Wieczór wspomnień o Janie Pawle II
Chociaż od dnia śmierci św. Jana Pawła II minęło już 13 lat, to w pamięci i sercach uczniów Szkoły w Iwanowicach zajmuje on wciąż szczególne miejsce. Wszyscy jesteśmy dumni z faktu, że nasza szkoła nosi imię tego wielkiego Polaka.
W tym roku (5 kwietnia) aby uczcić pamięć o naszym patronie, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści, przygotowali dla rodziców „Wieczór wspomnień o Janie Pawle II”. Na uroczość przybyło również wielu spośród zaproszonych gości, a mianowicie: wójt Gminy Iwanowice – Robert Lisowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego – Marek Piekara, Przewodniczący Rady Gminy – Mirosław Rosa, wraz radnymi oraz sołtysami z obwodu naszej szkoły, dyrektor GCK i B – Monika Świątek, sekretarz gminy – Anna Tarko oraz p. prof. Grażyna Pawelska-Skrzypek.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Dryja-Zębala witając wszystkich przybyłych rodziców i zaproszonych gości. Program artystyczny miał charakter montażu słowno-muzycznego. Uczniowie klasy III B - Justyna Matykiewicz i Wiktor Ciaranek – przypomnieli nam najważniejsze wydarzenia z życia papieża oraz jego przesłania do wszystkich ludzi i narodów. W imieniu całej społeczności szkolnej wyrazili oni podziw i ogromną wdzięczność za posługę kościołowi i rodzinie ludzkiej oraz za szczególne umiłowanie dzieci i młodzieży. Największe jednak wrażenie na zgromadzonych zrobiły słowa samego Ojca Świętego, które były fragmentem jego przemówienia z 12 czerwca 1987 roku w Gdańsku. Oprawę muzyczną zapewniły nam uczennice z różnych grup wiekowych, począwszy od klasy pierwszej SP a skończywszy na klasie trzeciej gimnazjum. Dziewczynki z klasy VII ujęły wszystkich śpiewając piosenki, które były wspomnieniem samego Jana Pawła II, natomiast wspólne śpiewanie Barki uleciało chyba wprost do nieba. Dopełnieniem całości była przygotowana przez uczniów klasy szóstej prezentacja „Ostatni tydzień z życia Jana Pawła II”.
Tego szczególnego wieczoru, swoją obecnością zaszczycili nas również goście specjalni: Anna Mączka – reżyserka filmu dokumentalnego „Pociąg Papieski” oraz Teresa Kobel i Maria Łaciak, które są kierownikami Pociągu Papieskiego Koleje Małopolskie. Zgromadzeni z zaciekawieniem obejrzeli film pani Anny Mączki, dzięki któremu dowiedzieli się między innymi o idei funkcjonowania Pociągu Papieskiego, natomiast panie z Kolei Małopolskich opowiedziały wiele ciekawych historii i zdarzeń związanych z przejazdami pociągu.
Miłym akcentem na zakończenie wieczoru była herbata, kawa przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców oraz kremówki papieskie, które zrobiła p. Anna Kurbiel.
Kochamy Cię Ojcze Święty! Dziękujemy Ci za wszystko! Będziemy o Tobie Pamiętać!
Janina Trzaska
KOŁO PLASTYCZNE
Zajęcia dla klas IV odbywają się według programu autorskiego pt. „Twórcze spotkania z plastyką” opracowanym wyłączne dla potrzeb koła.
Przeznaczone są dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz wykazujących chęć i zapał do pracy twórczej. Zajęcia mają na celu działalność ogólnorozwojową oraz pobudzenie i rozwijanie zdolności twórczych. Uczniowie na zajęciach mają możliwość poznania i wypróbowania wielu technik plastycznych. Ponadto doskonalą swój warsztat w zakresie umiejętności stosowania różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych.
Poznawanie najważniejszych zagadnień dziedzin twórczości artystycznej oraz analiza dzieł sztuki pozwala dostrzec ich walory estetyczne i ekspresyjne, stymulując wyobraźnię i inwencję twórczą podopiecznych.
Beata Karoń
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=567
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
23.03.2018 – w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, odbyło się spotkanie z przedstawicielem IPN w Krakowie.
Pan Marcin Chorązki wygłosił prelekcję n/t historii „Żołnierzy Wyklętych”. 1 marca to data symboliczna. Historycznie nawiązuje ona do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Łukaszem Cieplińskim na czele. Pan Marcin Chorązki przypomniał o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.
Uroczystości organizowane w marcu są wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Na zakończenie spotkania – autor odpowiadał na pytania przygotowane przez uczniów. Była to niewątpliwie ciekawa lekcja historii, która pozostanie w pamięci młodzieży.
Krystyna Różycka
SUKCESY MŁODYCH AKTORÓW
W sobotę 7 kwietnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV Gminnym Konkursie Recytacji ,,Teatr Jednego Aktora”, w tym roku tematem przewodnim był ,, Humor w poezji dziecięcej”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie. Adam Gefert z klasy I za recytację wiersza Leszka Sulimy Ciundziewickiego ,,Mucha i Karaluch” stanął na najwyższym stopniu podium. Adaś otrzymał również specjalne podziękowanie od przewodniczącej Jury Pani Ewy Stadtmüller za to, że wybrał do zmagań konkursowych tekst mało znanego autora. Kinga Bubak z klasy III przepiękną interpretacją wiersza Danuty Wawiłow ,,Daktyle” zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy młodym wykonawcom i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniów do konkursu przygotowywały p. Joanna Stąpała i p. Anna Kmita
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=565
WITAMY W NASZEJ SZKOLE
Tuż przed Świętami, 27 marca naszą szkołę odwiedziły dzieci z najstarszej grupy wiekowej Samorządowego Przedszkola ,,Słoneczne” w Iwanowicach wraz z wychowawczynią
p. Barbarą Młodecką. Spotkanie odbyło się na zaproszenie i z inicjatywy uczniów klasy III szkoły podstawowej, którzy już wkrótce oddadzą swoją salę młodszym kolegom, przyszłym pierwszaczkom. Przedszkolakom bardzo podobała się przygotowana przez trzecioklasistów bajka pt. ,, Czerwony Kapturek”, nie zabrakło również wspólnych śpiewów, pląsów i słodkości. Pani Dyrektor Dorota Dryja - Zębala witając gości podkreśliła, że cała społeczność szkolna dołoży wszelkich starań aby najmłodsi, przyszli uczniowie czuli się w szkole dobrze i bezpiecznie. Liczymy na kolejne wspólne spotkania, może następnym razem w przedszkolnych ogrodach?
Anna Kmita
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=564
Pisanki 2018
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo od wieków było uważne za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione, miały w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości
W związku z tym pielęgnując polskie tradycje i zwyczaje nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym. Szkołę reprezentowali: Weronika Małek, Igor Michalski, Wiktor Ciaranek.
Cele konkursu:
Propagowanie folkloru i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
2. Pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych.
Kształtowanie aktywnej postawy uczniów wobec sztuki i tradycji kulturowej, związanej
z obrzędami okresu Wielkiej Nocy.
4. Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych uczniów.
5. Promowanie twórczości dziecięcej.
6. Integracja dzieci przez sztukę.
Beata Karoń
Przed Świętami Wielkanocnymi w Niedzielę Palmową wolontariusze SKC zorganizowali po raz kolejny słodki kiermasz świąteczny. Własnoręcznie upieczone babki, babeczki, baranki sprzedawali przy Kościele. Uzyskany dochód przeznaczyli na zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci ”Wakacje z Bogiem”. Dziękuje wolontariuszom za zaangażowanie w tej akcji. A byli to: Oliwia Chludek, Piotr Rusek, Kamila Rerak, Maria i Anna Wywiał, Dagmara Kmita, Julia Adamek, Wiktor Kurbiel, Ewelina Mazur, Aleksandra Kwak, Martyna Sznejwajs, Weronika Małek, Wiktoria Ryszka, Zuzanna Sienko, Martyna Trojan, Basia i Karol Krzysztofek, Stanisław Cyganek.
Renata Jagiełka
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=563
KARTKA WIELKANOCNA DO PAPIEŻA FRANCISZKA
Marzec obfitował w różnego rodzaju konkursy plastyczne, w których licznie i chętnie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Jednym z nich był konkurs pt. „Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka” zorganizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Zadaniem dzieci było samodzielnie stworzenie kartki wielkanocnej dla Ojca Świętego. Uczniowie naszej szkoły ochoczo wzięli w nim udział i wykonali wiele prac, które zostały wysłane do Krakowa. Spośród 3000 kartek, jakie napłynęły do Instytutu z Polski i zagranicy organizatorzy wybiorą dziewięć kartek, które zostaną wysłane do Papieża Franciszka do Watykanu. Wszystkim uczniom składam serdeczne gratulacje i podziękowania za piękne i interesujące prace.
Beata Karoń
Niedziela Palmowa w Imbramowicach
Zwyczaj święcenia palm i uroczyste procesje z nimi, znane są w Polsce od średniowiecza. W Kościele katolickim Niedziela Palmowa, obchodzona jest przez chrześcijan na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nasi uczniowie, od wielu już lat, jeżdżą na zaproszenie Sióstr Norbertanek do Klasztoru w Imbramowicach. Ten dzień jest tam szczególnie uroczysty z powodu odpustu i wizyty biskupiej.
Tegoroczną uroczystość uświetniła homilia Ks. Kazimierza Górnego - Bpa Seniora Diecezji Rzeszowskiej, który mówił o patriotyzmie i poczuciu narodowej tożsamości. Podczas procesji nasi chłopcy ze starszych klas wkładają czerwone szaty i niosą sztandary ze stacjami męki pańskiej, dziewczynki zaś w fioletowych sukniach niosą insygnia śmierci Pana Jezusa. Najmłodsi uczniowie (jak apostołowie) idą w orszaku z osiołkiem.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała czterdziestoosobowa delegacja uczniów i absolwentów pod opieką i pani dyrektor Doroty Dryji-Zębali oraz nauczycielek - Janiny Trzaski i Krystyny Płażek-Opyrchał. Pomimo, że uroczystości trwały blisko trzy godziny, to nasi uczniowie dzielnie i godnie wypełnili swoją misję. Jak sami mówią, było to dla nich niesamowite przeżycie, które będą jeszcze długo wspominać.
Należy nadmienić, że Siostry Norbertanki są bardzo gościnne i dzieci mają zawsze zapewniony ciepły posiłek, przepyszne babeczki wielkanocne i upominki. Tak też było i tym razem.
Janina Trzaska
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=560
XII Gminny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną
Już od 2006 roku, tuż przed Niedzielą Palmową, przeprowadzany jest w szkole w Iwanowicach Gminny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Najpierw organizowany był w Gimnazjum, później w GZS, a obecnie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II. Zawsze w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, odbywa się wystawa prac oraz wręczanie nagród laureatom. Jest to możliwe dzięki sponsorom: Urzędowi Gminy w Iwanowicach, Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek, Gminnej Komisji ds. Uzależnień, Parafii pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach oraz Firmie Krak-Marfisch.
Zgodnie z regulaminem konkursu palmy muszą być zrobione z elementów charakterystycznych dla naszego regionu i nie mogą mieć sztucznych dodatków. Jeszcze parę lat temu można było zauważyć, że zwyczaj samodzielnego robienia palm zanikał, a nasze regionalne palmy często zastępowane były kupnymi, które są robione na wzór palemek wileńskich. To właśnie dzięki konkursom szkolnym i parafialnym został reaktywowany w naszej gminie zwyczaj własnoręcznego przygotowywania palm, które nabrały też regionalnego charakteru.
Uczestnicy konkursu zaskakują nas co roku pomysłowością i starannością wykonania. Z roku na rok widać, że w wykonanie palm angażuje się coraz więcej domowników, dlatego od przyszłego roku konkurs prawdopodobnie zmieni charakter na Rodzinny Konkurs Tradycyjnych Palm Wielkanocnych.
W tegorocznej edycji konkursu jury ustaliło następującą klasyfikację:
w kategorii klas I-III SP
I miejsca: Wiktoria Krawczyk– Widoma, Maksymilian Kaczmarczyk i Martyna Dejwór – Celiny;
II miejsca: Jakub Burda – Damice, Julia Zębala – Iwanowice, Kacper Kulesza – Celiny;
III miejsca: Zuzanna Kowalczyk – Narama, Weronika Fundament – Iwanowice, Piotr Gumula – Celiny;
wyróżnienia: Paulina Kurbiel i Artur Więcławski - Iwanowice
w kategorii klas IV-VI SP:
I miejsca: Karolina Kurbiel – Iwanowice, Aleksandra Kaczmarczyk – Celiny, Aleksandra Chmiel – Narama;
II miejsca: Maja Gadzina i Patrycja Chmiel – Narama, Natalia Kmita – Iwanowice;
III miejsca: Julia Borówka Celiny, Zuzanna Jasiówka i Maja kurbiel – Iwanowice;
wyróżnienia: Oliwia Kaczor – Widoma, Aleksandra Sienko – Damice oraz Wiktoria Konstantyn, Wiktoria Cichoń, Jolanta Baran, Dominik Baran, Maciej Rak, Nicole Kaczka i Weronika Walczak – Iwanowice.
w kategorii klas VII SP oraz II-III gimnazjum:
I miejsca: Karolina Mochalska – Grzegorzowice, Justyna Basoń i Kinga Kawalec – Sieciechowice;
II miejsca: Klaudia Krawczyk – Widoma, Paulina Mucha i Wiktoria Grzywnowicz – Grzegorzowice, Oliwia Chludek – Iwanowice;
III miejsca:Amelia Browarnik, Laura Żurek i Wiktoria Żaba – Narama;
wyróżnienia: Emila Lotko i Julia Niewidziajło – Narama, Marianna Znamirowska i Milena Miśkiewicz – Sieciechowice, Weronika Małek i Ewelina Januszkiewicz – Iwanowice.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody książkowe oraz słodycze. Za zajęcie I miejsca nagrodami dodatkowymi były głośniki BT, za II i III miejsca PowerBanki.
Uroczystego charakteru wystawy palm dopełnił występ dziewczynek z klasy VII, które pięknie wykonały cztery pieśni o św. Janie Pawle II. Dodatkową atrakcją był występ pani Zofii Kaczor z Maszkowa, która przybliżyła nam zwyczaj odwiedzania domów przez Pucheroki. Tradycja ta występuje tylko w Bibicach pod Krakowem, z których pochodzi pani Zofia i dla naszych dzieci była do tej pory nieznana.
W tradycji Kościoła palmy symbolizują mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych, życia, corocznej odnowy roślin i zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. Palmy z naszego regionu ozdabiane są również misternie wykonanymi kwiatami z bibuły, bądź krepiny. Dla niektórych miejscowości charakterystyczne również ozdabianie ich zwisającymi, kolorowymi wstążkami wykonanymi z bibuły.
Nie pozwólmy aby nasze tradycje zostały zapomniane, kultywujmy je i pielęgnujmy w naszych domach, rodzinach i szkołach.
Janina Trzaska
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=559
Mali programiści
Dzieci z klas I-III naszej szkoły biorą w tym roku szkolnym udział w projekcie „Eksperci programowania w podregionie krakowskim”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Jego celem jest podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz zwiększenie potencjału techniczno – dydaktycznego szkół objętych wsparciem poprzez pozostawienie w placówkach po zakończeniu projektu całego sprzętu teleinformatycznego, materiałów i pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć. W ramach projektu uczniowie korzystają więc z mat edukacyjnych, tabletów i klocków LEGO WeDo 2 udostępnionych przez autora projektu. W trakcie zajęć dzieci uczą się podstaw programowania z użyciem mat edukacyjnych, programu Scratch Jr oraz zestawów edukacyjnych LEGO Education. Kreatywność, krytyczne myślenie, rozwój kompetencji informatycznych, komunikacyjnych oraz efektywna praca zespołowa to tyko niektóre cechy rozwijane w trakcie tych zajęć.
Wychowawczynie klas I-III SP
Albumy>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=562
Witaj Wiosno
21 marca, jak co roku, uczniowie klas 1-3 barwnie i z przytupem powitali Wiosnę. W pięknie udekorowanej sali, każda klasa wierszem, piosenką i tańcem przypomniała wszystkim znaki wiosny w świecie ludzi, roślin i zwierząt. Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs szkolny na ,,Najciekawszą Marzannę”. 12 uczniów wraz z rodzicami wykonało niezwykle pomysłowe i piękne kukły symbolizujące odchodzącą Zimę. Wszystkie prace zostały przez uczniów nagrodzone brawami, a przez organizatorki konkursu dyplomami i nagrodami książkowymi. Wiosenne spotkanie zakończyło się rozśpiewanym, barwnym korowodem wokół szkoły. Uczniowie mieli okazję sami przekonać się czy widać już pierwsze oznaki nowej pory roku.
Wychowawczynie
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=558
,,Na Wawel, na Wawel,
Krakowiaku żwawy,
Podumaj, potęsknij,
Nad pomnikiem sławy.”
/ Edmund Wasilewski /
,,Historia Krakowa” po raz czternasty
We wtorek 20 marca 2018 roku reprezentacja szkoły w składzie: Piotr Kurbiel, Bartłomiej Paos i Mateusz Trzaska z klasy szóstej wzięła udział w XIV edycji Gminnego Konkursu ,,Historia Krakowa” w Celinach.
W tym roku uczniowie musieli przyswoić obszerny materiał historyczny dotyczący obiektów zlokalizowanych przy ulicy Kanoniczej oraz Zamku Królewskiego na Wawelu i Bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem św. Stanisława i Wacława. W bibliografii konkursowej znalazły się też biogramy św. Stanisława, Stańczyka czy Jana Długosza. Uczniowie musieli również zapoznać się z legendami rodem z wawelskiego wzgórza.
W konkursowych zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły z sześciu szkół z terenu naszej gminy. Nasza reprezentacja bardzo dobrze poradziła sobie z niełatwym testem. Musiała jednak uznać wyższość ekip z Damic, Poskwitowa i Celin. Po zakończeniu konkursu ,,Historia Krakowa” uczniowie obejrzeli barwny występ szkolnego zespołu taneczno – wokalnego ,,Celinianki”. Następnie został przeprowadzony konkurs recytatorski, którego uczestnicy prezentowali legendę, fragment prozy lub wiersz związany z grodem Kraka. Niestety choroba wykluczyła naszą reprezentantkę Annę Wywiał z udziału w deklamatorskim współzawodnictwie. Pod jej nieobecność pierwsze miejsce wywalczyła pewnie uczennica z Sieciechowic. Potem nadszedł czas na wręczenie nagród i dyplomów, pamiątkowe zdjęcia oraz powrót do domów.
Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=557
Anna Miśkiewicz
Podsumowanie akcji „Wyślij pączka do Afryki”
W tym tygodniu otrzymaliśmy podziękowanie za przeprowadzenie na terenie szkoły akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Akcje tę wolontariusze SKC zorganizowali po raz czwarty a pozyskane środki przekazali na projekty realizowane w RŚA i Czadzie: dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot. Ogromnie cieszy nas tak duże zaangażowanie naszej wspólnoty szkolnej w przeprowadzane akcje charytatywne. Bardzo dziękujemy!
Renata Jagiełka
,,Zemsta” w Słomnikach
,,Zemsta” to jedna z najpopularniejszych komedii Aleksandra Fredry. Powstała w 1833 roku, a dramatopisarz inspirował się dokumentem odnalezionym na zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Pismo to rzucało światło na zażarty spór pomiędzy Firlejami i Skotnickimi. Przyczyną waśni był nadgryziony zębem czasu mur górnego zamku. Kres kłótniom położyło dopiero małżeństwo pociech pieniaczy.
Aleksander Fredro mistrzowsko wykorzystał ten gotowy materiał na komedię. Prapremiera ,,Zemsty” miała miejsce w lutym 1834 roku we Lwowie, zaś pierwsze wydanie książkowe sztuki ukazało się cztery lata później również w stolicy Galicji Wschodniej. Aktualnie ,,Zemsta” to lektura w gimnazjum i w zreformowanej szkole podstawowej.
W piątek 9 marca w Centrum Kultury w Słomnikach można było obejrzeć słynną komedię w interpretacji kieleckiego teatru Quadro, który zawodowo zajmuje się popularyzacją szkolnych lektur. W związku z tym młodzież z klas siódmej oraz drugiej i trzecich gimnazjum udała się pod opieką pań Renaty Burdy, Anny Miśkiewicz, Edyty Ptasińskiej i Asmik Woźniak oraz pana Adama Śpiewaka na wycieczkę do pobliskiego miasteczka. Spektakl miał duże walory edukacyjne – widzowie, którzy omawiali już lekturę, przypomnieli sobie jej treść, a pozostali mieli okazję zapoznać się pełnym humoru światem Aleksandra Fredry. Po przedstawieniu uczestnicy wyjazdu wrócili na zajęcia lekcyjne.
Anna Miśkiewicz
Dzień Kobiet
Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz w roku się zdarza
Gdy 8 marca z gwarem wiosny
Wytryśnie z kartek kalendarza
Już od samego rana w szkole panowała radosna i ciepła atmosfera. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Nasi mali dżentelmeni z kl. I-III wręczyli swoim koleżankom kwiaty i drobne upominki. Nie obyło się również bez pysznych słodkości. Cały czas chłopcy starali się być wyjątkowo sympatycznymi i uczynnymi kolegami. Cudownie byłoby, gdyby takie zachowanie mogło pozostać na wszystkie dni nauki. W tym dniu przez cały czas na twarzach dziewcząt gościł uśmiech. Żałowały tylko, że na kolejny Dzień Kobiet trzeba czekać cały rok.
Wychowawczynie klas I-III
5 kwietnia 2018 r. o godzinie 17.30 w dużej sali gimnastycznej odbędzie się ZEBRANIE Z RODZICAMI.
Porządek spotkania:
- Uroczystść "Wieczór wspomnień o Janie Pawle II";
- Spotkania z Wychowawcami w salach lekcyjnych poszczególnych klas.
Serdecznie zapraszamy
,,Żywa” lekcja historii"
Subkowy to duża wieś położona w województwie pomorskim. Na całą okolicę słynie z założonego w 1997 roku Bractwa Rycerskiego ,,Kerin”. Jego członkowie to miłośnicy historii, którzy nie tylko kolekcjonują zbroje i broń, ale także z pieczołowitością i dbałością o szczegóły odtwarzają dawne turnieje, tańce oraz biesiady. Kultywowaniu rycerskich obyczajów służą też lekcje historii organizowane na miejscu, w Grodzie Żywej Historii lub podczas objazdowych pokazów.
W środę 14 marca 2018 roku członkowie Bractwa Rycerskiego ,,Kerin” odwiedzili naszą szkołę. ,,Żywa” lekcja historii przeniosła uczniów i ich opiekunów do barwnych czasów średniowiecza. Widzowie mogli nie tylko zobaczyć tak ważne uroczystości jak pasowanie na rycerza czy zaślubiny, ale też wziąć bezpośredni udział w dworskich ceremoniach. Te elementy aktywizujące publiczność były szczególnie atrakcyjne, zaś duża dawka humoru sprawiła, że spotkanie z minionymi wiekami na długo pozostanie w pamięci młodzieży.
Anna Miśkiewicz
NASI BIBLIŚCI W ETAPIE REJONOWYM
3 marca w Słomnikach odbył się etap rejonowy XXIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły: Roksana Banaś i Karolina Siuta wykazując się dużą wiedzą z zakresu Ewangelii wg Św. Marka oraz Księgi Estery.
Gratulujemy i czekamy na wyniki kwalifikujące do finału.
Renata Jagiełka
Pomoc dzieciom z Hospicjum Domowego
„Pomóżmy maluchom, by miały sucho”
SKC już po raz piąty włączyło się do akcji wielkanocnej ”Pampers na zajączka”. W ten sposób wolontariusze odpowiedzieli na apel Fundacji Alma Spei i w naszej szkole zorganizowali zbiórkę pampersów, chusteczek, szamponów i innych kosmetyków dla małych podopiecznych Hospicjum Domowego. Hospicyjny zajączek będzie je wręczał wraz z życzeniami świątecznymi.
Wszystkim, którzy wsparli nas w tej akcji serdecznie dziękujemy!
Renata Jagiełka
Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Przedszkoli i Placówek Oświatowych, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie
stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica ... ogłosiłam rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Ufam, že hasło to stanie się impulsem do podejmowania działań edukacyjnych, kulturalnych i wychowawczych.
Więcej>>list_men_9marca.pdf
Zapraszamy uczniów klas I-III
do wzięcia udziału w konkursie
„NAJCIEKAWSZA MARZANNA”
Wiosna tuż, tuż… więc czas rozprawić się z Marzanną i pożegnać zimę.
Konkurs ma na celu popularyzowanie obrzędów wiosennych, zaprezentowanie zdolności plastycznych oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni.
Na kukiełki i kukły Marzanny czekamy do dnia
19 marca 2018 r.
Przy ocenie weźmiemy pod uwagę: estetykę wykonania pracy, walory artystyczne, oryginalność i pomysłowość. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, podczas ,,Spotkania z Wiosenką”.
Iwona Mularczyk, Anna Kmita
Uwaga !
Komunikat dla emerytowanych nauczycieli
i pracowników szkół z terenu Gminy Iwanowice
Komisja Socjalna przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach przypomina, że do końca marca (jak co roku) należy dostarczyć odcinki emerytur lub zaświadczenia ZUS-u o wysokości emerytury, w celu sporządzenia przez księgowość odpowiedniego odpisu środków na cele socjalne.
Ponadto przypominamy, że do końca maja należy złożyć podanie
o zapomogę z ZFŚŚ (wraz z załącznikami np. o leczeniu) oraz oświadczenie
o miesięcznych dochodach (brutto) na osobę*.
Wszystkie dokumenty należy składać w sekretariacie SP w Iwanowicach.
* Dochód na osobę obliczmy dodając dochody brutto wszystkich
rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie w ciągu 2017 r. Uzyskaną sumę dzielimy przez 12 miesięcy, a następnie przez ilość osób.
Niedostarczenie wymaganych dokumentów może skutkować brakiem odpisu lub nieprzyznaniem świadczenia.
W celu zweryfikowania prawdziwości danych, komisja ma prawo wglądu w sytuację materialną osoby starającej się o zapomogę.
Załączniki: wniosek_2018.docx
Z poważaniem:
Komisja Socjalna przy SP w Iwanowicach
Zabawa karnawałowa