Nawigacja

Nowy System
Edukacyjny

ulotka_informacyjna.pdf


 



Rok szkolny 2017/2018

 


Super przygody i wawelski szyk

W środę 15 listopada 2017 roku sześćdziesięcioosobowa grupa uczniów z klas I – VI udała się na kolejną wycieczkę w ramach programu ,,Kraków, jakiego nie znacie”. Opiekunami młodych turystów byli: panie Beata Karoń, Renata Burda i Anna Miśkiewicz oraz pan Jacek Lorenz.

Najpierw uczestnicy wyjazdu odwiedzili Multikino. Młodsi uczniowie obejrzeli przygodową animację  ,,Między nami wampirami”, zaś seniorzy z klasy V i VI fabularny film akcji ,,Thor: Ragnarok”. Warto nadmienić, że pierwsza z produkcji została oparta na motywach powieści Angeli Sommer - Bodenburg ,,Wampirek”, a druga to ekranizacja popularnej na całym świecie komiksowej serii. Obydwa filmy przypadły do gustu młodym widzom.

Potem uczniowie wybrali się na spotkanie z wielką historią. Zanim jednak wspięli się na Wzgórze Wawelskie, zatrzymali się na chwilę przed Krzyżem Katyńskim. Ten prosty, ale jakże wymowny pomnik upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach i inteligencji. Potem młodzi turyści podziwiali monumentalną bryłę Bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława. Nieco później, w oczekiwaniu na przybycie przewodników, uczniowie zaopatrywali się w regionalne pamiątki. Czas pozostały do wejścia na teren zamku kurczył się w zatrważającym tempie, bowiem bogata oferta tamtejszych sklepików wprawiała w zakłopotanie nawet wymagających koneserów zakupów. I w końcu nastąpiło zapoznanie uczniów z trzema sympatycznymi paniami przewodniczkami. Od tej pory to one sprawowały merytoryczną opiekę nad młodymi turystami. Młodzież przemaszerowała przez wspaniały dziedziniec arkadowy i po obowiązkowej kontroli bezpieczeństwa rozpoczęła zwiedzanie komnat reprezentacyjnych Zamku Królewskiego. Spotkanie z arrasami, obrazami, gustownymi przedmiotami codziennego użytku i frapującymi anegdotami stanowiło lekcję historii i sztuki o wyjątkowym walorze edukacyjnym. Wielu uczniów z żalem opuszczało wnętrza, w których czuli się jak goście królów Polski. Następne spotkanie ze Wzgórzem Wawelskim zostało zaplanowane na wiosnę.

Punktualnie o godzinie 17.00 uczestnicy wycieczki dotarli do Iwanowic. Wszyscy zgodnie wystawili  wyjazdowi bardzo wysokie noty.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=530

Anna Miśkiewicz


List Rzecznika Praw Dziecka /w związku z przypadającym 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka/. >>https://brpd.gov.pl/sites/default/files/ogolnopolski_dzien_praw_dziecka_2017_2.pdf

 


Wielki sukces naszych uczennic w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej

Dnia 11 listopada w Sieciechowicach odbyła się Wieczornica Niepodległościowa, podczas której zorganizowany został Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice  przygotowywane przez p. Joannę Stapałę, w składzie: Kamila Rerak, Maria Wywiał, Oliwia Chludek, Alicja Pałetko. Ich umiejętności wokalne oraz ruch sceniczny w trakcie wykonywania utworów ”Dziewczyna z granatem” i „Rozkwitały pąki białych róż” spotkał się z bardzo dużym uznaniem i wysoką oceną jury. Dziewczyny zajęły najwyższe I miejsce na podium.
Gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania talentów i osiągania sukcesów.
 Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=531                                                                                                                                                

Joanna Stąpała


Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2017 delegacja uczniów z naszej szkoły, z pocztami sztandarowymi szkół, pod opieką pani dyrektor Doroty Dryi- Zębali oraz nauczycieli wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Wraz z innymi delegacjami maszerowaliśmy w pochodzie patriotycznym. Pod Pomnikiem Pamięci złożyliśmy wiązankę kwiatów. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę, odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Trójcy przez księdza proboszcza Ryszarda Suchanowskiego. Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy krótkiego koncertu w wykonaniu orkiestry dętej „Naramianka”.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=525


,,Spośród słów używanych nieczęsto, 
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość…”

Radosna niepodległość

  10 listopada 2017 roku dyrekcja, grono pedagogiczne i odświętnie ubrani uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, by wziąć udział w uroczystym apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Najpierw głos zabrała pani dyrektor Dorota Dryja – Zębala, która podkreśliła wagę Narodowego Święta Niepodległości i przypomniała sylwetki oraz słowa Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, wielkich Polaków, którzy pomimo diametralnie różnych poglądów politycznych, przyczynili się do zmartwychwstania ojczyzny. Potem oficjalną część uroczystości rozpoczęli, doskonale radzący sobie w roli gospodarzy programu, Justyna Matykiewicz i Wiktor Ciaranek z klasy IIIB. Na sali pojawiły się poczty sztandarowe i rozbrzmiały słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Chwilę później młodzież przedstawiła montaż słowno – muzyczny poświęcony świętu. Żołnierskie pieśni i patriotyczne wiersze przypomniały zebranym bolesne lata niewoli oraz krwawe zmagania z zaborcami. Jednakże nad tymi martyrologicznymi treściami górę brała spontaniczna radość Polaków dumnych z wybicia się na niepodległość. Ten optymizm był szczególnie widoczny i słyszalny w brawurowo wykonanej przez siódmoklasistki - Alicję Pałetko i Kamilę Rerak- pieśni ,,My, Pierwsza Brygada”. Warto wspomnieć, że kiedy w latach 1926 – 1927 rozpoczęła się dyskusja dotycząca polskiego hymnu państwowego, byli legioniści marszałka Józefa Piłsudskiego proponowali, aby ten popularny marsz połączyć z ,,Mazurkiem Dąbrowskiego” w jeden utwór. Ostatecznie ,,My, Pierwsza Brygada” otrzymała honorowy tytuł Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Kolejnym punktem programu artystycznego była prezentacja multimedialna wyjaśniająca dlaczego 11 listopada to tak doniosła data w historii Rzeczypospolitej. Slajdy, wzbogacone o zdjęcia archiwalne i reprodukcje malarskie, omówiły piątoklasistki i szóstoklasistki, zaś wiersze wyrecytowały uczennice klasy IV B. I wreszcie dziewczęta z klasy siódmej zaprosiły dwuosobowe reprezentacje wszystkich klas do wzięcia udziału w quizie wiedzy zatytułowanym ,,Co wiemy o Polsce?”. Uczestnicy odpowiadali na pytania ilustrowane materiałem zdjęciowym i muzycznym. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Uczniowie wykazali się znajomością polskiej kultury, przyrody, geografii, etnografii, a nawet sztuki kulinarnej. Po emocjonującej dogrywce miejsca pierwsze w swojej kategorii wiekowej ex aequo wywalczyli reprezentanci klas I – III. Spośród zespołów starszych najlepsi byli uczniowie z klasy V, VII, III A i III B. Wymienione ekipy otrzymały w pełni zasłużone upominki i słodycze. Na zakończenie uroczystości panie Beata Karoń i Renata Burda wręczyły nagrody i dyplomy uczniom, którzy najlepiej wypadli w konkursach ,,Pejzaże Polski”  i ,,Gimnazjalny mistrz ortografii”.

   Uroczysty apel, przygotowany przez pana Arkadiusza Dybkę i panią Annę Miśkiewicz,  idealnie wprowadził zebranych w atmosferę radosnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

    Anna Miśkiewicz


 

 

III miejsce w Jurajskiej Lidze Gimnazjalistów 2017 w piłce nożnej chłopców

W dniu 27.10.2017r w Skale rozegrano ostatni turniej piłkarski   reprezentacji 5 gmin  (Skała, Słomniki, Sułoszowa, Jerzmanowice-Przeginia, Iwanowice) w ramach  Jurajskiej Ligi Gimnazjalistów .

Wszystkie drużyny uczestniczące w turnieju wykazały się wysokim poziomem umiejętności sportowych, wolą walki i zaangażowaniem. 

Reprezentacja gminy Iwanowice po rozegraniu ostatnich meczy i końcowym podliczeniu punktów zdobyła III miejsce.

Gratulujemy całej drużynie z Iwanowic !

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=528

Zdjęcia : Justyna Matyszkiewicz


Dnia 8 listopada 2017 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili „Dzień Zdrowego Śniadania”. Akcja była zorganizowana w ramach ogólnopolskiego programu „Śniadanie daje moc” i miała na celu propagowanie zdrowego odżywiania oraz zwiększenie świadomości dzieci na temat roli pierwszego posiłku w ich diecie. 
Już od rana wszyscy uczniwie klas 1 -3  z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do nakrywania i dekoracji stołów. Pod czujnym okiem swych pań dzieci przygotowywały posiłek korzystając z  przyniesionych z domu produktów spożywczych. Efekt był niesamowity! Kolorowe i zdrowe kanapki, świeże warzywa, owoce, soki, woda, owocowe herbatki oraz mleko - słowem wszystko, co mieści się w kategorii „zdrowej żywności”. Uwieńczeniem dziecięcych zmagań była dyskusja na temat zasad zdrowego odżywiania. Był to dzień nie tylko zdrowy, lecz także radosny, pyszny i kolorowy.

Wych. klas 1 -3 S. P.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=526


BĄDŹ SZLACHETNY WSPOMÓŻ PACZKĘ !!!

Już piąty rok z rzędu będziemy pomagać 

Chcemy sprawić, by ktoś poczuł naszą obecność,bo pomaganie ma sens.

 Koordynatorem przedsięwzięcia w naszej szkole jest p.Ewa Czaplak


 

WYNIKI
SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
 DLA GIMNAZJALISTÓW
31 października br. siedmioro gimnazjalistów, którzy podczas klasowych eliminacji najlepiej napisali dyktando, walczyło o tytuł Mistrza Ortografii.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Izabela Natkaniec kl. III „a”
II miejsce – Julia Dyja  kl. III „b”
III miejsce – Martyna Gawęda kl. II
Pozostali uczestnicy:
Barbara Krzysztofek kl. II
Alicja Kotaba kl. II
Arkadiusz Obrusik kl. III „b”
Justyna Płatek kl. II
Wręczenie nagród książkowych i dyplomów odbędzie się podczas najbliższego apelu.
Zwycięzcom gratulujemy! A wszystkich miłośników ortografii zapraszamy do  udziału w kolejnej edycji konkursu.
                                                                                                          Renata Burda

Konkurs na "Najstraszniejszą Maskę Halloween" rozstrzygnięty !!!
 
Autorami nagrodzonych masek są:
 
miejsce 1 - Michał Szlęk kl. 4B 
miejsce 2 - Nikole Kaczka kl. 4A
miejsce 3 - Alicja Rerak kl. 1
przyznane zostały trzy wyróżnienia dla
Mai Kurbiel - kl. 4A
Aleksandry Musiałek kl. 1
Natalii Kmity - kl. 5
 
Organizatorem konkursu była p. Ewa Czaplak

Uczniowie ze SP w Iwanowicach zabłysnęli!

Podczas Happeningu, we wtorek 31 października, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach zabłysnęli nie tylko odblaskami, ale i wiedzą  z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

We wrześniu szkoła przystąpiła do Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji
w Krakowie, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przez kolejne tygodnie nauczyciele prowadzili w szkole zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na drodze i przypominali uczniom o konieczności noszenia wieczorem odblasków
w terenie niezabudowanym. Uczniowie, wraz z nauczycielami przygotowywali gazetki propagujące właściwe (bezpieczne) zachowania uczestników ruchu drogowego
i przygotowywali się do konkursu wiedzy z zakresu BRD. Młodsi uczniowie rysowali
i poznawali znaki drogowe, ich rodzaje i znaczenie. Dużym zainteresowaniem cieszył się Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Jestem bezpieczny na drodze i noszę odblaski” – na który wpłynęły 84 prace młodych artystów.

Finałem całej akcji była rywalizacja między poszczególnymi klasami na szkolnej sali gimnastycznej, gdzie miała również miejsce pokonkursowa wystawa prac plastycznych. Na początku spotkania przybliżone zostały podstawowe cele akcji „Odblaskowa Szkoła”. Uczniowie prezentowali (przed całą szkołą) swoje plakaty, oraz skandowali hasła nawołujące do noszenia odblasków
i stosowania się do przepisów ruchu drogowego. W tym dniu odbył się również Konkurs Wiedzy z zakresu BRD - w różnych kategoriach wiekowych (klasy I-III, klasy IV a i IV b oraz V-VII  
i gimnazjum), co wiązało się z różnymi stopniami trudności pytań. W czasie gdy jury podliczało punkty i obradowało nad ostateczną klasyfikacją, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną. Jej głównym zadaniem było pokazać podstawowe błędy uczestników ruchu drogowego, wpoić zasady bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Przedstawiała ona również problem „bycia widocznym” po zmroku oraz stosowania fotelików dla dzieci i zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach.

Jury, po długiej naradzie oznajmiło, że „Odblaskowymi Mistrzami” zostali uczniowie klasy pierwszej. Tytuł wicemistrza uzyskała klasa druga oraz trzecia SP. Tuż za nimi (na trzecim miejscu) uplasowała się klasa szósta. Należy jednak nadmienić, że gratulacje należą się wszystkim uczniom, gdyż naprawdę „zabłysnęli” tego dnia: wiedzą, talentem plastycznym oraz pomysłowością wymyślonych haseł. W związku z tym, że wszyscy uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, to i nagród również nie mogło zabraknąć. Oprócz upominków w postaci książeczek, zakładek, planów lekcji czy kalendarzy były również „atrybuty bezpieczeństwa”. Mistrzowskich pierwszoklasistów wyposażono w książeczki pt. „Bezpiecznie przez cały rok”, o których można powiedzieć, że są elementarzami bezpieczeństwa. Uczą dzieci odpowiednich zachowań w szkole, w domu, na drodze, podczas zabawy oraz przy spotkaniach ze zwierzętami i kontaktach z nieznajomymi. Wszyscy uczniowie otrzymali karty bezpieczeństwa, które odpowiednio wypełnione (grupa krwi, alergie, telefony do opiekunów) mogą w sytuacji zagrożenia uratować dziecku życie.

Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim, to były darowane przez panią dyrektor szkoły odblaski, które dodatkowo przykuwały wzrok różnorodnością kolorów i kształtów.  Przedstawiciele klas otrzymali również kamizelki odblaskowe.

Tak wspaniale wyposażeni uczniowie i nauczyciele przemaszerowali następnie z transparentami przez Iwanowice, skandując hasła promujące odblaski i bezpieczne zachowania na drodze.

Trzeba przyznać, że zrobiliśmy wrażenie na przechodniach i zainteresowaliśmy mieszkańców odblaskami.

Koordynator akcji
Janina Trzaska 

Sprzątanie cmentarza

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych 28 października grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas porządkowała cmentarz parafialny. Zaopatrzeni w niezbędny sprzęt z ochotą przystąpili do pracy. Sprzątali Grób Nieznanego Żołnierza, mogiły pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz alejki cmentarne. Już po raz kolejny podjęli tę akcję.  Za podjęty trud dziękujemy. Wolontariusze uczestniczący w tej akcji to: Oliwia Chludek, Maciej Karnia, Krystian Baran, Piotr Gumula, Agata Kmita, Anna Wywiał, Maria Wywiał, Alicja Pałetko, Weronika Małek, Dagmara Kmita, Kacper Grochowina, Kamila Rerak.
Takie momenty skłaniają do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

Renata Jagiełka


Korowód Świętych

      27 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach odbył się II Korowód Świętych przygotowany przez wolontariuszy SKC pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki. Oprócz społeczności naszej szkoły wzięli udział również Pani Elżbieta Pałka  - starszy wizytator Kuratorium w Krakowie - oraz Ks. Proboszcz Ryszard Suchanowski. Korowód rozpoczął się od przypomnienia czym jest świętość i jak ją osiągnąć. W rytm piosenki „To dla mnie i dla ciebie święci orędują  w niebie”  na salę wkroczył barwny „korowód świętych”. Uczniowie przebrani za wybranych przez siebie świętych zaprezentowali ich życie oraz atrybuty. Mogliśmy poznać między innymi św. Weronikę, św. Oliwię, św. Kingę, św. Jadwigę, św. Annę, św. Piotra, św. Marka, św. Floriana i wielu innych świętych. Każdy uczestnik korowodu otrzymał upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz księży naszej parafii. Całość zakończyła się wspólnym śpiewem piosenki „Taki duży, taki mały może świętym być”.  Do organizowania korowodów zachęcał papież Franciszek. Chciał, aby pokazywać, że święci to radość, miłość i żeby wspólnie razem iść do nieba. Każdy z nas ma w sobie poczucie, żeby być świętym i dobrze postępować. Przykład, jaki dają nam święci, przyciąga innych, którzy biorą udział w Korowodzie.

Organizując Korowód tworzymy wspólnotę, która kroczy po śladach świętych. Wierzymy, że oni są wśród nas. Jest to najlepsze przygotowanie do Uroczystości Wszystkich Świętych.

Renata Jagiełka

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=520


 

Szkolny Dzień Patrona

            W piątek 20 października 2017 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II     w Iwanowicach  obchodziła Dzień Patrona.  

Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą o godz. 8.00 w Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Iwanowicach.                                     

Zaraz po modlitwie  udaliśmy się za pocztami sztandarowymi do szkoły. W sali gimnastycznej, która została pięknie udekorowana na tę okoliczność rozpoczęła się część oficjalna. Najpierw Pani Dyrektor Dorota Dryja-Zębala zabrała głos i  powitała gości: Proboszcza Parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej -  Księdza Ryszarda Suchanowskiego,  Sekretarza Gminy – Panią Annę Tarko, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego – Pana Marka Piekarę, Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Mirosława Rosę, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach – Panią Monikę Świątek, Prezes Koła Caritas – Panią Henrykę Oleksy, emerytowanych dyrektorów szkoły Panią Krystynę Miśkiewicz i Pana Wiesława Woźniaka oraz rodziców, nauczycieli i uczniów.                     

                 Następnie Justyna Matykiewicz i Wiktor Ciaranek – uczniowie klasy III „b” gimnazjum  przypomnieli zebranym datę 16 października 1978 roku. Zwrócili uwagę, że dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jest dla społeczności szkolnej bardzo ważny, bo  składamy wtedy  hołd wielkiemu Polakowi – papieżowi, a także przyjmujemy do swego grona uczniów klasy pierwszej. Gimnazjaliści poinformowali pierwszoklasistów, że przynależność do szkolnej rodziny to nie tylko prawa, ale i obowiązki, które muszą solidnie wypełniać. Po tej przemowie trzecioklasistka poprosiła młodszych kolegów, by udowodnili, że są godni, by wziąć udział w ceremonii ślubowania.

Pierwszoklasiści przygotowani przez Panią Joannę Stąpałę pięknie recytowali wierszyki,  śpiewali piosenki, a nawet tańczyli. Doskonale wykonali zadanie aktorskie, a ich występ spotkał się z serdeczną reakcją publiczności. Rodzice z miłością i dumą patrzyli na swoje pociechy i  filmowali ich debiut na scenie.

Swoim występem uczniowie udowodnili, iż są gotowi do ślubowania.  Bardzo przejęci głośno i wyraźnie przyrzekali „uczyć się pilnie i systematycznie, zachowywać się wzorowo, być dobrym, uczciwym i koleżeńskim, pomagać innym w potrzebie oraz dbać o sprzęt szkolny”. Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania  na ucznia. Dopełnieniem tego wydarzenia było wręczanie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych.  Od rodziców z kolei dzieci otrzymały  przepiękne, kolorowe teczki na swoje pierwsze dokumenty.

            Gdy tylko emocje nieco opadły, konferansjerzy zaprosili na scenę starszych uczniów. Drugoklasiści pod opieką swojej wychowawczyni – Pani Iwony Mularczyk powitali swoich młodszych kolegów w gronie uczniów, obdarowali ich pomysłowymi upominkami i dedykowali im wspaniały występ.

            Druga część piątkowego spotkania poświęcona była osobie Jana Pawła II. Rozpoczęła się ona od niezwykle interesującej prezentacji multimedialnej  przygotowanej przez uczniów klasy szóstej pod opieką Pani Anny Miśkiewicz. Młodzież gimnazjalna pod kierunkiem Pani Renaty Burdy pięknie recytowała utwory autorstwa Karola Wojtyły. Dziewczęta z klasy II i III „b” gimnazjum uczciły pamięć patrona śpiewem. Usłyszeliśmy między innymi: Barkę, Czarną Madonnę, Abba Ojcze. Największe emocje wzbudziła rapowana biografia Ojca Świętego, czyli utwór Lolek.

            Po części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce Pani Dyrektor serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników oświaty z okazji Dnia Nauczyciela. W sali rozległo się radosne i głośne „Sto lat” dedykowane właśnie pedagogom. Uczniowie dołączyli do życzeń symboliczne upominki. Pani Elżbieta Wydmańska w imieniu Rady Rodziców w ciepłych słowach wyraziła wdzięczność dla pracowników oświaty. Do podziękowania dołączono róże i pięknie zapakowane mydełka w kształcie ciastek. Tradycyjnie jak co roku zostały także wręczone Nagrody Dyrektora.

            W trakcie uroczystości głos zabrała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek – Pani Monika Świątek oraz Sekretarz UG – Pani Anna Tarko. Złożyły one serdeczne życzenia z okazji święta całej społeczności szkolnej, a szczególnie pierwszoklasistom. Uczniowie na pamiątkę ślubowania otrzymali piękne upominki.

            Następnie zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie udali się do klas na słodki poczęstunek.

            Piątkowa uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych chwil. Przyjęliśmy do wspólnoty szkolnej nowych uczniów, obejrzeliśmy naprawdę ciekawą część artystyczną i z należytym szacunkiem uczciliśmy naszego niezwykłego patrona.

            Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom uczniów klasy pierwszej, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

     Joanna Stąpała i Renata Burda

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=522


Wyniki XIII Gminnego Konkursu o św. Janie Pawle II, przeprowadzonego

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach, w dniu 18.10.2017 r.

     Konkurs odbył się dzięki hojności naszych stałych sponsorów: Wójta Gminy Iwanowice - Roberta Lisowskiego, Przewodniczącego Komisji ds. Uzależnień Alkoholowych i Innych – Stanisława Szymskiego, Kierownik Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek – Moniki Świątek, Proboszcza Parafii Trójcy Świętej
w Iwanowicach – Ks. Ryszarda Suchanowskiego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego – Marka Piekary.

Organizatorki konkursów: Janina Trzaska i Beata Karoń

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=519


 


XVII DZIEŃ PAPIESKI

  W niedzielę 8 października obchodziliśmy XVII Dzień Papieski pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Tradycyjnie w tym dniu przed Kościołem wolontariusze Szkolnego  Koła Caritas kwestowali na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja ta pomaga szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z terenów wiejskich i małych miast całej Polski. Obecnie w całej Polsce jest ponad 2500 stypendystów. W czasie trwania zbiórki przy naszym Kościele wolontariusze zebrali 2383 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz zaangażowanym w przeprowadzenie zbiórki.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=518

Renata Jagiełka


 

Sadzenie żonkili

    5 października b.r. koło Kościoła w Iwanowicach (już po raz siódmy w naszej parafii) miała miejsce akcja sadzenia żonkili. Uczestniczyli w niej wolontariusze Szkolnego  Koła Caritas pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki, przedstawiciele Hospicjum w Miechowie: siostra Benedykta, pani Ewa Wojciechowicz, ks. Prefekt Marcin Żuchowicz oraz p. dyr. p. Dorota Dryja-Zębala. Najpierw wolontariusze przygotowali teren pod żonkile a później po przemówieniu p. Ewy przystąpili do sadzenia cebulek, które wzejdą wiosną i będą rozdawane za datki na rzecz Hospicjum. Za ofiarowane sadzonki składamy serdeczne podziękowanie Pani Celinie Wykurz. W sumie zasadziliśmy 200 sztuk cebulek.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=517

Renata Jagiełka


 

Pielgrzymka z SP Iwanowice na Jasnej Górze
 
    „Idźmy naprzód z nadzieją” – pod takim hasłem, 4 października odbyła się XVII już Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy, na którą przybyło blisko 15 tys. pielgrzymów z ponad 400 szkół.
Naszą szkołę reprezentowała ponad czterdziestoosobowa grupa - dzieci ze szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej, rodziców, dziadków i nauczycieli - wraz z panią dyrektor Dorotą Dryja-Zębala. Już o godz. 10:30 stanęliśmy u stóp Jasnej Góry aby podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka.  Dziękowaliśmy również za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz poprosiliśmy o obronę rodzin, świata i Kościoła.  W tym jubileuszowym 2017 roku przypada 300 rocznica koronacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej jako Królowej Korony Polski oraz 100 rocznica fatimskich objawień Maryi Matki i 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II wpisuje się w dziękczynienie Bogu za dar objawień Matki Bożej. Najważniejszym momentem pielgrzymki była uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, poprzedzona Modlitwą Różańcową, która rozpoczęła się o godz. 11.00. na szczycie Jasnej Góry, a przewodniczył jej krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II biskup radomski Henryk Tomasik.
Jak co roku, żjazd RS im. Jana Pawła II ma swój wymiar materialny. W tym roku zebrane środki pieniężne przeznaczone będą na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii oraz zniszczonej przez wojnę szkoły w Aleppo. Wsparcie finansowe otrzyma również Hospicjum błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
Po odebraniu pamiątkowych różańców i obrazków z wizerunkiem Czarnej Madonny, pełni duchowych wrażeń i  nadziei na przyszłość, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Bardzo mile zaskoczyły nas dziewczynki z klasy II SP, które same zainicjowały śpiew pieśni kościelnych. Trzeba przyznać, że zarówno Barka – jak i inne pieśni (ze śpiewnika pielgrzymkowego) w wykonaniu naszych najmłodszych, wywarły ogromne wrażenie i porwały do śpiewu pozostałych uczestników pielgrzymki.
My, Jana Pawła uczniowie, mamy świadomość, jakie znaczenie w życiu ich patrona miało to miejsce. Chociaż Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca, w jego naukach wciąż odnajdujemy wskazówki jak postępować i wyznaczać cele naszego życia. Mijający czas nie osłabia mocy słów naszego patrona, bo prawda w nich zawarta jest ponadczasowa.
                                                                                                               
                                                                                                     Janina Trzaska

Renata Jagiełka


Młodzi pamiętają

                3 września 1939 roku do Iwanowic wkroczyły wojska niemieckie. Rozpoczęła się okupacja i prześladowania ludności. We wsi i w jej pobliżu zaczęły działać polskie organizacje konspiracyjne: Narodowe Siły Zbrojne, Armia Krajowa, Gwardia Ludowa i Bataliony Chłopskie. 13 sierpnia 1944 roku doszło do wymiany ognia w Sieciechowicach. Partyzancki oddział zabił kilku i ranił kilkunastu Ukraińców służących w hitlerowskiej formacji policyjnej.  15 sierpnia 1944 roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod wsią Barbarka miała miejsce potyczka, w której zginęło 5 Polaków i 15 Niemców. Akcja odwetowa była szczególnie okrutna. Okupanci spalili wieś i rozstrzelali 63 przypadkowo aresztowanych mężczyzn z Barbarki, Zagaja i Iwanowic.  

                   W słoneczne popołudnie 17 października na Cmentarz Parafialny w Iwanowicach wybrali się szóstoklasiści. Młodzież odwiedziła mogiłę pomordowanych przez hitlerowców. Uczniowie zapalili znicz pamięci i zostawili skromną wiązankę. Tym samych oddali cześć ofiarom wojennego barbarzyństwa.

Anna Miśkiewicz

 


„PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM” – ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

29 września wolontariusze SKC (Natalia Busse, Wiktoria Sienko, Wiktoria Kuliś, Julia Mitoraj, Martyna Sznejwajs, Aleksandra Kwak, Andrzej Kurowski, Patryk Krawczyk) pod opieką pań z Parafialnego Koła Caritas uczestniczyli w zbiórce żywności w supermarkecie Simply organizowanej przez Bank Żywności w Krakowie. Dzięki temu mogli pozyskać żywność dla rodzin potrzebujących w ramach akcji „Podziel się posiłkiem”.

Renata Jagiełka






Na tropach wielkiej przygody

        W piątek 6 października uczniowie klas I – VI zainaugurowali sezon wycieczkowy. Opiekunkami 76 miłośników podróżowania były panie: Renata Burda, Anna Kmita, Anna Miśkiewicz, Iwona Mularczyk i Joanna Stąpała. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego ,,Kraków, jakiego nie znacie”.

         Pierwszym punktem programu wycieczki był seans w krakowskim Multikinie. Tym razem uczniowie obejrzeli przygodową animację ,,Gang Wiewióra 2”. Opowiastka o zwierzakach zjednoczonych w obliczu przekształcenia ich zielonego miejsca na Ziemi w betonowy park rozrywki  zyskała pozytywną ocenę młodych widzów. Potem młodzież udała się do nowo otwartego History Landu. Pod tą nazwą kryje się interaktywne centrum odkrywania historii Polski zlokalizowane w budynku dawnego dworca PKP. Niezwykła, bo łącząca projekcje filmowe i realistyczne makiety obiektów zbudowanych z klocków Lego, podróż w czasie rozpoczęła się w Biskupinie. Pieczołowicie odwzorowana osada daje doskonałe wyobrażenie o życiu ludzi z okresu kultury łużyckiej. Potem młodzi turyści znaleźli się w samym centrum bitwy pod Grunwaldem. Imponującą makietę zapełniają tysiące pedantycznie odwzorowanych rycerzy, a oddziałująca na wzrok i słuch projekcja pozwala wczuć się w budzącą grozę atmosferę średniowiecznych zmagań. Następnie uczniowie poznawali przebieg zwycięskiej bitwy pod Oliwą toczonej z wojskami szwedzkimi na redzie portu w Gdańsku w 1627 roku.  Z nowszej historii Polski upamiętniono bohaterską obronę Westerplatte, bitwę o Monte Cassino i krwawe wydarzenia, które miały miejsce w grudniu 1970 roku na wybrzeżu.

Ponadto uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć zbudowane z wyjątkową dbałością o każdy szczegół zabytki, a mianowicie Zamek Królewski i Katedrę na Wzgórzu Wawelskim, krakowski Kościół Mariacki i Sukiennice oraz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Niektóre z wymienionych obiektów były pięknie iluminowane. Z kolei wawelskim budowlom towarzyszyła projekcja z legendarnym smokiem w roli głównej. Zwiedzający mieli również niepowtarzalną okazję, by sprawdzić swe umiejętności w licznych konkurencjach takich jak: stawianie masztu okrętu czy odegranie hejnału z Wieży Mariackiej. Najodważniejsi mogli jeszcze odbyć lot nad krakowskim Starym Miastem. A wszystko dzięki zastosowaniu trójwymiarowych gogli do symulacji. Po tej niezwykłe, nowatorskiej lekcji historii młodzież miała czas na realizację własnych projektów z klocków Lego w sali zabaw.

           Mimo zmiennej i momentami deszczowej aury wycieczka udała się rewelacyjnie. O godzinie 16.30 zadowoleni uczniowie dotarli bezpiecznie do Iwanowic.   

Anna Miśkiewicz

Album fotograficzny>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=515


XVIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

23 września po raz 16 wyruszyliśmy na trasę Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego pod hasłem  „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża”  Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów z Poskwitowa i Iwanowic wraz z opiekunami, licealiści, studenci, osoby dorosłe pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki. Nasza grupa liczyła 81 uczestników. W tym roku wędrowaliśmy trasą zwaną „Modrzewiową” liczącą 11 km. Wyruszyliśmy z Grzegorzowic przez Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż. Po drodze mogliśmy podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich , a po dotarciu do celu pokłoniliśmy się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.

Zdaniem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, charakterystyczne dla pielgrzymów jest to, że nigdy nie zniechęca ich niesprzyjająca aura. – „Wola pójścia, bycia w drodze, modlitwy w towarzystwie przyjaciół i bliskich zawsze jest na tyle motywująca, że wytrwale idzie się naprzód” -  mówi biskup Piotrowski.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Homilię wygłosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zwracał w niej szczególną uwagę na rolę krzyża w życiu społecznym i kształtowaniu duchowości człowieka. – „Miłości trzeba uczyć się pod krzyżem. Jeśli nie będziemy się jej uczyć pod krzyżem od ukrzyżowanego Chrystusa, to będziemy, jak mówi papież Franciszek, tylko salonowymi, parkietowymi chrześcijanami” – apelował bp Nitkiewicz.

W tym roku w rajdzie uczestniczyło 3100 pielgrzymów, wędrujących 15 trasami przebiegającymi przez najciekawsze miejsca Gór Świętokrzyskich.
 Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wszyscy uczestnicy wracali do domu zadowoleni planując już udział w kolejnym rajdzie za rok.

Renata Jagiełka

Album fotograficzny>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=516

        


 

Galeria zdjęć>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=514


Dzień Chłopaka w Grodzisku

                W minioną sobotę dziesięcioro uczennic z klas IV – VII wzięło udział w pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu w Grodzisku. Całodzienny wyjazd był możliwy dzięki współpracy naszej szkoły ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Akademickim oraz Parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skale – Grodzisku. Dziewczęta wzięły udział w zajęciach integrujących zespół. Był też czas na zabawę i na podziwianie skałek, na których jesień wymalowała różnobarwne desenie. Wyjazd udał się znakomicie.

Anna Miśkiewicz



 

Finał Ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”
 

    Miło nam poinformować, że nasze zaangażowanie w akcję zostało docenione i nasza szkoła, jako jedna z piętnastu wyróżnionych, otrzymała darmową prenumeratę miesięcznika „Biblioteka w szkole”

oraz trzy darmowe pozycje książkowe autorstwa Rafała Kosika, z serii „Kuba i Amelia”.

https://czytamy.org/nagrody

Janina Trzaska


Więcej>>Regulamin_XIII_Gminnego_Konkursu_o_Janie_Pawle_II.docx


Zapraszamy na XVIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. 

Zapisy do 15 września 2017 r. do p. Renaty Jagiełki.


Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego było wyjątkowym wydarzeniem, bowiem od 1 września  Gminny Zespół Szkół  został przekształcony w Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Iwanowicach.  4 września br.  cała społeczność szkolna najpierw udała się na mszę świętą, by przygotować się duchowo do nowych obowiązków, a po wspólnej modlitwie wszyscy zgromadzili  się w  sali gimnastycznej, aby spotkać się z panią dyrektor Dorotą Dryją-Zębalą, która  życzyła uczniom i nauczycielom owocnej pracy. Zaraz po części oficjalnej uczniowie pod opieką wychowawców udali się do swoich klas, by zapisać plan lekcji i omówić sprawy bieżące.  Pierwszy dzień w szkole po wakacyjnej przerwie upłynął  w miłej atmosferze. Rozmowom i śmiechom nie było końca.  Niektóre osoby  mówiły nawet, że nie mogły się doczekać powrotu do szkoły.


Autobusy szkolne bedą jeździły według rozkładu z ubiegłego roku szkolnego>>https://spiwanowice.edupage.org/text11/?


List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców>>https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/list-ministra-edukacji-narodowej-do-rodzicow-2.html


List Rzecznika Praw Dziecka>>list_z_okazji_rozpoczecia_roku_szkolnego.pdf


Wakacje z Bogiem 2017 r.

W dniach od 09.07 do 15.07.2017r. odbył się wyjazd wakacyjny dzieci i młodzieży do Murzasichla k. Zakopanego – „Wakacje z Bogiem”. Organizatorem wyjazdu była Parafia Trójcy Św. w Iwanowicach. Jego uczestnikami (w liczbie 25) byli wolontariusze, członkowie scholi oraz ministranci odznaczający się w minionym roku dużym zaangażowaniem w posługę liturgiczną oraz działalność w SKC.

Wyjazd skupiał młodzież i dzieci z terenu parafii Iwanowice.  Uczestnicy aktywnie spędzali czas przemierzając górskie szlaki: Dolinę Kościeliską, Kalatówki, Dolinę Strążyską,  Gubałówkę, Wiktorówki, Polanę Rusinową,. Nie zabrakło również innych atrakcji takich jak: spływ przełomem Dunajca (18 km , pobyt na basenach termalnych w Chochołowie,  zwiedzanie Wielkiej Krokwi, sporty alpinistyczne w parku linowym, zjeżdżalnia grawitacyjna wyjazd  i zjazd  kolejką z Gubałówki niecodzienne wrażenia w kinie 7D.Wszyscy codziennie uczestniczyli we Mszy Świętej.  Wieczorne chwile upływały na konkursach: karaoke - „Szansa na sukces”, turniej tenisa stołowego, piłki siatkowej, nożnej oraz badmintona, konkurs plastyczny. Przy muzyce i wspólnym śpiewie uczestnicy smażyli kiełbaski, a chcąc spalić trochę kalorii tańczyli podczas zabawy dyskotekowej. Wszyscy wrócili do swoich domów zadowoleni i pełni wrażeń. Kierownikiem wyjazdu była p. Renata Jagiełka a opiekunami:  Pan Maciej Jagiełka, Ks. Marcin Żuchowicz, Pani Kinga Jagiełka. Wszystkim, którzy wsparli organizację wyjazdu, a szczególnie firmom, sponsorom indywidualnym składamy serdeczne podziękowanie. Dziękujemy także właścicielom ośrodka w Murzasichlu - państwu Małgorzacie i Pawłowi Łukaszczykom, panu Michałowi - naszemu kierowcy oraz panu Emilowi przewodnikowi górskiemu.

Wspomnienia uczestników:

Tegoroczny wyjazd do Murzasichla "Wakacje z Bogiem" był bardzo udany. Pomimo nie zawsze dopisującej pogody nie mogliśmy się nudzić, gdyż program naszego pobytu był bardzo ciekawy. Jestem pewna, że wszyscy bawili się równie dobrze jak ja!                                                       

Na tegorocznych ,,Wakacjach z Bogiem” było wspaniale. Każdego dnia byliśmy gdzieś indziej. Gubałówka, dolina Kościeliska, Rusinowa Polana, Dolina Chochołowska, Wielka Krokiew. Oprócz wędrówek górskich mieliśmy inne atrakcje takie jak spływ Dunajcem, wyprawa do parku linowego, kino 7D na Krupówkach, wyjazd na termy. Ponadto mogliśmy się zmierzyć w rozgrywkach sportowych, pochwalić się talentem piosenkarskim na wieczornym karaoke. Każdego dnia uczestniczyliśmy w Mszach świętych. Do domu wróciłam wypoczęta i bardzo szczęśliwa.

Na Wakacjach z Bogiem przeżyłam bardzo dużo ciekawych i niezapomnianych przygód

m.in. byłam na basenach termalnych , odbyłam kilka wędrówek górskich , nawiązałam nowe znajomości i dobrze się bawiłam na spotkaniach integracyjnych :)

Album fotograficzny>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=512         


Wakacje w Grodzisku

        Dzięki wieloletniej, wzorowej współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Akademickim i Parafią pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Grodzisku sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w bezpłatnym wyjeździe kolonijnym. Pobyt w Ośrodku Rekolekcyjno – Kolonijnym położonym na urwistej skale górującej nad Doliną Prądnika trwał od 21 do 30 sierpnia. Młodzież poznawała walory turystyczno – krajoznawcze najbliższej okolicy, a konkretnie Ojcowskiego Parku Narodowego i zwiedzała Kraków. Był też wyjazd na basen i seans w kinie. Oprócz aktywnego wypoczynku uczestnicy wyjazdu zapoznawali się i integrowali się z młodzieżą z innych placówek oświatowych między innymi ze Skawiny. Wyjazd udał się doskonale.

Anna Miśkiewicz




 

Rok szkolny 2016/2017>>https://spiwanowice.edupage.org/text29/?eqa=dGV4dD10ZXh0JTJGdGV4dDI5