Biblioteka szkolna
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:50 – 11:50
Wtorek 8:50 – 11:50
Środa 8:00 – 11:50
Czwartek 8:50 – 12:40
Piątek 11:20 – 12:40
Pasowanie na czytelnika w kl. I
Chociaż uczniowie pierwszej klasy, już od dawna korzystają z biblioteki szkolnej, to 6 lutego zostali, przez Panią Dyrektor Dorotę Dryja-Zębala, oficjalnie pasowani na czytelników.
W uroczystym ślubowaniu uczniowie obiecali dbać o książki i szanować je:
"My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie Książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z powagą.
Na koniec wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplom pasowania, oraz swoją pierwszą czytankę.
Pani Dyrektor pogratulowała naszym nowym czytelnikom, jednocześnie podkreślając ogromne znaczenie czytania książek przez dzieci i dorosłych.
Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „MÓJ PROJEKT STRONY TYTUŁOWEJ DO ULUBIONEJ KSIĄŻKI ZAKUPIONEJ DO BIBLIOTEKI Z NPRCZ”.
Jak nie czytam, jak czytam
Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w V edycji tej najliczniejszej akcji czytelniczej w Polsce.
Wydarzenie "Jak nie czytam, jak czytam", którego organizatorem jest miesięcznik "Biblioteka w szkole” odbędzie się 7 czerwca (środa) o 10:00.
Dlatego proszę wszystkich uczniów o przyniesienie jutro książki do poczytania (może to być lektura z biblioteki), którą jutro po akcji (przy okazji) oddacie do biblioteki.
Wracamy po czteroletniej przerwie. W akcji co roku brało udział około 400 tys. osób z ponad 2 tys. bibliotek.
Siła akcji wynika z jej prostoty, więc spokojnie można jeszcze dołączyć. Polega na czytaniu książek przez uczniów w całej Polsce w tym samym czasie. Organizatorzy po prostu chcą dać uczniom okazję do poczytania w miłych, niecodziennych okolicznościach.
Tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Pokazując, że dzieci i młodzież, wbrew stereotypom, czytają więcej, niż dorośli (bo tak jest).
Janina Trzaska
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w SZKOLNYM KONKURSIE NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI,
organizowanym z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich
Cele konkursu:
zainteresowanie dzieci książką,
rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci,
rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci,
popularyzacja literatury.
Kategorie:
klasy I - III,
Klasy IV - VIII.
Kryteria oceny prac:
pomysłowość,
oryginalność ujęcia tematu,
estetyka wykonania pracy,
samodzielność wykonania.
Ważne terminy:
prace składamy u wychowawców lub w bibliotece szkolnej do dnia 21.04.2023 r.
ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 24.04.2023 r.
Ważne informacje:
zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do książki,
praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, haft, szydełkowanie, techniki mieszane itp.),
mogą być użyte dowolne płaskie materiały nie brudzące i nie niszczące książki,
kształt pracy dowolny,
każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę,
na odwrocie każdej pracy należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko autora projektu, klasę.
Organizatorki: Janina Trzaska i Marta Małek
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek –Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XIX edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.
Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).
Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.
Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.
http://tydzienbibliotek.sbp.pl/tydzien-bibliotek-2022-biblioteka-swiat-w-jednym-miejscu/
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, naszych uczniów czeka szereg atrakcji, o których będziemy informować na bieżąco.
Biblioteka szkolna
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 – 8:45, 9:40-10:45, 11:30-12:40
Wtorek 8:00 – 12:40
Środa 8:45 – 9:50, 10:35 -11:50
Czwartek 9:40 – 12:40
Piątek 8:00 – 10:00
Artykul-_Jak_sie_porozumiec_z_Ukraincami.odt
podstawowe-komunikaty-polski-ukrainski-zapis-wymowy.pdf
tablica-szybkich-komunikatow-polski_ukrainski_.pdf
Ukrainski-w-kontaktach-z-dziecmi.pdf
Podsumowanie_II_Miedzynarodowej_Przerwy_na_czytanie.pdf
Konkurs z okazji Dnia Książki – rozstrzygnięty
Miło mi poinformować, że umieszczoną na platformie e-podręczniki krzyżówkę biblioteczną, poprawnie rozwiązało sześcioro uczniów.
Są to:
Gratuluję serdecznie – wszyscy otrzymujecie piękne książeczki, które czekają na was w bibliotece szkolnej.
Janina Trzaska
23 KWIETNIA 2021
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Z okazji dzisiejszego święta wszystkim zainteresowanym uczniom przesyłam link do wygenerowanej przeze mnie krzyżówki na platformie edukacyjnej e- podręczniki: https://moje.epodreczniki.pl/a/anonymous/D2NGqGAvl/NfbL2DkH
Wśród osób które rozwiążą prawidłowo krzyżówkę i hasło prześlą (do godz. 24:00 w dniu dzisiejszym) na adres: iwanowicesz@ wp.pl
- zostaną rozlosowane nagrody książkowe.
Z tej samej okazji udostępniam również wszystkim zainteresowanym uczniom i rodzicom, mapkę legalnych źródeł kultury (zrobioną
i udostępnioną przez Bibliotekę Publiczną w Krakowie), szczególnie związanych właśnie z książką.
Dlaczego ochrona praw autorskich jest taka ważna? Otóż przede wszystkim aby dbać o wartości, wiedzę i kulturowe dziedzictwo.
Należy też odpowiednio zabezpieczyć cudzą własność, nakład pracy
i wysiłek w tworzenie dóbr kultury i nauki.
Pozdrawiam wszystkich w tym pięknym dniu.
J. Trzaska
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
Książki mają wiele zalet, są mdz. in. źródłem: wiedzy, rozrywki, ale mogą pełnić też funkcję terapeutyczną, która nosi nazwę – BIBLIOTERAPIA.
Terapeutyczne znaczenie książek (biblioterapia)
1. Czym jest biblioterapia?
Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek oraz czasopism w celu regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. To dział arteterapii, zaliczany do metod terapii zajęciowej. Za jej twórcę uważa się Nikołaja Rubakina, rosyjskiego bibliotekarza i bibliografa, który prowadził badania poświęcone leczniczemu zastosowaniu literatury.
Warto jednak zauważyć, że początki biblioterapii sięgają tak naprawdę czasów starożytnych. Już wtedy bowiem literaturę traktowano jak lek na dolegliwości duszy.
Termin „biblioterapia” po raz pierwszy użył Samuel Mc Crothers w „Atlantic Month”, w 1916 roku. W Polsce nazwa ta pojawiła się w latach trzydziestych XX wieku. Biblioterapia jako dyscyplina naukowa rozwinęła się jednak dopiero w latach osiemdziesiątych. Dziś warsztaty terapii zajęciowej prowadzone są w szpitalach, szkołach, przedszkolach, domach pomocy społecznej, w środowiskowych domach samopomocy, w świetlicach terapeutycznych, a także klubach osiedlowych.
Biblioterapia opiera się na interakcji, jaka zachodzi pomiędzy uczestnikiem zajęć a dziełem, naturalnie pod kierunkiem wykwalifikowanego biblioterapeuty. Wykorzystuje się zwłaszcza literaturę, która prezentuje nie tylko problemy, ale i schematy rozwiązań, a także umożliwiają wgląd w samego siebie. Terapia polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio wybranych pod kątem potrzeb uczestników zajęć książek i późniejszym omówieniu danego fragmentu.
Możliwe jest zarówno głośne czytanie tekstu przez prowadzącego, głośne czytanie tekstu przez uczestników, jak i ciche czytanie czy słuchanie nagranego tekstu. Koniecznym elementem jest międzyosobowy kontakt indywidualny lub grupowy.
Oddziaływania biblioterapii można podzielić na:
Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Sprawdza się zwłaszcza u dzieci od 4. do 9. roku życia.
Bajkoterapia to metoda terapii, ale i profilaktyka problemów emocjonalnych. By osiągnąć założone cele, wykorzystuje się bajki terapeutyczne, które dotykają różnych obszarów i problemów, na przykład rozwodu rodziców, śmierci bliskiej osoby czy nieśmiałości. Dziecko, uczestnik bajkoterapii, wczuwa się w historię i przeżywa ją, co pomaga mu zrozumieć pewne kwestie, ale i umożliwia samodzielne rozwiązanie różnych problemów życiowych.
Źródło informacji: https://portal.abczdrowie.pl/biblioterapia
Jeśli mamy słaby wzrok, to możemy skorzystać z darmowych audiobooków.
Audiobooki, obok ebooków, stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularną formą czytania. Rynek rozwija się w dużym tempie, a my chętniej słuchamy książek. Nic w tym dziwnego, bo ta forma czytelnictwa jest niezwykle wygodna. Audiobooków można słuchać podczas ćwiczeń, w podróży czy nawet w trakcie wykonywanie codziennych obowiązków.
Chociaż rynek się rozwija — audiobooki stają się coraz bardziej dostępne, tańsze, a także możemy kupić je w promocyjnych cenach — wielu z nas nadal poszukuje książek audio, które można pobrać za darmo. Nie ma co prawda wielu legalnych źródeł z darmowymi audiobookami (większość to fragmenty), ale warto przyjrzeć się tym kilku miejscom, które wymieniłem poniżej. Lista będzie stale aktualizowana.
Strona z darmowymi e-bookami:
https://www.biblioteka.krakow.pl/skorzystaj-z-darmowych-e-bookow/
J. Trzaska
NARODOWE CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO
18 kwietnia 2021 r. po raz piąty odbywa się narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, jest początkiem XIII Tygodnia Biblijnego, któremu w tym roku towarzyszą słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.
Specyfiką tegorocznych obchodów powinno być rodzinne i osobiste czytanie Pisma Świętego – powiedział KAI ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Piąte narodowe Czytanie Pisma Świętego swoim hasłem nawiązuje
do programu duszpasterskiego, który wprowadza wiernych w tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. – Chrystus zaprasza wszystkich swoich uczniów, aby podczas tej Uczty ofiarnej przyjmowali Chleb z nieba pod dwiema postaciami: Ewangelii i Eucharystii – tłumaczy biblista.
Może to dobra okazja aby w Tygodniu Biblijnym sięgnąć po jedno z najstarszych (dostępnych nam "słowo pisane")?
Najstarsze partie Starego Testamentu (np. Wj 15,21) powstały około X wieku p.n.e., najnowsze pochodzą z II lub nawet I wieku p.n.e. (Księga Daniela)[5]. Według Alberta de Pury i Antoona Schoorsa działalność piśmiennicza na szerszą skalę zaczęła się w Izraelu i Judzie w latach 750–680 p.n.e. Rosnąca liczba badaczy datuje spisanie większości Starego Testamentu na okres panowania perskiego, pomiędzy 539 p.n.e. a 330 p.n.e.
Janina Trzaska
I GMINNY KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY “EKO – ZABAWKA”
W imieniu Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej, zachęcam wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w I Gminnym Konkursie plastyczno-technicznym “EKO – ZABAWKA”.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Gminy Iwanowice.
Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych w sposób bezpieczny dla użytkownika oraz dołączenie, jeśli to konieczne, instrukcji obsługi tej zabawki.
Fotografie prac należy przesyłać na adres e-mail organizatora: sekretariat@szkolawidoma.pl wraz z skanem wypełnionego formularza zgłoszeniowego (w załączeniu) oraz opisane w następujący sposób:
Termin ostateczny przesłania fotografii prac konkursowych upływa 22.04.2021r. (czwartek) do godz. 13.00.
Więcej informacji, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie SP w Widomej:
https://szkolawidoma.edupage.org/news/#
Zaproszenie do konkursu
Realizując współpracę naszej biblioteki z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką
w Krakowie, chciałabym zachęcić uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie organizowanym przez PBW.
Poniżej zamieszczam informację dotyczącą tego zdarzenia.
Szanowni Państwo,
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu zapraszają szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa małopolskiego do wzięcia udziału w konkursie „Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów”.
Zadaniem uczestników, w zależności od grupy wiekowej, będzie wykonanie kolażu, przygotowanie animacji poklatkowej lub nagranie audycji w formie podcastu.
Konkurs organizowany jest w ramach przedsięwzięcia Wychowanie w trosce o wartości. Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów objętego Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Termin składania prac konkursowych mija 30 kwietnia 2021 roku.
Szczegóły konkursu i regulamin dostępne są na stronie internetowej Biblioteki: https://www.pbw.edu.pl/wydarzenia/1687-swiety-maksymilian-patronem-trudnych-wyborow-konkurs-dla-uczniow-malopolskich-szkol
Serdecznie zapraszamy!
Łączymy ciepłe pozdrowienia
Pracownicy Wydziału Współpracy ze Środowiskiem
|
Wydział Współpracy ze Środowiskiem
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka al. Marszałka F. Focha 39 tel. 12 427 33 77 w. 21 |
Polecam i zachęcam – J. Trzaska
Informacja o konkursie czytelniczym
Organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Celinach
(źródło informacji: https://gckib.iwanowice.pl)
IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS dla uczniów klas I -III – “Mój autorski plakat promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży”.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Bosko w Celinach organizuje konkurs “Mój autorski plakat promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży”.
Więcej informacji, regulamin, zgoda na udział w konkursie oraz klauzula RODO dostępne są pod adresem:
Zachęcam uczniów klas I – III naszej szkoły do wzięcia udziału w tym konkursie – Janina Trzaska
25 marca - Dzień Czytania Tolkiena
Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit , czyli tam i z powrotem” .
Ta ostatnia pozycja ta jest lekturą szkolną, zachęcam więc do czytania. Biblioteka szkolna jest cały czas dostępna.
Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza…
John Ronald Reuel Tolkien, ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
Jest autorem wielu dzieł rozgrywających się w Śródziemiu: powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni, Silmarillion (nieuporządkowanego jako spójna całość narracyjna przez Ronalda – książkę przygotował do druku jego syn Christopher Tolkien) oraz kilku krótkich form, opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartej w 12-tomowej History of the Middle-earth, opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena).
Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie światowej, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków m. in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki.
Ciekawostka:
Gdy J. R. R. miał rok, został ukąszony przez tarantulę. Według samego Tolkiena nie zaczął się na skutek tego wydarzenia bać pająków, ale olbrzymie, jadowite pająki pojawiają się wielokrotnie w jego dziełach.
Żródło informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/J.R.R._Tolkien
Janina Trzaska
Małopolski Kurator Oświaty zachęca do korzystania z zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej. Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pod adresem https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/cyfrowa-biblioteka-dla-uczniow-i-studentow
Wiadomości Biblioteczne
Jak będą pracowały polskie biblioteki publiczne w czasie pandemii koronawirusa?
Od 4 maja 2020 roku został zniesiony zakaz prowadzenia bibliotek publicznych, a nie nakaz ich otwarcia. Termin otwarcia powinien być uzgodniony z organizatorem i inspektorem sanitarnym.
Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje dyrektor w porozumieniu
z organizatorem i po konsultacji z sanepidem. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę liczbę użytkowników i warunki lokalowe, w tym wielkość pomieszczenia, w którym będą przebywali.
Biblioteki, 29 kwietnia po informacji z konferencji prasowej premiera, zaczęły przygotowywać się do wdrożenia nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo epidemiczne:
Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/samorzad/poddawanie-ksiazek-kwarantannie-przeslony-ochronne-i-inne-srodki,499908.html
Wiadomości zebrała - Janina Trzaska
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia 2020
Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Każdego roku od 25 lat świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny.
„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta,
a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książeki zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome i #WorldBookDay.”
Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday
Światowy Dzień Książki w Małopolsce. Dla czytelników przygotowano spotkania
i warsztaty online
„W międzynarodowe święto po raz kolejny włącza się i nasz region małopolski. Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Książki - "Książka i Róża" po raz pierwszy jednak w całości odbędzie się w Internecie. W programie przygotowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Województwo Małopolskie przewidziane są warsztaty i spotkania online oraz wirtualny spacer po wydawniczych półkach.
- Wiele osób czas kwarantanny chce przeznaczyć na nadrabianie czytelniczych zaległości, rozwijanie swoich pasji, nabieranie nowych umiejętności, a my zawsze staramy się sprostać oczekiwaniom naszych czytelników, także przygotowując plan tegorocznej edycji „Książki i Róży” – mówi dyrektor WBP w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.
Tym razem wydarzenia skupiają się wokół osobistych historii – poszukiwania genealogii, czytania i pisania biografii. Małopolskie Dni Książki otworzy w czwartek, 23 kwietnia, o godz. 10 spotkanie „Jak zacząć przygodę z genealogią” prowadzone przez Karolinę Szlęzak i Kingę Urbańską ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.
Natomiast o godz. 14 Łukasz Wojtusik sprawdzi, co w biografiach piszczy. Dziennikarz kulturalny zabierze uczestników na spotkanie z biografami i ich bohaterami. Na koniec odbędą się warsztaty dla tych, którzy biografie chcą opowiadać. O godz. 17 poprowadzi je Marcin Wilk, publicysta i autor książek biograficznych.
Organizatorzy tego dnia udostępnią dodatkowe kody do platformy Legimi, dzięki którym czytelnicy zyskają darmowy dostęp do wybranych tytułów. W ten sposób nawiążą też do idei Światowego Dnia Książki, który - choć obchodzony 23 kwietnia - ma przypominać o wadze czytania każdego dnia.”
Linki umożliwiające dostęp do wspomnianych wydarzeń znajdują się na stronie internetowej Biblioteki.
Materiały udostępniła Janina Trzaska
Wiadomości Biblioteczne 5
Dyrekcja i Pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie stworzyli możliwość wirtualnego "spotkania" z biblioteką.
Specjalnie na ten trudny czas przygotowany został, przez pracowników PBW w Krakowie, "Poradnik na FOCHA, czyli jak radzić sobie w czasach epidemii w pracy i w szkole!", czyli wiele ciekawych materiałów z otwartych zasobów edukacyjnych, aplikacji i narzędzi wspomagających pracę nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i uczniów oraz niezbędnik maturzysty.
Zachęcam do zapoznania się z przygotowanymi przez PBW propozycjami. Będą one doskonałym uzupełnieniem i wsparciem edukacji on-line.
Link: https://www.pbw.edu.pl/wydarzenia/1483-poradnik-na-focha-w-pracy-i-w-szkole
Oprócz materiałów edukacyjnych został stworzony Poradnik po pracy, w którym możecie Państwo zostać zabrani w wiele pięknych i ciekawych miejsc, dzieląc się pasjami z pracownikami PBW w Krakowie.
Link: https://www.pbw.edu.pl/wydarzenia/1481-poradnik-na-focha-czyli-jak-radzic-sobie-w-czasach-epidemii
„Pozwólcie Państwo się zaciekawić, zainspirować, zmotywować.
Zły czas minie - uśmiechnijcie się, jesteśmy na FOCHA
Do zobaczenia, mamy nadzieję już wkrótce!”
Zachęcam do skorzystania
Janina Trzaska
Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
Czy wiesz, jak poprawnie ją założyć, nosić i zdjąć?
Jak poprawnie nosić maskę ochronną:
– Nie dotykamy tej części zewnętrznej;
- Maseczka musi cały czas przylegać do twarzy;
– Nam nie wolno jej zsuwać, bo chcemy odebrać telefon, bo chcemy coś sobie zjeść.
Nie wolno! Ona musi być cały czas założona.
Podpowiadamy, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku:
Nie czekajmy! – róbmy sami maseczki.
https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,173970,25869765,maseczka-origami-z-recznika-papierowego-ten-prosty-instruktaz.html
#Zostańmy w domu
Janina Trzaska
Jak wspomina Kardynał Stanisław Dziwisz: „Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc”.
Kard. Dziwisz apeluje, by w czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa.
„Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w naszych oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.”
Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium.
Janina Trzaska
Wiadomości Biblioteczne 4
W roku 2020 Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci
przypada na 2 kwietnia (czwartek)
To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska takża była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku.
Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.
# Zostańmy w domu
Janina Trzaska
Wiadomości Biblioteczne 3
Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci od Wydawnictwa Olesiejuk
Data dodania: 26.03.2020
Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
Wydawnictwo zachęca wszystkich do rozpowszechniania publikacji.
Projekt został zrealizowany pro bono dzięki następującym osobom:
Czytaj więcej na stronie >> Wydawnictwo Olesiejuk
Wiadomości biblioteczne 2
Witam wszystkich w kolejnych wiadomościach bibliotecznych.
Dzisiaj chciałabym (na prośbę zespołu Empik) przekazać nauczycielom
i rodzicom informację o bezpłatnym dostępie do szerokiej bazy książek elektronicznych, w tym lektur a także o warsztatach online – na przykład za pośrednictwem systemu Librus:
„Mamy nadzieją, że nasza inicjatywa spotka się z ich dużym zainteresowaniem jako ta, która wychodzi naprzeciw aktualnym wyzwaniom i potrzebom w całym procesie edukacji. To ważne, by w okresie zamknięcia szkół każdy uczeń mógł korzystać z biblioteki bez ograniczeń, brać udział w edukacyjnych warsztatach, a nauczyciele mogli kontynuować przerabianie zaplanowanego materiału
Lektury pod ręką
Chcemy Państwu pomóc i udostępniamy dla wszystkich na 60 dni za darmo 13 tysięcy audiobooków i e-booków w Empik Go. Wśród nich w tej wirtualnej bibliotece znajdą Państwo większość lektur obowiązkowych i uzupełniających dla klas szkoły podstawowej w formie książek elektronicznych oraz w formie książek do słuchania a także dodatkowe opracowania jako podcasty z cyklu "Ale co chodzi?", które ułatwią zrozumienie wątpliwych kwestii i będą nieocenioną pomocą przy nauce do egzaminów.
Aby uzyskać dostęp do tej bazy i lektur, wystarczy wygenerować kod aktywujący usługę Empik Premium na stronie: https://www.empik.com/czas-w-domu a następnie postępować według instrukcji. Kolejny krok to pobranie na smartfon bądź tablet aplikacji Empik Go. Dzięki niej będzie można przeglądać całą ofertę (sekcja „dostępne w Empik Premium”) i czytać ebooki oraz słuchać audiobooki w dowolnym momencie. To bardzo proste.
Warsztaty edukacyjne online
Zdajemy sobie również sprawę jak ważne jest teraz stymulowanie wyobraźni dzieci, uwalnianie ich kreatywności, pogłębianie wiedzy w ciekawej formie dostępnej online. Zapraszamy więc uczniów młodszych klas do udziału w edukacyjnych warsztatach pod hasłem #wdomujestfajnieikropka. Cykl inspirujących, rozwijających pasje, wiedzę i wyobraźnię zajęć przygotowali organizatorzy programu Przecinek i Kropka wraz z popularyzatorami nauki ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz specjalistami od zajęć edukacyjnych, wydawcami, autorami i znawcami literatury dla najmłodszych. Codziennie na profilu Przecinek i Kropka na Facebooku: https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik oraz stronie https://www.przecinekikropka.pl będą się pojawiały kolejne fascynujące warsztaty.”
#Zostańmy w domu
Pamiętajmy, że znajomość lektur nadal obowiązuje.
Wykorzystajmy ten czas na pogłębianie swojej wiedzy i zainteresowań.
Janina Trzaska
Wiadomości biblioteczne
W związku z zaistniałą (wyjątkową) sytuacją, która uniemożliwia pracę biblioteki szkolnej informuję, że uczniowie nie są zwolnieni ze znajomości lektur. Dlatego proponuję skorzystać z internetowych zasobów bibliotecznych: Portal lektury.gov.pl oraz Biblioteka Cyfrowa Polona
Czytajmy codziennie – czytanie rozwija myślenie i zapamiętywanie!
Dodatkowym (nie podstawowym) źródłem poznania lektur mogą być również ich ekranizacje filmowe.
W ramach swojej oferty TVP Kultura przygotowała zestawienie propozycji programowych dostosowanych do potrzeb uczniów szkół podstawowych i
ponadpodstawowych. Wśród nich znajdują się programy, filmy i Teatry Telewizji będące ekranizacją lektur obowiązkowych i uzupełniających. Poniżej prezentuję godzinowy harmonogram w poszczególnych dniach od 18 do 27 marca br.
Środa 18.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Panna nikt reż. Andrzej Wajda (1996) (99 min.)
Godz. 14:35 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019) ( 3 min.)
Godz. 14:45 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Verdiego, cykl dokumentalny, (2012) (50 min.)
Godz. 15:35 Lekcje z literatury – Herbert – mosty – Dwie krople cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
Godz. 15:50 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Szalowa, (2019) (5 min.)
Godz. 15:55 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. „Ucieczka” reż. Władysław Ślesicki (1973) (50 minut)
Godz. 16:45 Baczyński, reż. Kordian Piwowarski, (2012), (65 minut)
Czwartek 19.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Katarynka reż. Stanisław Jędryka (1967) (27 min.)
Godz. 13:25 Literatura na ekranie – Antek reż. Wojciech Fiwek (1971) (50 min.)
Godz. 14:15 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019) ( 3 min.)
Godz. 14:15 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Beethovena, cykl dokumentalny (2012) (50 min.)
Godz. 15:30 Lekcje z literatury – Herbert – mosty – Modlitwa Pana Cogito podróżnika, cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
Godz. 15:35 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 4 „Smain”. reż. Władysław Ślesicki (1973) (50 minut).
Godz. 16:30 Daleko na północy, film animowany, reż. Remi Chaye, (2016) (80 minut)
Piątek 20.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Hamlet reż. Franco Zeffirelli (1990) (130 min.)
Godz. 15:05 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Offenbacha, cykl dokumentalny (2012) (50 min.)
Godz. 16:00 Lekcje z literatury – Herbert – mosty – Tren Fortynbrasa, cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
Godz. 16:15 Lektura na ekranie - Mały książę reż. Marc Ozborne (2015 )(105 min.)
Poniedziałek 23.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Złota kaczka, reż. Jerzy Sztwiertnia (1976) (45 min.)
Godz. 13:45 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie, odc. 7 (2019) ( 3 min.)
Godz. 13:50 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Bizeta, cykl dokumentalny (2102) (50 min.)
Godz. 14:40 Lekcje z literatury – Herbert – mosty – Raport z oblężonego miasta, cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
Godz. 14:55 Lektura na ekranie - Ogniem i mieczem, odc. 1, reż. Jerzy Hoffman (1999) (50 minut)
Godz. 15:50 Lektura na ekranie - Ogniem i mieczem, odc. 2, reż. Jerzy Hoffman (1999) (50 minut)
Wtorek 24.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Latarnik reż. Zygmunt SkonIeczny (1977) (53 min.)
Godz. 13:55 Baletownik, odc. 8 – krótka forma edukacyjna o balecie (2019) (3 min.)
Godz. 14:00 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Berlioza, cykl dokumentalny (2012) (50 min.)
Godz. 14:50 Lekcje z literatury – Herbert – mosty –Do Marka Aureulego, cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
Godz. 15:10 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Święty krzyż, (2019) (5 min.)
Godz. 15:20 Lektura na ekranie - Ogniem i mieczem, odc. 3, reż. Jerzy Hoffman (1999) (50 minut)
Godz. 16:10 Lektura na ekranie - Ogniem i mieczem, odc. 4, reż. Jerzy Hoffman (1999) (50 minut)
Godz. 16:55 W domu, reż. Andrzej Barański, (1975) (40 minut)
Środa 25.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Dzieje mistrza Twardowskiego reż. Krzysztof Gradowski (1966) (96 min.)
Godz. 14:35 Baletownik, odc. 9 – krótka forma edukacyjna o balecie (2019) (3 min.)
Godz. 14:40 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Pucciniego, cykl dokumentalny (2012) (50 min.)
Godz. 15:35 Lekcje z literatury – Herbert – mosty – Przesłanie Pana Cogito, cykl programów publicystycznych (2018) (25 min.)
Godz. 16:00 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Wiślica, (2019) (5 min.)
Godz. 16:10 Lektura na ekranie – Nad Niemnem, odc. 1, reż. Zbigniew Kuźmiński, (1986) (50)
Godz. 17:00 Lektura na ekranie – Nad Niemnem, odc. 2, reż. Zbigniew Kuźmiński, (1986) (50)
Czwartek 26.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Wesele reż. Andrzej Wajda (1973) (102 min.)
Godz. 14:45 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Mahlera, cykl dokumentalny (2012) (50 min.)
Godz. 15:35 Lekcje z literatury – Pojedynki stulecia – Henryk Sienkiewicz – Stefan Żeromski, cykl programów publicystycznych (2019) (25 min.)
Godz. 16:10 Lektura na ekranie – Nad Niemnem, odc. 3, reż. Zbigniew Kuźmiński, (1986) (50)
Godz. 17:00 Lektura na ekranie – Nad Niemnem, odc. 4, reż. Zbigniew Kuźmiński, (1986) (50)
Piątek 27.03.
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Mobi Dick reż. John Huston (1956) (110 min.)
Godz. 14:55 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Liszta, cykl dokumentalny (2012) (50 min.)
Godz. 15:45 Lekcje z literatury - Pojedynki Stulecia – Tadeusz Dołęga – Mostowicz – Witold Gombrowicz – cykl programów publicystycznych (2019) (25 min.)
Godz. 16:10 Awantura o Basię ,reż. Kazimierz Tarnas, (1995) (105 min.)
Pamiętajmy że film to nie to samo co literatura pisana.
Inne polecane przeze mnie strony to:
Strona Centrum Nauki Kopernik
Serwis Muzykoteka Szkolna
Serwis Polskie Radio Dzieciom
epodreczniki.pl
Życzę zdrowia i owocnej pracy
Janina Trzaska – bibliotekarz szkolny
8 MAJA - OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
TYDZIEŃ Z ŻYCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W SP IM. JANA PAWŁA II W IWANOWICACH
Tydzień Bibliotek i Bibliotekarzy to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.
A jak wyglądał tydzień z życia i pracy biblioteki w naszej szkole? – poza codziennymi czynnościami takimi jak wypożyczanie książek czy obsługa czytelników…
8 maja (środa)
Dzięki uprzejmości GCKiB, uczniowie klas I-III (pod opieką pani dyrektor oraz bibliotekarki szkolnej) udali się do Biblioteki Publicznej w Iwanowicach na spotkanie autorskie z Edytą Zarębską. Pani E. Zarębska jest pisarką i ilustratorką książek dla dzieci. Na spotkaniu opowiadała dzieciom o swoim dzieciństwie, początkach twórczości i inspiracjach oraz pokazywała w jaki sposób tworzy się krok po kroku ilustracje do książek. Pisarce towarzyszył jej mąż Robert, który jest muzykiem i kompozytorem. Pan R. Zarębski recytował wiersze jak prawdziwy aktor teatralny, dzięki czemu dzieci mogły dostrzec wagę mimiki, mowy ciała
i intonacji. Najwięcej emocji wzbudziło jednak wspólne śpiewanie (przy akompaniamencie akordeonu) piosenki „Mądra Rzeka”.
9 maja (czwartek)
2 godziny edukacji czytelniczej w klasie II i III.
10 maja (piątek)
Akcja propagująca Konkursy (Wiedzy i Plastycznego) o Historii Iwanowic i OSP w Iwanowicach. Czytanie uczniom regulaminów, zapisywanie chętnych do udziału, opracowywanie, kserowanie i udostępnianie literatury tematu.
11 maja (sobota)
Udział w Ogólnopolskiej Konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Bibliotekarzy Szkół Polskich, która miała miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Krakowie, a prowadziła ją prof. nadzw. dr hab. Mariola Antczak Kierownik Katedry Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas tego sześciogodzinnego spotkania omawiane były między innymi takie tematy jak:
Konferencja była okazją do wymiany informacji i doświadczeń.
Miłą niespodzianką był jubileuszowy tort.
13 maja (poniedziałek)
Zgłoszenie szkoły do IV EDYCJI BICIA REKORDU CZYTANIA NA PRZERWIE. Rozpropagowanie akcji wśród uczniów, zachęcenie do zabrania z domu swojej ulubionej książki. Poinformowanie nauczycieli i wychowawców o celu i przebiegu akcji.
14 maja (wtorek)
Koordynowanie akcji BICIA REKORDU CZYTANIA NA PRZERWIE, wypożyczanie książek uczniom, którzy zapomnieli przynieść z domu, rozdanie wszystkim uczniom kolorowych zakładek do książek (promujących czytelnictwo) oraz fotografowanie zaczytanych uczniów.
Uczniowie po drugiej lekcji pozostali w klasach aby (pod opieką nauczycieli czytać przyniesione z domu – ulubione książki. Niektórzy nawet przebrali się za postać ze swojej książki. Była to okazja do wymiany informacji oraz zapoznania z nowymi pozycjami literackimi. Można było zauważyć dużą różnorodność gatunków i tematów wybieranych przez młodych czytelników, którzy chętnie wymieniali się wrażeniami. W akcji wzięło udział ok. 200 uczniów i 11 nauczycieli.
Ponadto w tym dniu przeprowadzona została edukacja czytelniczej w klasie Va i napisane zostało sprawozdanie z przebiegu CZYTANIA NA PRZERWIE.
Janina Trzaska