Nawigacja

Nowy System
Edukacyjny

ulotka_informacyjna.pdf


 



Z życia szkoły. Rok 2018/2019

 



NIEDZIELA OSTATKOWA

 

3 marca  – w niedzielę poprzedzającą Środę Popielcową przed naszym kościołem wolontariusze Szkolnego Koła Caritas częstowali wiernych pączkami. Akcja ta była zorganizowana po raz dziewiąty Pączki zostały ufundowane przez naszego parafianina. Pyszne pączki niech nam osłodzą czas nadchodzącego postu.
R. Jagiełka


Finał akcji „Wyślij pączka do Afryki”

28 lutego w tłusty czwartek wolontariusze SKC sprzedawali w naszej szkole pączki, włączając się już po raz piąty do ogólnopolskiej akcji „Wyślij pączka do Afryki” organizowanej przez Fundację Kapucyni i Misje. Akcję tę zapoczątkował br. Benedykt Pączka – kapucyn przebywający na misji w Republice Środkowoafrykańskiej. Środki pozyskane w tej akcji zostaną przekazane na projekty realizowane w RŚA i Czadzie: dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.
W naszej szkole wolontariusze sprzedali 250 pączków, a uzyskany dochód przekazali na konto Fundacji Kapucyni i Misje.
„Kup pączka afrykańskiego, zamiast brzucha urośnie Ci serce”

R. J.

Album


Ogłoszenie

W poniedziałek (4.03.2019 r.) odbędzie się fluoryzacja zębów. Prosimy o przyniesienie do szkoły szczoteczek do zębów. 




Szanowni Rodzice w poniższej ulotce prezentujemy informacje dotyczące:

  • Nowego Systemu Edukacji;
  • Kształcenia w liceach, technikach i szkołach branżowych;
  • Rekrutacji i jej kryteriów.

>>ulotka_informacyjna.pdf


 

Nauka poprzez zabawę

Język polski bierze na siebie zadanie wyposażenia ucznia w podstawowe narzędzia i umiejętności, warunkujące procesy uczenia się wszystkich innych przedmiotów oraz sprawne uczestnictwo w życiu zbiorowości.

Nauczyciel czytający jakąś baśń, opowiadanie czy wiersz i klasa słuchająca w skupieniu pięknie czytanego utworu – to pierwszy obraz, który się narzuca myśli poszukującej metod kształcenia literackiego. Świat przedstawiony w dziele obdarzony szczególną siłą ekspresji, uzyskuje wówczas szansę pobudzenia wyobraźni uczniów, zaostrzenia percepcji, pobudzenia skojarzeń.

Pobudzenie emocjonalnej strategii dydaktycznej zależy w znacznej mierze od wzajemnych relacji ról nauczyciela i ucznia. To nauczyciel musi tak kierować pracą uczniów, aby zmusić ich do działania. I tu właśnie znaczącą rolę odgrywają różnorakie metody nauczania, które pozwalają uczniom lepiej przyswoić dane zagadnienie. Zabawa, drama, przekład intersemiotyczny wpływają na kreatywność uczniów, wyzwalają pokłady działań, dzięki którym lekcja zostaje lepiej przyswojona. Cieszy, gdy uczniowie wychodzą z lekcji zadowoleni, gdy zapamiętują przekazane treści, gdyż sami do nich dochodzą właśnie poprzez różnorakie metody aktywizujące.

[Zenon Uryga „Godziny polskiego”]

Album

Grażyna Mucha


 

Lekcje polskiego nie muszą być nudne

Dnia 18.02.2019 roku na języku polskim w naszej klasie odbyła się rozprawa na temat rehabilitacji Jacka Soplicy, bohatera „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na prośbę pani Grażyny Muchy podzieliliśmy się na trzy grupy, a jedna osoba została wybrana na sędziego. Ja byłem w grupie obrońców Jacka i dyskutowaliśmy z grupą oskarżycieli, którzy wieloma argumentami starali się doprowadzić do uznania go za winnego. W naszej jak i przeciwnej grupie były po dwie osoby,

które prowadziły zażarty spór między sobą, reszta czasami się udzielała, a niektórzy nie odzywali się w ogóle (np. ja). Trzecią grupą była ława przysięgłych, której zadaniem było wysłuchać wszystkich za i przeciw, ocenić i zdecydować czy Jacek Soplica jest winny zarzucanych mu czynów.

Po rozprawie każda z osób z ławy przysięgłych przedstawiła swoje stanowisko. Przewagą głosów zdecydowano, że Jacek został zrehabilitowany, co oznaczało, że moja grupa dobrze go broniła.

Po rozprawie 7 osób dostało szóstki, 2 osoby czwórki, a reszta (w tym ja) musiała napisać sprawozdanie z lekcji. Było bardzo ciekawie.

Album

Uczeń klasy VIII Kacper Cyganek


                                    Dzień Babci i Dziadka


    Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Uczniowie klas I-III gościli  w murach szkoły swoje kochane babcie i kochanych dziadków dnia 7 lutego. 

Na początku uroczystości nastąpiło otwarcie nowych pomieszczeń Samorządowego Przedszkola, które w czasie ferii zostało przeniesione do budynku naszej szkoły. Następnie Pan wójt gminy Iwanowice -Robert Lisowski dokonał  podsumowania projektu unijnego związanego z głęboką termomodernizacją budynku szkoły (całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3,2 mln złotych).

 W spotkaniu tym wzięło udział wielu znamienitych gości, m. in. Pan Łukasz Smółka- wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Pan Rafał Wdowicz- zastępca dyrektora MARR S.A (Departament Instrumentów Finansowych).

     Po krótkiej przerwie, podczas której  wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek nastąpiły  występy dzieci. Najpierw przed publicznością swoje umiejętności  przepięknie zaprezentowały przedszkolaki. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy I, którzy wspaniale wcielając się w odgrywane przez siebie postacie w spektaklu „Dary wróżek”, zaprosili zgromadzonych na sali gości  do magicznego świata baśni. Potem  w montażu słowno- muzycznym „ Prezenty dla Babci i Dziadka” wystąpili pięknie drugoklasiści. Na końcu na scenie pojawili się uczniowie klasy trzeciej, którzy dali  popis umiejętności recytatorskich, przedstawiając „Bajki dla Babci i Dziadka”.  Podczas występów nie zabrakło porywających piosenek i brawurowo wykonanych tańców. Następnie dzieci odśpiewały swoim bliskim „ Sto lat”. Na zakończenie Pani Dyrektor Dorota Dryja –Zębala złożyła wszystkim gościom najserdeczniejsze życzenia a uczniowie wręczyli wykonane przez siebie kolorowe upominki.

    To była wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.

 A. Kmita, I. Mularczyk, J. Stąpała

Album


REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ

Szanowni Rodzice, uprzejmie informujemy, że od dnia 5 marca 2019 roku rozpoczynamy wydawanie i przyjmowanie wniosków o przyjęcie do KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w IWANOWICACH na rok szkolny 2019/20.

Wniosek>>zgloszenie_do_klasy_1.docx


 

Uwaga!
Nowy plan lekcji na poniedziałek /28.01.2019 r./ znajduje się w zakładce Tablica ogłoszeń.
 

 

Adopcja serca

Wolontariusze SKC zachęcają całą społeczność szkolną do akcji „Adopcja serca”. Czym jest adopcja serca? To forma pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata. Polega na wsparciu finansowym konkretnego dziecka i w ten sposób umożliwienie mu edukacji. Taką pomocą objęte są dzieci w ciężkiej sytuacji życiowej. Nad wydatkami związanymi
z edukacją, wyżywieniem, zdrowiem czuwają misjonarze.
Podjęcie się „adopcji serca” musi być rozważną decyzją wiążącą się z odpowiedzialnością za losy konkretnego dziecka. Wie ono, że ma opiekuna, dzięki któremu ma co jeść i może chodzić do szkoły.

Nasza szkoła „adoptowała” chłopca Ssuna Allana z Ugandy. Dzięki naszej pomocy chłopiec ten będzie mógł zjeść wartościowy posiłek, zdobyć wykształcenie, które pozwoli mu się usamodzielnić. Otrzymaliśmy od niego list, który poniżej publikujemy oraz informacje
o nim. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję „Adopcja serca”.
Pamiętajmy: Dobro powraca!

 

R. J.

Album


 

Rekordowy Finał
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 13 stycznia w całej Polsce odbył się XXVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”. Uczniowie naszej szkoły po raz 12 wzięli udział w ogólnopolskiej kweście, przynależąc do sztabu WOŚP w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie.

Sztab pod kierunkiem pani Magdaleny Dębskiej wznowił działalność  w listopadzie. Należało przygotować wszelkie formalności, rozdać identyfikatory, serduszka i puszki, zapoznać wolontariuszy z regulaminem i zasadami bezpieczeństwa. Młodzi wolontariusze ochoczo przystąpili do pracy. W dniu 13 stycznia z samego ranka młodzież wyruszyła na kwestę po to, aby w późnych godzinach popołudniowych zameldować się z puszką w sztabie. Wolontariusze z klasy III gimnazjum w ilości 18 osób zbierali pieniądze w  Iwanowicach,  Sułkowicach, Widomej. Dziękujemy pani Monice Świątek za zaproszenie na gminną imprezę „Śpiewajmy i grajmy mu”, w trakcie której nasze wolontariuszki zebrały niemałą kwotę na WOŚP. Uczniowie zachęcali darczyńców do pieniężnych ofiar, w zamian za czerwone serduszko i uśmiech na twarzy. Mieszkańcy gminy Iwanowice okazali ogromne wsparcie dla akcji a młodzi wolontariusze ogromne zaangażowanie w zbieraniu pieniędzy. Kwota zebrana przez nasz sztab okazała się imponująca i wyniosła 17 800 złotych. Stała się absolutnym rekordem w dwunastoletniej działalności! 

Sztab 3007 w Naramie gorąco dziękuje wszystkim wolontariuszom  - daliście radę pomimo opadów i mrozu! Dziękujemy także wszystkim darczyńcom a przede wszystkim rodzicom za opiekę i dowóz swoich pociech do sztabu w Naramie. 
Dzięki Wam wszystkim „Orkiestra gra do końca świata i o jeden dzień dłużej”

Magdalena Dębska
Krystyna Płażek-Opyrchał

Album


Premier Jarosław Gowin z wizytą w SP w Iwanowicach


 
         W dniach 17-18 grudnia 2018 r., w ramach współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, naszą szkołę odwiedził Planetobus z Centrum Nauki Kopernik. Projekt współpracy między tymi instytucjami ma na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych, a także rozbudzanie ciekawości poznawczej i integrację społeczności lokalnej 
z ośrodkami akademickimi. 
Szczególnie miło nam poinformować, że działalność tego mobilnego planetarium zainaugurował sam Pan Wicepremier RP - Jarosław Gowin, którego powitała w naszej szkole pani dyrektor Dorota Dryja-Zębala, wójt Gminy Iwanowice Robert Lisowski, dyrektor GCK i B – Monika Świątek, dyrektor Przedszkola w Iwanowicach – Ewa Doniec-Kolanowska, przedstawiciele radnych i pracownicków Urzędu Gminy oraz przedstawiciele nauczycieli 
i uczniów naszej szkoły.
 Pan Premier osobiście wszedł do Planetobusa na pierwsze zajęcia z edukatorami dla naszych uczniów, żartując że może uda im się wcześniej od innych zobaczyć „pierwszą gwiazdkę”. Całe przedsięwzięcie było filmowane, a następnie emitowane przez Telewizję Trwam i TVP3. Premier Jarosław Gowin, udzielając wywiadów dziennikarzom mówił między innymi o tym, że Ministerstwo Nauki Szkolnictwa chce aktywnie współuczestniczyć w procesie kształcenia młodego pokolenia.
Dzięki mobilnemu planetarium uczniowie z terenu Gminy Iwanowice mogli przez dwa dni poznawać bliżej kosmos, co być może pomoże im rozbudzić zainteresowania astronomią. Planetarium to miejsce, gdzie obserwuje się niebo dzięki projekcji wiernie odzwierciedlającej rzeczywistość. Niezależnie od pory dnia, pogody i miejsca, Planetarium gwarantuje doskonałą widoczność. Pozwala oglądać różne obiekty w dowolnym momencie, a także zabrać oglądającego w daleki Kosmos, aż poza galaktykę.           
Wizyta Pana Premiera przebiegła w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. To był dla nas prawdziwy zaszczyt.
Kilka dni po wizycie Planetobusa nasza szkoła otrzymała Tellurion od Centrum Nauki Kopernik. Dla nauczycieli jest to wspaniała pomoc naukowa ułatwiająca prowadzenie lekcji o planetach i obrotach ziemi, natomiast uczniowie traktują je jako swoistą pamiątkę po wizycie Premiera w szkole.

Album

Janina Trzaska


Przedświąteczna wigilia klasowa

 

Tradycją naszej szkoły są klasowe spotkania wigilijne. Uczniowie klasy IV stanęli w tym roku na wysokości zadania. Przepięknie udekorowany stół, samodzielnie wykonane stroiki, ciasta, pierniki itp. to jedynie dodatek do atmosfery jaka zapanowała w klasie. Wszyscy przepięknie ubrani, odpowiednio nastrojeni zasiedli do stołu. Oczywiście nie zabrakło życzeń, śmiechów i śpiewania kolęd.

Ten niesamowicie wesoły czas upłynął bardzo szybko ale na długo pozostanie w pamięci.

Bardzo dziękuję Rodzicom uczniów za wsparcie.

 

                                                                         wychowawczyni Grażyna Mucha

Album



Wyjazd wolontariuszy do kina

13 grudnia wolontariusze SKC  pod opieką  p. Renaty  Jagiełki, ks. Marcina Żuchowicza,  p.Dyr. Doroty Dryi- Zębali  oraz p. Beaty Karoń udali się do multikina w Krakowie. W tym przedświątecznym czasie  mogli obejrzeć filmy „Grinch” oraz „ Chleb z nieba”. Tematyka tych filmów nawiązywała do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wyjazd ten ufundował wolontariuszom Ks. Proboszcz Ryszard Suchanowski za co serdecznie dziękujemy!


Życzenia Świąteczne wolontariuszy

Przed Świętami Bożego Narodzenia wolontariusze SKC własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne, które roznieśli po domach składając życzenia świąteczne. Uzyskany dochód przeznaczyli na pomoc dzieciom z Hospicjum Domowego w Krakowie. Wolontariusze zaangażowani w tej akcji to:  Kacper Grochowina, Wiktor Kurbiel, Piotr Rusek, Igor Michalski, Wiktoria Konstantyn, Natalia Kmita, Weronika Kurbiel, Beata Balik, Oliwia Chludek, Alicja Pałetko, Kamila Rerak, Dagmara Kmita, Nikola Wilczura, Alicja Różycka, Julia Adamek, Jolanta Baran, Oliwia Chludek, Weronika Walczak,  Zuzanna  Mularczyk. 
Wszystkim serdecznie dziękuję!                                                    
                                                                                                        


CZAS BOŻEGO NARODZENIA

W ubiegłym tygodniu zostały wysłane prace na VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „Czas Bożego Narodzenia”. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy 5 a, 5 b oraz 6. Osoby obdarzone talentem plastycznym wyczarowały piękne, radosne i kolorowe prace o tematyce bożonarodzeniowej. Z kolei uczniowie, którzy uwielbiają przelewać swoje myśli na papier stworzyli wzruszające, refleksyjne a czasem humorystyczne opowieści świąteczne.

Udział w konkursie na pewno oprócz doskonalenia umiejętności redagowania opowiadań i rysowania ma także walory wychowawcze, bo przyczynił się do rozwijania kreatywności oraz kształtowania wartości takich jak: miłość, dobroć, przyjaźń oraz poświęcenie dla drugiego człowieka.

Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki za powodzenie naszych młodych artystów!

Koordynatorki konkursu B. Karoń i R. Burda


Niedziela mikołajowa

9 grudnia po każdej Mszy Świętej czekała na wszystkich parafian miła niespodzianka. Z okazji Św. Mikołaja wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przygotowali słodki poczęstunek. Wychodząc z kościoła każdy mógł poczęstować się wypiekami różnorodnych ciast i ciasteczek. 
Dziękujemy wolontariuszom za pyszne słodkości.

Album

R.J.


Mikołajki w kinie

Dnia 14 grudnia 2018 r. dzieci z klasy V a i V b pod opieką swoich wychowawczyń – pani Beaty Karoń oraz Renaty Burdy udały się na długo oczekiwaną wycieczkę mikołajkową do kina.

Jednym z celów wyjazdu była integracja uczniów poprzez wspólną zabawę na kręgielni. Można powiedzieć, że cel ten został w pełni osiągnięty, bowiem gra w kręgle okazała się doskonałym pomysłem. Mimo że niektórzy na torze byli po raz pierwszy, nie czuli się z tego powodu skrępowani ani wystraszeni. Po krótkim instruktażu młodzież grzecznie i ochoczo bawiła się przez prawie dwie godziny. Grze oczywiście towarzyszyły wielkie emocje, ponieważ każda drużyna chciała uzyskać najwyższy wynik. Miło było patrzeć na zwinne ruchy młodych sportowców. Czas przeznaczony na tę część programu szybko dobiegł końca. Ale nikt nie smucił się zbytnio, bo czekała kolejna atrakcja, czyli seans w kinie. Młodsze dzieci wybrały komedię pt. „Miśków 2-óch w Nowym Jorku” opowiadającą o zabawnych przygodach Miśka, który wraz z synem rusza na podbój świata. Miłośnicy mocniejszych wrażeń skusili się na brytyjską produkcję pt. „Fantastyczne zwierzęta”. Autorką scenariusza jest J.K. Rowling autorka cyklu powieści fantasy o Harrym Potterze. Po obejrzeniu filmów dzieci nieco zgłodniały, więc postanowiliśmy udać się do KFC, aby się posiliły. Wychodząc z galerii, podziwialiśmy piękne dekoracje świąteczne zdobiące wnętrze budynku. Następnie sprawnie wsiedliśmy do busa, sprawdziliśmy obecność i ruszyliśmy do szkoły.

To był piękny i obfity w wrażenia dzień. Wycieczka udała się i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Miło i wesoło spędziliśmy przedświąteczny czas. Niektórym tak się spodobało wspólne wyjście, że podawali już propozycje kolejnych wyjazdów.


ŚW. BISKUP MIKOŁAJ W NASZYM KOŚCIELE

6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja do naszego kościoła przybył niezwykły gość. Zebrane w kościele dzieci czekały na niego z niecierpliwością. Św. Mikołaj nie spóźnił się i przyszedł aby spotkać się z najmłodszymi parafianami. Po powitaniu wierszami i obdarował zebrane dzieci prezentami.
Dziękujemy Parafialnemu Zespołowi Caritas i wolontariuszom SKC za pomoc jaką okazali św. Mikołajowi. Mikołaju dziękujemy i zapraszamy za rok.

Renata Jagiełka

Album


Świąteczna zbiórka żywności 2018

30 listopada wolontariusze SKC –Alicja Pałetko, Weronika Małek, Oliwia Chludek, Dagmara Kmita pod opieką pań z Parafialnego Koła Caritas uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności w supermarkecie Simply organizowanej przez Bank Żywności w Krakowie. Dzięki temu pozyskali żywność do paczek dla rodzin potrzebujących na Święta.

Renata Jagiełka

Album


Spotkanie ze sztuką

26 listopada br. grupa 88 uczniów z klas VI-VIII oraz trzeciej gimnazjum wybrała się do Centrum Kultury w Słomnikach na spektakl pt. „Balladyna” przygotowany przez Teatr Quadro na motywach sztuki Juliusza Słowackiego. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani Dominika Bajorska-Kurzaja, Grażyna Mucha, Renata Burda, Ewa Czaplak oraz panowie Adam Śpiewak oraz Jacek Lorenz.

Dzieje pięknej i ambitnej kobiety, która dążąc do władzy nie cofa się nawet przed zabójstwami, oglądali wszyscy z zainteresowaniem. Autorzy spektaklu w ciekawy i odważny sposób ukazali scenę spotkania Goplany z Grabcem. Nie da się ukryć, że aktorom udało się doskonale ukazać kontrast między tymi dwiema postaciami. Piękna i dobra Goplana – królowa Gopła zabiegająca o względy zwykłego, pozbawionego zalet Grabca zadziwiała swoim gustem. Jedną z lepszych scen był także budzący emocje pojedynek Kostryna z Kirkorem. Dużym zaskoczeniem dla publiczności było wprowadzenie elementów teatru cieni– scena w chacie wdowy czy zbieranie malin przez Alinę i Balladynę.

Przedstawienie spotkało się z przychylną oceną młodych widzów. Uczniowie uznali, że warto było obejrzeć sztukę i to nie tylko dlatego, by przypomnieć sobie treść lektury przed zbliżającym się egzaminem. Zwrócili także uwagę na fakt, iż „Balladyna” w interpretacji Teatru Quadro różni się od utworu Juliusza Słowackiego.


Wielki sukces

uczniów naszej szkoły

 „Czytam, bo lubię i tym się chlubię”- to hasło II Gminnego Konkursu Czytelniczego, który został zorganizowany przez bibliotekę Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie. Wzięło w nim udział14 uczniów z kl. II i III z terenu Gminy Iwanowice.

Celem konkursu  była popularyzacja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania książką, promocja literatury oraz doskonalenie umiejętności pięknego czytania. Uczestnicy  mieli za zadanie pięknie zaprezentować przygotowany wcześniej fragment z legend polskich.

Uczniowie reprezentujący nasza szkołę na tym konkursie odnieśli wielki sukces. Swoją umiejętnością czytania i brakiem tremy oczarowali jury. I mimo, że rywalizacja była bardzo duża, to właśnie oni zdobyli zaszczytne miejsca na podium. Uczeń klasy II- Adam Gefert zajął I miejsce, natomiast Maja Płatek , reprezentująca klasę III- miejsce III.

Mai i Adamowi gratulujemy, życzymy dalszego rozwijania zdolności i odnoszenia kolejnych sukcesów.

                                                                               I. Mularczyk

                                                                      J. Stąpała

Album


 

Akcja Mikołajowa
dla chłopca z Hospicjum Domowego

W ramach projektu „Szkoła z pasja pomagania” wolontariusze SKC zaangażowali się w realizację listu do Św. Mikołaja napisanego przez podopiecznego Hospicjum dla Dzieci. Do akcji tej włączyła się cała społeczność szkolna a wolontariusze na ten cel pozyskali środki z kiermaszu ciast. Przygotowany prezent dla wybranego chłopca (lampka na biurko, dres, kosmetyki oraz słodycze) wręczyli przedstawicielowi Hospicjum. Mamy nadzieję że przyniósł on wiele radości obdarowanemu.

Renata Jagiełka

Album


Mikołajki w Grodzisku

W sobotę 8 grudnia 2018 roku trzynaścioro uczniów z klas IV - VIII wzięło udział w mikołajkowym wyjeździe do Grodziska zorganizowanym dzięki współpracy naszej szkoły z Parafią pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Ojcowie – Grodzisku oraz Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Akademickim z Kielc. 

Tym razem na młodzież czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie wzięli udział w zajęciach na basenie w Parku Wodnym w Krakowie oraz obejrzeli przygodową animację zatytułowaną ,,Grinch” w Multikinie. Potem spotkali się ze świętym Mikołajem. Dobrotliwy biskup z Miry przyniósł dla każdego wspaniałe prezenty. Między innymi wszyscy stali się właścicielami sympatycznych misiów.  

- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.

                                                                                                                                    Beata Karoń


 

Szlachetna Paczka

Po raz kolejny dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy udało nam się zrobić coś dobrego w tak ważnym dla nas wszystkich czasie. Dziękuję za pomoc w imieniu swoim i przede wszystkim obdarowanych osób. Za zebraną kwotę został zakupiony węgiel, ubrania, buty i kilka innych drobiazgów. Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy pomogli nam wypiekając wspaniałe ciasta i ciasteczka, wszystkim, którzy obdarowali nas drobiazgami, dzięki którym mieliśmy możliwość zorganizowania kiermaszu i tym, którzy przekazali żywność.

Ewa Czaplak, organizator akcji Szlachetna Paczka.


„Szkoła z pasją pomagania”- projekt 


 

W bieżącym roku szkolnym wolontariusze SKC  uczestniczą    w organizowanym przez Alma Spei Hospicjum dla Dzieci  konkursie oraz programie profilaktyczno- edukacyjnym „ Szkoła z pasją pomagania” .
 Hospicjum domowe dla Dzieci Alma Spei opiekuje się  nieuleczalnie chorymi dziećmi z terenu Małopolski. Spotkanie z cierpiącym człowiekiem, szczególnie, gdy jest nim dziecko, zmusza do zastanowienia  się nad tym, co naprawdę jest ważne, pokazuje wartości najwyższe, uczy otwarcia się na innych, ukazuje duchową istotę człowieka. W tych kontaktach często pomagający zyskuje wiele. Mając na uwadze aspekt kształtowania wśród uczniów wrażliwości  na drugiego człowieka postanowiliśmy podjąć  działania na rzecz Hospicjum dla Dzieci. Warto nadmienić, iż program ten objęty  został honorowym patronatem Małżonki Prezydenta  RP Agaty Kornhauser – Duda.
W ramach tego projektu nasza szkoła włączy się w realizację następujących działań: 
- spotkania profilaktyczne z pedagogiem hospicjum
-  akcja Mikołajowa
- kiermasz Bożonarodzeniowy
- „Pampers a zajączka”
- pomoc socjalna dla konkretnej rodziny.
Działania te będziemy realizować przez cały rok szkolny.  Nasi  uczniowie już nie raz pokazali że mają otwarte serca dla innych  i bardzo chętnie niosą pomoc potrzebującym.


Renata Jagiełka – koordynator


 

Spotkania profilaktyczne z pedagogiem hospicjum

30 listopada odbyło się w naszej szkole w ramach projektu „Szkoła z pasją pomagania” spotkanie profilaktyczne z pedagogiem hospicjum dla dzieci panem Robertem Rajcą. Spotkanie to odbyło się w trzech grupach wiekowych. Najmłodsi obejrzeli film „Z rurką przez życie” opowiadający o opiece hospicyjnej nad dziećmi przez pryzmat historii podopiecznej hospicjum – Mai. Film ten był punktem wyjścia do rozmowy o potrzebach dzieci nieuleczalnie chorych i sposobach pomocy. Starsi zapoznali się z filmem dokumentalnym „Pokonać siebie” przedstawiającym historie wolontariuszy. Ukazywał on pozytywne strony wolontariatu oraz to jakie korzyści i zmiany następują w wolontariuszach.
Spotkanie to było dobrą lekcją uwrażliwiającą dzieci i młodzież na potrzeby osób nieuleczalnie chorych.

R. J.

Album



Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Na ten wyjątkowy, wręcz bajeczny dzień, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach czekali od dawna. Zniecierpliwieni, rozmarzeni, niepewni… Przyjdzie czy nie przyjdzie? Będzie sam? Jak dostanie się do szkoły? Czy renifery będą czekały na dachu? Czy na pewno o nas nie zapomni?

Pytań i oczekiwań nie było końca.

I stało się. Dnia 6 grudnia zawitał w mury szkoły niezwykły gość – Święty Mikołaj.

Nie przyszedł sam. Towarzyszyły mu aniołek i diabełek.

Dzieciaki oszalały ze szczęścia. Każdy zastanawiał się czy zasłużył w tym roku na prezent? Czy na pewno był grzeczny? W niejednej głowie pojawiło się zwątpienie.

Mikołaj okazał się jednak wspaniałomyślny. Wędrował ze swoją świtą od klasy do klasy, rozmawiał z uczniami o ich uczynkach, o tym czy pomagają rodzicom, czy się dobrze uczą i wszystkich obdarowywał prezentami. Uśmiech i wzruszenie pojawiały się na twarzach dzieci, gdy rozpakowywały otrzymane paczki z niespodziankami. W podziękowaniu, uczniowie zaśpiewali gościom kilka piosenek, a także wyrecytowali przygotowane na tę okazję wiersze.

 Uwieńczeniem spotkania ze Świętym Mikołajem były pięknie zaaranżowane zdjęcia zrobione z dziećmi z poszczególnych klas. To wspaniała pamiątka, która jeszcze długo będzie przypominać o tym jakże miłym i wyczekiwanym dniu.

Grażyna Mucha

Album



WIĘCEJ