

                                                                                                 Instruktor zespołów -Joanna Stąpała

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=479



Informacje dla Rodziców

   1, 2 i 3 maja 2017 roku są dniami wolnymi od zajęć edukacyjnych.

   5 maja 2017 roku /piątek/ w naszej szkole będą wykonywane zdjęcia klasowe. Będzie również możliwość wykonania zdjęć indywidualnych lub koleżeńskich.


 

Protokół ze szkolnego konkursu plastycznego
pt. „Żyj zgodnie z naturą” z dnia 25 kwietnia 2017 r.
Tematyka pracy plastycznej:
- plakat propagujący Światowy Dzień Ziemi 2017 pod hasłem: „W kierunku natury”
 
Przyznano następujące nagrody:
Klasy  I – III SP
1 miejsce – Patrycja Kralka kl. III a
2 miejsce – Olek Kurbiel – kl. II b
3 miejsce – Filip Wojakowski – kl. I
Wyróżnienia: Anna Gumula – kl. II a, Weronika Walczak , Maja Kurbiel, Nicole Kaczka – kl. III a, Zuanna Sienko – kl. III b
 
Klasy IV – VI SP
1 miejsce – Piotr Kurbiel – kl. V
2 miejsce – Wiktoria Konstantyn kl. V
3 miejsce – Natalia Kmita – kl.V
Wyróżnienia: Ewelina Januszkiewicz,  Weronika Małek – kl. VI
 
Klasy I – III gimnazjum
1 miejsce – Laura Wilczura, Angelika Wójcik – kl. III a
2 miejsce – Katarzyna Bańka, Eryk Kaźmierczak kl. III b, Julia Kmita – kl. III a
3 miejsce – Angelika Sternal kl. III b, Oskar Fundament kl. II a
Wyróżnienia: Sylwia Cupiał kl. III a, Aleksandra Zając kl. III b
 
Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe  ufundowane przez GZS w Iwanowicach
 
Komisja konkursowa:
Krystyna Płażek-Opyrchał
Anna Szczepanik
 Grażyna Mucha
Renata Burda
 
Organizatorki konkursu:
Krystyna Płażek-Opyrchał
Anna Szczepanik

Przyjęcie nowych wolontariuszy

23 kwietnia podczas Mszy Świętej o godz.10 zostali przyjęci do grona wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas nowi członkowie.  Po wyznaniu wiary i Ks. Dominik Koston modlitwą prosił o wszelkie potrzebne łaski  dla tych, którzy na co dzień chcą pomagać i nieść pomoc innym, bardziej potrzebującym pomocy zarówno duchowej jak i materialnej. Uwieńczeniem przyjęcia nowych wolontariuszy i prawnym wstąpieniem w szeregi pełniących dzieła miłosierdzia było wręczenie legitymacji.

Renata Jagiełka

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=477


XXII Diecezjalny Konkurs Biblijny

22 kwietnia  w Kielcach  odbył się finał  XXII Konkursu Biblijnego. Uczestniczyła w nim uczennica Kl. VI  Maja Ojczyk  wykazując się znajomością listów więziennych  Św. Pawła do: Filipian, Efezjan, Kolosan, Filemona. Gratulujemy udziału w ścisłym finale i czekamy na ostateczne wyniki.

Renata Jagiełka

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=476


Tanecznym krokiem na warsztaty

          20 kwietnia 2017 roku uczniowie klas I – V pod opieką pań Beaty Karoń, Anny Kmity i Iwony Mularczyk wyruszyli na kolejną wycieczkę z cyklu ,,Kraków, jakiego nie znacie”.
            Pierwszym punktem programu wyjazdu był film ,,Piękna i Bestia” w Multikinie. Musical powstał w oparciu o klasyczną animację wytwórni Disneya z 1991 roku. Romantyczna historia budzącej postrach Bestii i urodziwej dziewczyny, która swym szczerym uczuciem złamała okrutne zaklęcie, została wzbogacona o wpadające w ucho piosenki. Dużym atutem filmu była też bajecznie kolorowa scenografia, wysmakowane kostiumy i gwiazdorska obsada.  
Na szczególną pochwałę zasłużyły też sceny, które nadały opowieści nieco mrocznego charakteru, a mianowicie atak wilków i pojedynek na wieżach zamku. Ogólnie seans spodobał się starszym i młodszym widzom.
           Potem uczestnicy wycieczki odwiedzili gmach główny Muzeum Narodowego. Uczniowie wzięli udział w dwóch fascynujących warsztatach tematycznych zatytułowanych ,,Rycerz i jego zbroja” oraz ,,Słońcem malowane. Witraże”. Zajęcia w atrakcyjny sposób przybliżyły młodzieży świat średniowiecznych wojowników i sztukę wyczarowywania postaci, zwierząt i roślin  z kolorowych szkiełek. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania obszernych fragmentów stałej kolekcji muzealnej. Po warsztatach młodzież zakupiła pamiątki i pełna wrażeń wyruszyła w drogę powrotną do Iwanowic.
             Wyjazd umiejętnie połączył elementy wartościowej rozrywki i edukacji.                           
Mimo chłodnej aury i zmęczenia wszyscy wrócili do domu w świetnych nastrojach.
 
Organizatorki wyjazdu

Apel Wielkanocny

     12 kwietnia   w naszej szkole odbył się Apel Wielkanocny przygotowany przez wolontariuszy SKC pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki. Słowo wstępne do zebranej społeczności szkolnej wygłosił ks. Marcin Żuchowicz. Następnie uczniowie przedstawili przygotowane Misterium – Zmartwychwstanie Pańskie. Aktorzy wcielając się w role Jezusa, żołnierzy, aniołów i niewiast przedstawili scenę Zmartwychwstania Pańskiego. Całość uzupełniona była pieśniami . Było to niewątpliwie dobre przygotowanie do wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocy.  Na zakończenie wszystkim obecnym życzenia świąteczne złożyła p. dyr. Dorota Dryja-Zębala.

Renata Jagiełka


 

   

Regulaminy.docx



 Turniej piłki koszykowej o Puchar Wójta Gminy Iwanowice

   W dniu 30.03.2017 r. nasi chłopcy z gimnazjum  w Iwanowicach rozegrali w Naramie turniej piłki koszykowej o Puchar Wójta  Gminy Iwanowice. Wygrali wszystkie rozegrane mecze i zajęli pierwsze miejsce, a dodatkowo nasz kolega Piotrek Cygan był  królem strzelców i został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że  nasza drużyna również w ubiegłym roku triumfowała w tym turnieju. Opiekunem drużyny  był pan mgr Jacek Lorenz. Tekst i zdjęcia przygotowała Patrycja Gumula.
 
Skład zwycięskiej drużyny:
1. Piotr Cygan- kapitan
2.Krystian Zębala
3. Patryk Rosół
4. Marcin Bebak
5. Dominik Janiszewski
6. Mateusz Fundament
7. Michał Piekara
8. Paweł Balik
9 . Piotr Bubak 
 

Kiermasz Wielkanocny

    Przed Świętami Wielkanocnymi w Niedzielę Palmową wolontariusze SKC zorganizowali słodki kiermasz świąteczny. Własnoręcznie upieczone babki, babeczki, baranki sprzedawali przy Kościele. Uzyskany dochód przeznaczyli na zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci    ”Wakacje z Bogiem”. Dziękujemy wszystkim za wsparcie nas w tej akcji a szczególnie państwu Mazurom za ofiarowane baranki wielkanocne.

Renata Jagiełka


Świąteczna wizyta w Hospicjum

7 kwietnia wolontariusze SKC w Iwanowicach udali się do Hospicjum im. Bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie z wizytą świąteczną. W kaplicy Hospicjum przedstawili wielkopostny program słowno- muzyczny, a następnie udali się do sal aby tam złożyć życzenia świąteczne wraz z wielkanocnym barankiem. Dla wszystkich spotkanie to było bardzo wzruszające. Siostra Benedykta wraz z p. Ewą Wojciechowicz dziękując za wizytę przekazały nam również świąteczne życzenia. Wraz z wolontariuszami w spotkaniu uczestniczyła p. Renata Jagiełka opiekun SKC.

Renata Jagiełka


Finał Pól Nadziei

    2 kwietnia b.r. wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas  przeprowadzili akcję Pola Nadziei. Po każdej Mszy Św. kwestowali na rzecz Hospicjum im. Bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie. Przez cały dzień w naszej wspólnocie parafialnej gościliśmy siostrę Benedyktę z Hospicjum w Miechowie. Wolontariusze każdemu darczyńcy ofiarowali żonkile oraz ulotki o Hospicjum. Podczas tegorocznej akcji udało się zebrać kwotę w wysokości 6726 zł, którą przekazaliśmy na rzecz Hospicjum. Wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, jak i zaangażowanym w przygotowanie tej akcji serdecznie dziękujemy.

Renata Jagiełka

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=470


Pomoc dzieciom z Hospicjum Domowego

    SKC już po raz kolejny włączyło się do akcji wielkanocnej ”Pampers na zajączka”. W ten sposób wolontariusze odpowiedzieli na apel Fundacji Alma Spei i w naszej szkole zorganizowali zbiórkę pampersów, chusteczek, szamponów i innych kosmetyków dla małych podopiecznych Hospicjum Domowego. Hospicyjny zajączek będzie je wręczał wraz z życzeniami świątecznymi. Dziękujemy wszystkim za wsparcie nas w tej akcji.

Renata Jagiełka



Organizacja pracy szkoły podczas wiosennej przerwy świątecznej
 
13-18  kwietnia - wiosenna przerwa  świąteczna.
Dni wolne od zajęć edukacyjnych:
13 kwietnia – WIELKI CZWARTEK- opieka świetlicowa w godz. 7:00-16:00
14 kwietnia – WIELKI PIĄTEK – dzień wolny
18 kwietnia – wtorek- opieka świetlicowa w godz. 7:00-16:00
 
Bardzo proszę rodziców o złożenie do wychowawców deklaracji uczestnictwa dziecka w zajęciach świetlicowych w dniach 13 i 18 kwietnia.
 
19- 21  kwietnia- uczniowie kl. I, II gimnazjum mają dodatkowe dni wolne.
Uczniowie klas III gimnazjum w tych dniach piszą egzamin gimnazjalny. 
Przywóz i odwóz uczniów do szkoły normalnie.

Niedziela Palmowa w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach

9 kwietnia br. w piękny, wiosenny  dzień grupa dzieci i  młodzieży  GZS w Iwanowicach oraz absolwentów  udała się do Imbramowic, by uczestniczyć w uroczystej sumie odpustowej, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Jan Piotrowski Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. W tym roku wyjazd do Sanktuarium Męki Pańskiej zorganizowały pani dyrektor – Dorota Dryja-Zębala i pani Renata Burda.

W Niedzielę Palmową do Imbramowic przybywa wielu wiernych. To niezwykłe miejsce słynące z zabytkowych zabudowań klasztornych i cudownego obrazu przyciąga ludzi nie tylko z okolicznych miejscowości. Prawdziwą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych jest żywy osiołek, który upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Iwanowicka młodzież co roku jest zapraszana przez siostry Norbertanki do udziału w liturgii i zawsze bardzo chętnie odpowiada na ten apel. Dziewczęta i chłopcy ubierają się w stroje uszyte specjalnie na tę okazję i idą w procesji niosąc symbole Męki Pańskiej.

Udział w uroczystościach odpustowych  w Imbramowicach jest na pewno dużym przeżyciem  duchowym dla młodych ludzi.  A fakt, że zawsze przed Świętami Wielkanocnymi gościmy u Norbertanek świadczy o tym, że i dla nich nasza obecność jest ważna.

                                                                                                          Renata Burda

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=469


Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=468




Pieskie życie i biografia bohatera

        

           ,,Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności.”- napisano w uchwale sejmowej, na mocy której 2017 rok ogłoszono Rokiem Kościuszkowskim. Dwusetna rocznica śmierci Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej sprawiła, że uczniowie klas I – V Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach postanowili odwiedzić miejsce szczególnie z nim związane, a mianowicie kopiec jego imienia.

               W czwartek 30 marca 2017 roku młodzież pod opieką pań: Anety Łach – Kańskiej, Beaty Karoń, Anny Kmity, Anny Miśkiewicz i Iwony Mularczyk udała się na kolejną wycieczkę z cyklu ,,Kraków, jakiego nie znacie.” Najpierw uczniowie obejrzeli fabularny film ,,Był sobie pies.” Ta wzruszająca opowieść o silnych więziach łączących człowieka i jego czworonożnego przyjaciela okazała się też wartościową lekcją szacunku dla zwierzęcia, które kocha swego pana najmocniej na świecie. Po seansie uczestnicy wyjazdu wyruszyli na spacer zwieńczony rozległą panoramą z Kopca Kościuszki. Ochotnicy sypali go od 1820 do 1823 roku. Efekty ich działań są imponujące. Górujący nad Wzgórzem bł. Bronisławy ziemny kopiec ma około 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m. Uczniowie z niekłamaną przyjemnością rozpoznawali krakowskie zabytki widoczne z jego szczytu. Podziwiali też meandry Wisły i skąpaną w wiosennym słońcu zieleń Błoń. Potem udali się do poaustriackiego Fortu numer 2. Tam z uwagą obejrzeli wystawę prezentującą najważniejsze wątki biografii Tadeusza Kościuszki ze szczególnym zaakcentowaniem jego edukacji w Szkole Rycerskiej, udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojnie polsko – rosyjskiej z 1792 roku oraz dowodzenia powstania przeciwko Rosjanom. Na koniec młodzież zwiedziła gabinet figur woskowych o znamiennym tytule ,,Polaków drogi do wolności.” Zaprezentowano tam postaci patriotów szczególnie zasłużonych dla podtrzymywania  polskości i zaangażowanych w walkę o niepodległość ojczyzny. Uczniowie mogli zapoznać się między innymi z: Janem Matejką, Fryderykiem Chopinem, Henrykiem Sienkiewiczem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II. Co ciekawe woskowe figury zostały wykonane w skali 1:1. 

                      Około godziny 15.40 uczniowie wrócili do Iwanowic. Wyjazd znaczenie poszerzył ich wiadomości i był doskonałym dowodem na to jak wiele można się nauczyć podczas wizyty w wartościowym miejscu.

Anna Miśkiewicz

Album>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=507


Matematyczne potyczki

   Miesiąc marzec obfitował w wydarzenia związane z matematyką. Jednym z nich był Turniej Matematyczny pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko” organizowany przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improv. W przedsięwzięciu uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Zabawę z matematyką pierwszoklasiści rozpoczęli od wyboru 3 drużyn. Potem dzieci z poszczególnych zespołów wybierały na tablicy multimedialnej numer jednego z 12 zadań i rozpoczynały pracę w grupach. Poprawność odpowiedzi uczniowie sprawdzali samodzielnie porównując swoje rozwiązania z tymi, które zostały umieszczone na kolejnych slajdach prezentacji. Niecodzienna matematyka była znakomitą okazją do nauki poprzez zabawę. Z pewnością przyczyniła się również do polubienia przez dzieci tej ważnej dziedziny nauki.

Iwona Mularczyk

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=467


 

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=466


Pieskie życie i biografia bohatera

           ,,Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności.”- napisano w uchwale sejmowej, na mocy której 2017 rok ogłoszono Rokiem Kościuszkowskim. Dwusetna rocznica śmierci Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej sprawiła, że uczniowie klas I – V Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach postanowili odwiedzić miejsce szczególnie z nim związane, a mianowicie kopiec jego imienia.

               W czwartek 30 marca 2017 roku młodzież pod opieką pań: Anety Łach – Kańskiej, Beaty Karoń, Anny Kmity, Anny Miśkiewicz i Iwony Mularczyk udała się na kolejną wycieczkę z cyklu ,,Kraków, jakiego nie znacie.” Najpierw uczniowie obejrzeli fabularny film ,,Był sobie pies.” Ta wzruszająca opowieść o silnych więziach łączących człowieka i jego czworonożnego przyjaciela okazała się też wartościową lekcją szacunku dla zwierzęcia, które kocha swego pana najmocniej na świecie. Po seansie uczestnicy wyjazdu wyruszyli na spacer zwieńczony rozległą panoramą z Kopca Kościuszki. Ochotnicy sypali go od 1820 do 1823 roku. Efekty ich działań są imponujące. Górujący nad Wzgórzem bł. Bronisławy ziemny kopiec ma około 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m. Uczniowie z niekłamaną przyjemnością rozpoznawali krakowskie zabytki widoczne z jego szczytu. Podziwiali też meandry Wisły i skąpaną w wiosennym słońcu zieleń Błoń. Potem udali się do poaustriackiego Fortu numer 2. Tam z uwagą obejrzeli wystawę prezentującą najważniejsze wątki biografii Tadeusza Kościuszki ze szczególnym zaakcentowaniem jego edukacji w Szkole Rycerskiej, udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojnie polsko – rosyjskiej z 1792 roku oraz dowodzenia powstania przeciwko Rosjanom. Na koniec młodzież zwiedziła gabinet figur woskowych o znamiennym tytule ,,Polaków drogi do wolności.” Zaprezentowano tam postaci patriotów szczególnie zasłużonych dla podtrzymywania  polskości i zaangażowanych w walkę o niepodległość ojczyzny. Uczniowie mogli zapoznać się między innymi z: Janem Matejką, Fryderykiem Chopinem, Henrykiem Sienkiewiczem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II. Co ciekawe woskowe figury zostały wykonane w skali 1:1. 

                      Około godziny 15.40 uczniowie wrócili do Iwanowic. Wyjazd znaczenie poszerzył ich wiadomości i był doskonałym dowodem na to jak wiele można się nauczyć podczas wizyty w wartościowym miejscu.

Anna Miśkiewicz

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=465


Szanowni Rodzice uczniów klas III Gimnazjum poniżej zamieszczamy zarządzenie   Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 23 marca 2017 r. dotyczące terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół: trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum na terenie województwa małopolskiego na rok szkolny 2017/2018.

>>AP_201703241232_0(1).pdf



TARGI EDUKACYJNE  - FESTIWAL ZAWODÓW 2017

   W dniu 23 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką wychowawczyń – pani Krystyny Płażek-Opyrchał, Grażyny Mucha  oraz pani Janiny Trzaska udali się do Krakowa, by wziąć udział w Targach Edukacyjnych na terenie EXPO KRAKÓW. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z szeroką ofertą edukacyjną szkół zawodowych, średnich, policealnych, wyższych oraz instytucji związanych z edukacją. Każda ze szkół rozdawała ulotki, plakaty, organizowała pokazy i wystawy, po to aby zachęcić młodych adeptów. Można było  porozmawiać z nauczycielami  oraz uczniami szkół, uzyskać wszelkie potrzebne informacje. W tym roku uczniowie mieli możliwość skorzystania z porad doradców zawodowych, którzy badali predyspozycje i kompetencje młodzieży i pomagali w wyborze ścieżki edukacyjnej. Udział w Targach to doskonała okazja by wybrać kierunek kształcenia oraz zaplanować swoją karierę zawodową.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=464


 

Uwaga !
Komunikat dla emerytowanych nauczycieli
i pracowników szkół z terenu Gminy Iwanowice
        Komisja socjalna przy Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach przypomina, że do końca marca (jak co roku) należy dostarczyć odcinki emerytur lub zaświadczenia ZUS-u o wysokości emerytury, w celu sporządzenia przez księgowość odpowiedniego odpisu środków na cele socjalne.
       Ponadto przypominamy, że do końca maja należy złożyć podanie
o zapomogę z ZFŚŚ (wraz z załącznikami np. o leczeniu) oraz oświadczenie
o miesięcznych dochodach  (brutto) na osobę*.
      Wszystkie dokumenty należy składać w sekretariacie GZS w Iwanowicach.
* Dochód na osobę obliczmy dodając dochody brutto wszystkich
rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie w ciągu 2016 r. Uzyskaną sumę dzielimy przez 12 miesięcy, a następnie przez ilość osób.
Z poważaniem:
Komisja Socjalna przy GZS w Iwanowicach

Szanowni Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,

Odpowiadając na liczne pytania Państwa, wyrażające obawy o bezpieczeństwo dzieci w dniu 31 marca 2017 r. w związku z zapowiadanym przez ZNP strajkiem nauczycieli, związanym z niewypełnianiem przez nich obowiązków służbowych, pragnę Państwa poinformować, że dokładam  wszelkich starań, aby dzieci były bezpieczne. Przypomniałam w komunikacie do zarządzających przedszkolami i szkołami, że na dyrektorach spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków do nauki i opieki nad dziećmi. Pragnę wyrazić nadzieję, że nauczyciele, świadomi swojej  wyjątkowej roli w społeczeństwie, wykonywania zawodu zaufania publicznego, nie będą w sprawy ludzi dorosłych włączać swoich podopiecznych. Reforma szkoły jest przeprowadzana z myślą o dobru każdego ucznia. W dbałości o bezpieczeństwo uczniów, dopracowałam z samorządami taki model zmian, aby uczniowie kończyli szkoły w budynkach, w których edukację rozpoczęli. Zadbałam również o pracę dla nauczycieli, podejmując rozmowy z wójtami, burmistrzami i prezydentami w całej Małopolsce i otrzymałam stosowne gwarancje.
Reforma edukacji jest realizowana z myślą o wszechstronnym zaopiekowaniu się każdym dzieckiem, tak pod względem nauki, jak również wychowania i opieki.  Nauczyciel zatrudniony na etacie, a nie na dwóch, ma pozostawać do dyspozycji ucznia i jego rodziców. Nie „wyścig szczurów”, ale praca z każdym uczniem, tak aby rozpoznać i rozwinąć wszystkie jego talenty, jest celem zreformowanej szkoły. Solidna wiedza, wychowanie ku wartościom w szkole podstawowej a następnie czteroletnie liceum ogólnokształcące, które będzie fundamentem kształcenia inteligencji polskiej, a także pięcioletnie technikum i dwustopniowa szkoła  branżowa, kształcące w zawodach, których ukończenie będzie gwarantowało zatrudnienie, wpisane są filozofię reformy edukacji.


Szanowni Rodzice,
Pragnę powtórzyć swoją deklarację sprzed roku, kiedy obejmowałam funkcję Małopolskiego Kuratora Oświaty. Jestem po to, by zadbać o każde dziecko, jego rozwój intelektualny, właściwą opiekę i wychowanie. To szkoła jest dla ucznia, a nie uczeń dla szkoły.     

Z poważaniem                                                                                             
Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty

INFORMACJA DLA RODZICÓW
O ZEBRANIU

CZWARTEK 30.03.2017 r.

Zebranie ogólne o godz. 18.00 /sala gimnastyczna/

Spotkania z wychowawcami po zebraniu ogólnym:

  • po zebraniu ogólnym w klasach I-VI SP i I-II G odbędą  się indywidualne konsultacje;

Rodziców  uczniów kl. III G zapraszamy do sali klasy 3a na wspólne spotkanie.

Serdecznie zapraszamy


 

 

IWANOWICKA AKADEMIA FUTBOLU

W marcu tego roku z inicjatywy Wójta Gminy Iwanowice powstał projekt pn. Iwanowicka Akademia Futbolu. Jego misją jest objęcie profesjonalną opieką trenerską dzieci i młodzieży z terenów Gminy Iwanowice, która chce rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Projekt będzie realizowany we współpracy z klubami sportowymi z trenu Gminy Iwanowice i w oparciu o samorządową bazę sportową.

W projekt zaangażowali się trenerzy z wieloletnim doświadczeniem pracy z młodzieżą w krakowskich klubach, dla których inspiracją jest innowacyjna holenderska metodologia szkoleniowa stanowiąca element rozwoju profesjonalnych graczy z zagranicznych klubów. Celem Iwanowickiej Akademii Futbolu jest kształtowanie poprawnej techniki oraz rozwój motoryczny młodych graczy. To daje młodym ludziom możliwość trenowania na wysokim poziomie oraz rozwijanie swoich umiejętności. Sprzyja temu monitorowanie czynionych postępów oraz indywidualne podejście do zawodników – ich mocnych stron oraz tzw. obszaru do rozwoju.

Projekt obejmuje grupy wiekowe dzieci i młodzieży urodzonych w latach 2006-2011. Koszt treningów stacjonarnych wynosi 100zł/miesiąc, czyli ok. 12 zł za trening  (8 treningów w miesiącu). Planujemy aby treningi odbywały się w trzech miejscowościach: Iwanowicach, Sieciechowicach i Naramie. Ostateczny wybór miejsc treningowych będzie uzależnionych od liczby chętnych i ich miejsca zamieszkania.

Poza treningami stacjonarnymi Iwanowicka Akademia Futbolu zakłada także w swojej działalności obozy letnie i zimowe z wykwalifikowaną kadrą trenerską. Ich program nastawiony jest na rozwój indywidualnych umiejętności fizycznych oraz psychologicznych każdego z podopiecznych. Niebawem do szkół zawitają trenerzy Akademii, którzy opowiedzą więcej młodzieży na temat projektu oraz wręczą ulotki informacyjne dla Rodziców.

Oficjalne otwarcie projektu Iwanowickiej Akademii Futbolu planowane jest w dniu 6 maja br. na Orliku w Sieciechowicach, a w programie przewidzianych jest wiele atrakcji. Chętni będą mogli m.in. dokonać pomiaru szybkości biegu  na fotokomórkach  oraz wziąć udział w bezpłatnym treningu piłkarskim. Na miejscu będzie również możliwość odbycia bezpłatnych konsultacji z psychologiem sportu. Dodatkowo, w programie przewidziany jest otwarty turniej 3 - osobowych drużyn. Wszystkich chętnych już teraz serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

Na festynie majowym będzie można uzyskać więcej informacji i zapisać dziecko do Iwanowickiej Akademii Futbolu. Zapisy odbywają się także drogą mailową pod adresem: iafiwanowice@gmail.com  lub w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach tel. 12 388 40 03 wew. 29; mail: gckib@iwanowice.pl

Projekt Iwanowickiej Akademii Futbolu będzie dofinansowany z budżetu Gminy Iwanowice. Zapraszamy!


   27 marca 2017 roku /poniedziałek/, o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców - sala klasy II a w części gimnazjalnej. 

Serdecznie zapraszamy


Powitanie wiosny w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach

 

           „ Czym powitać Cię Wiosenko, 
               gdy zielona wracasz znów. 
               Chyba tańcem i piosenką, 
                bo to milsze jest od słów…”

       Wiosna to czas radości, nadziei i przyrody budzącej się ze snu zimowego. Z nadejścia pięknej pory roku cieszą się wszyscy. Jej radosne powitanie przygotowały dzieci z klas I-III Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach , które od dawna tęskniły za promieniami słońca.

       Na tle barwnej dekoracji uczniowie przepięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Nie zabrakło w tym dniu inscenizacji, w których brały udział postacie odchodzącej  zimy i nadchodzącej j wiosny.  W trakcie uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawszą Marzannę”. Wszystkie  kukły symbolizujące zimę wykonane były bardzo pomysłowo i oryginalnie. Zatem dokonanie wyboru było dla komisji nie lada wyzwaniem.  Na zwycięzców czekały dyplomy i ciekawe nagrody książkowe.

     Na zakończenie tego radosnego dnia uczniowie utworzyli barwny korowód i z kolorowymi  Marzannami oraz wiosennym gaikiem przemaszerowali ulicami Iwanowic.  Każdy mieszkaniec Iwanowic, który zobaczył kolorową defiladę na pewno nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wiosna już nadeszła.

                              Wychowawczynie kl.I-III

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=463


Wyniki wiosennego konkursu pt. „Najciekawsza Marzanna”.

Dnia 21.03.2017 roku z okazji pierwszego Dnia Wiosny miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu, którego organizatorami były wychowawczynie klas drugich.  Miał on na celu popularyzowanie obrzędów wiosennych, zaprezentowanie zdolności plastycznych najmłodszych oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III, którzy  chcieli przywitać wiosnę zgodnie z pielęgnowanym od pokoleń obrzędem.

Wyniki:

I miejsce –      Weronika Fundament klasa 1

                          Filip Wojakowski klasa 1

                          Agnieszka Karnia klasa 1

                          Wiktoria Musiałek klasa 2a

                           Julia Ryszka klasa 2a

                           Zuzanna Jasiówka klasa 3a

II miejsce –      Sandra Walczak klasa 1

                           Anna Guluma klasa 2a

                           Aleksander Kurbiel klasa 2b

                           Julia Wieczorek klasa 2a

                           Wiktoria Ryszka klasa 3b

III miejsce –     Paulina Kurbiel

                         Karina Żuradzka klasa 2a

                          Igor Mitoraj klasa 2b

                          Piotr Miska klasa 2b

                          Weronika Walczak klasa 3a

Wyróżnienie:  Aleksandra Żurowska klasa 1, Maja Patoła klasa 1, Kinga Bubak klasa 2a, Mateusz Rerak klasa 3a, Nicola Kaczka klasa 3a, Maja Kurbiel klasa 3a

                                                                                              Organizatorzy

Aneta Kańska – Łach, Anna Kmita

Galeria>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=462


Projekt „Językowe Wędrówki Sowie” w GZS w Iwanowicach

Projekt, w którym braliśmy udział jest kontynuacją zadania realizowanego w 2016 roku „Język polski lubię to” w ramach programu „Ojczysty dodaj do ulubionych”. Jego celem jest zwiększenie świadomości językowej gimnazjalistów, ich wiedzy na temat kultury języka, a także zaangażowanie młodych ludzi w zadania skoncentrowane wokół tematu poprawnej polszczyzny.

Motywem przewodnim i zachęcającym do zrealizowania celu jest tytułowa „Sowa”- symbol mądrości. I to właśnie ona gościła w Gimnazjum przy Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach przez ostatnie 2 tygodnie.

W klasie III b, która jako pierwsza otoczyła ją opieką, pod kierunkiem pani Grażyny Muchy odbyły się inspirujące lekcje językowe, na bazie których powstały teksty oraz memy, które zostały umieszczone na blogu Młodzieżowej Poradni Językowej.

„Zainteresowały nas uczniów zagadnienia związane z wulgaryzmami tak często pojawiającymi się we współczesnym języku młodych ludzi, jak i przepiękne polskie przysłowia, dzięki którym wypowiedzi ustne czy pisemne wzbogacają się o tzw. ukryte dno.” – powiedziała jedna z uczennic, zapytana, dlaczego właśnie o tym debatują, dlaczego to ich zaciekawiło?

Lekcje zdominowały hasła przewodnie, zabawy językowe, rozgrywki, konkursy. Wszak o języku można rozmawiać w inspirujący sposób. Można się nim bawić. I o to chodziło. Żeby zmagać się z problemem, ale nie zrazić się do niego. Żeby to co najważniejsze, pozostało w pamięci i pomagało w świadomym użytkowaniu języka polskiego.

Po tygodniu zabawy językowej „Sowa” została przekazana pani Renacie Burdzie i powędrowała do klasy I. Gimnazjaliści zgłębiali wiedzę na temat związków frazeologicznych, a także starannej wymowy. Lekcje były prowadzone różnorodnymi metodami. Uczniowie wypowiadali się, dlaczego tak istotna jest w życiu dbałość o poprawną polszczyznę. Pisali krótkie humorystyczne teksty z wykorzystaniem frazeologizmów, bogacili zasób słownictwa poznając nowe wyrażenia czy zwroty. Wykonywali także zabawne ilustracje do wybranych związków frazeologicznych. W trakcie zajęć panowała miła atmosfera. Odbył się konkurs pięknego czytania wybranych „łamańców językowych”, ćwiczenia dykcji, zagadki językowe i kalambury.        

                                                                                               Grażyna Mucha i Renata Burda

Galeria>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=461



Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=460


 


Harmonogram wyjazdów na basen w ramach projektu „Już pływam”

Marzec-   22
Kwiecień-  5, 19, 26
Maj-  10, 24
Czerwiec-   7, 21
- Wyjazd o godz.14(zbiórka w szatni), powrót ok.godz.18.30.
- Zajęcia na basenie w godz.15.00-17.00.
- Prosimy zaopatrzyć dzieci w ręcznik, czepek, klapki, okulary do pływania, kąpielówki (chłopcy), strój kąpielowy (dziewczynki), grzebień. Dziewczynki, które mają długie włosy mogą zabrać własne suszarki.
 

 

Regulamin.docx


Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=458



My dalej w grze…

Już 2 rok z rzędu bierzemy udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim
LITERACKI SMS – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW
pod hasłem Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Śląski, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Lubliniecki oraz Posłowie na Sejm RP: Izabela Leszczyna i Andrzej Gawron

 Konkurs ma na celu zachęcanie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Pomaga odkrywać wrażliwość, zachęca do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadania im literackiej, artystycznej formy. Rozwija umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótkie komunikaty. Uświadamia młodzieży możliwość wykorzystania zdobyczy techniki dla celów artystycznych.

Zadaniem uczestników było sformułowanie literackich wypowiedzi składających się maksymalnie ze 160 znaków (ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi. Treść literackich SMS-ów dotyczyć musiała szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem:

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

3 uczennice z klasy III b gimnazjum - Weronika Grochowina, Zuzanna Kłusek i Katarzyna Bańka pod kierunkiem p. Grażyny Muchy przygotowały teksty konkursowe, które zostały wysłane na konkurs. Rozstrzygnięcie niedługo...

Trzymajcie kciuki!

Grażyna Mucha


8 marca – Dzień Kobiet – był dniem świątecznie obchodzonym w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach

       „Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, i w szkole, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek"                                                                                               Zbigniew Jeżyna

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku.  W Polsce Dzień Kobiet był świętowany na szeroką skalę do 1993 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. 
Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Dnia 8 marca 2017 r. w klasach I – III  już od samego rana panowała radosna atmosfera. Chłopcy, ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby uczynić ten dzień wyjątkowo miłym – i jako mali dżentelmeni „wyręczali” dziewczynki w codziennych obowiązkach. Obchody tego wyjątkowego dnia miały swoje zwieńczenie w uroczystości, podczas której chłopcy z klas I - III zaprezentowali program artystyczny, w którym zademonstrowali swoje umiejętności recytatorsko - muzyczne. Wszystkie kobiety z naszej szkoły, zarówno te duże, jak i te małe, otrzymały serdeczne życzenia, pierwsze wiosenne kwiaty oraz  niespodzianki, które z przyjemnością zostały wręczone „bohaterkom” marcowego święta...

Z okazji ŚWIĘTA KOBIET  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej... oraz, aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet...

Wychowawczynie klas I - III

Album>>https://spiwanowice.edupage.org/album/?


                ,,Jak to z Melą w naszej szkole było”

         Organizatorem projektu jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach. Nasza szkoła objęła patronatem ten projekt, będzie go koordynować i dlatego to właśnie my, jako pierwsi gościliśmy maskotkę w naszych progach. Projekt czytelniczy „Podróże czytelnicze Żaby Meli” realizowany był w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach w okresie od 16 stycznia do  03 marca 2017 roku. Ferie zimowe Żabka spędziła w GCKiB, choć uczniowie z żalem ją żegnali. W dniu rozpoczęcia realizacji projektu Mela została uroczyście przekazana delegacji uczniów naszej szkoły w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek przez panią dyrektor Monikę Świątek.

Jako pierwsza, gościła Żabkę w swojej sali klasa I. Najmłodsi uczniowie szkoły, po uroczystym powitaniu, udzielili krótkiego wywiadu przedstawicielowi lokalnych mediów, „pokazali” również przed kamerą, jak pięknie i w skupieniu potrafią słuchać utworów z klasyki literatury dziecięcej. 

W projekcie udział wzięli wszyscy uczniowie z klas I-III (66 dzieci). Mela przebywała w każdej klasie jeden tydzień. W tym czasie wychowawczynie, wspólnie z uczniami, czytały swojemu gościowi wybrane utwory literackie  przez minimum 15 minut dziennie. Oczywiście dzieci najchętniej wybierały do czytania baśnie i bajki. Czytelnicze przygody udokumentowane zostały w kronice, która wraz z Melą  „wędrowała”  do poszczególnych klas. Kronika, to swoisty zapis dziecięcych przeżyć i emocji. Znalazły się tam piękne rysunki, komentarze do wysłuchanych utworów, ale również osobiste odczucia i przemyślenia uczniów każdej klasy. Przekazanie Żaby Meli kolejnej klasie zawsze miało bardzo uroczystą oprawę.

         Celem przedsięwzięcia - w naszej szkole - było wspieranie czytelnictwa oraz popularyzacja wartościowej literatury, wyrabianie w dzieciach nawyku systematycznego czytania, propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do sięgania po dzieła literatury.  Projekt okazał się ciekawą formą, w której można było „spotkać się” z książką. Wymiernym jego efektem jest zwiększona ilość wypożyczeń w bibliotece oraz poprawa jakości czytania przez uczniów, którzy zaczęli traktować czytanie jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu.

Wychowawczynie klas I - III, realizatorki projektu: Iwona Mularczyk, Aneta Kańska-Łach, Anna Kmita, Beata Karoń, Joanna Stąpała

Album>>https://spiwanowice.edupage.org/album/?


Niedziela ostatkowa

26 lutego – w niedzielę poprzedzającą Środę Popielcową przed naszym kościołem wolontariusze SKC częstowali wiernych pączkami. Akcja ta była zorganizowana po raz siódmy. Pączki zostały ufundowane przez naszego parafianina. Pyszne pączki niech nam osłodzą czas nadchodzącego postu.

Renata Jagiełka

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=458


Historia zaklęta w legendach – Podlasie

             W tym roku szkolnym uczestnicy kolejnej edycji szkolnego konkursu czytania ze zrozumieniem ,,Historia zaklęta w legendach” zmierzyli się z testem, który przybliżył im Podlasie. Uczniowie poznali między innymi podanie o powstaniu Augustowa oraz przypomnieli sobie postać założyciela miasta, czyli króla Zygmunta Augusta. Oprócz materiałów literackich i historycznych musieli poddać gruntownej analizie położenie geograficzne miejscowości leżących na terenie województwa podlaskiego.

               Z konkursowymi zadaniami najlepiej poradzili sobie: Hubert Andruszczyszyn, Krystian Maciąg i Maja Ojczyk z klasy szóstej oraz piątoklasistki: Julita Bubak i Wiktoria Serafin. Zgromadzili oni 25 punktów na 26 możliwych i zajęli ex aequo pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji uplasowali się z 24 punktami Oliwia Chludek z klasy szóstej i Mateusz Trzaska z klasy piątej. Natomiast trzecie miejsce uzyskała Anna Kwinta z klasy piątej, która zgromadziła 23 punkty. Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe. Z kolei słodkimi upominkami zostali obdarowani pozostali uczestnicy intelektualnej rywalizacji.

                Należy ponadto podkreślić, że wszystkie prace konkursowe stały na wysokim poziomie, a ich autorzy zasłużyli na pochwałę.   

Anna Miśkiewicz




Pokój i Dobro 

Bardzo dziękujemy Państwu za wpłatę na akcję "wyślij pączka do Afryki 2017",

którą otrzymaliśmy.

Darowizna na kwotę  300.00 PLN wysłana w imieniu Państwa Szkoły sprawi,

że projekty budowy szkoły, kaplicy, wykopanie studni, naprawa mostów

i wiele innych, będą mogły być w tym roku zrealizowane w Republice Środkowoafrykańskiej.

Przyłączenie się do naszej akcji niesie wartość wychowawczą. 
Wyrabia w dzieciach nawyk dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwia na krzywdę drugiego człowieka, 
uczy współdziałania w grupie. Jestem przekonany, że Uczniowie i Nauczyciele Państwa Szkoły
mają świadomość tego, że: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, 
nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

br. Jerzy Steliga                            

Fundacja Kapucyni i Misje                  

              

 

 

 


„Śniadanie Daje Moc”

 

Szanowni Państwo,

dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom za udział w 6. edycji programu Śniadanie Daje Moc. Bardzo doceniamy Państwa przygotowania, włożoną pracę oraz zaangażowanie. Jesteśmy pod wrażeniem nadesłanych przez Państwa sprawozdań z Dnia Śniadanie Daje Moc oraz relacji z wykonywanych Misji Śniadaniowych. Cieszymy się, że już od sześciu lat razem edukujemy dzieci w zakresie zdrowego odżywiania.

Mamy nadzieję na dalszą współpracę i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Organizatorzy


 

 


XXII Diecezjalny Konkurs Biblijny

18 lutego w Słomnikach odbył się etap rejonowy XXII Konkursu Biblijnego. W etapie tym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Maja Ojczyk, Oliwia Chludek, Mateusz Trzaska. Wykazywali się oni znajomością listów więziennych Św. Pawła do: Filipian, Efezjan, Kolosan, Filemona. Gratulujemy udziału w etapie rejonowym i czekamy na wyniki kwalifikujące do finału.

Renata Jagiełka




Więcej>>https://spiwanowice.edupage.org/text23/?eqa=dGV4dD10ZXh0JTJGdGV4dDIz