Nawigacja

Nowy System
Edukacyjny

ulotka_informacyjna.pdf


 



Z życia szkoły

NIEDZIELA OSTATKOWA

11 lutego – w niedzielę poprzedzającą Środę Popielcową przed naszym kościołem wolontariusze Szkolnego  Koła Caritas częstowali wiernych pączkami. Akcja ta była zorganizowana po raz ósmy. Pączki zostały ufundowane przez naszego parafianina. Pyszne pączki niech nam osłodzą czas nadchodzącego postu.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=554


Finał akcji „Wyślij pączka do Afryki”

8  lutego w tłusty czwartek wolontariusze SKC sprzedawali w naszej szkole pączki, włączając się już po raz czwarty do ogólnopolskiej akcji „Wyślij pączka do Afryki” organizowanej przez Fundację Kapucyni i Misje. Akcję tę zapoczątkował br. Benedykt Pączka – kapucyn przebywający na misji w Republice Środkowoafrykańskiej. Środki pozyskane w tej akcji zostaną przekazane na projekty realizowane w RŚA i Czadzie: dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.
W naszej szkole wolontariusze sprzedali 300 pączków, a uzyskany dochód przekazali na konto Fundacji Kapucyni i Misje.
„Kup pączka afrykańskiego, zamiast brzucha urośnie Ci serce”

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=553

R. J.



REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ

Szanowni Rodzice, 

uprzejmie informujemy, że od dnia 1 marca 2018 roku rozpoczynamy wydawanie i przyjmowanie wniosków o przyjęcie do KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w IWANOWICACH na rok szkolny 2018/19.

 Zgłoszenie do pobrania>zgloszenie_do_klasy_1.docx


Dzień Babci i Dziadka

Choć styczeń to miesiąc zimowy, są w nim jednak dwa najgorętsze dni w roku, dni kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - są to Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.

W naszej szkole te niecodzienne święta obchodziliśmy 26 stycznia 2018 r. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie przybyli w nasze szkolne mury, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. W pięknie udekorowanej sali uczniowie z klas I – III  przedstawili przygotowane specjalnie dla dostojnych gości programy artystyczne. Na scenie najpierw pojawili się uczniowie klas pierwszej oraz drugiej. Dzieci zaprezentowały spektakl p. t. „Obserwacje wnucząt”. Potem wystąpili trzecioklasiści z przedstawieniem p. t. „Czerwony Kapturek”. Podczas obydwu występów nie zabrakło również pięknie deklamowanych wierszyków, porywających piosenek oraz prezentacji tanecznych. Wszystkie wystąpienia dzieci nagradzane były głośnymi brawami, a na twarzach Babć i Dziadków zagościły radość i uśmiech.  Następnie, w imieniu całej społeczności szkolnej, najlepsze życzenia dla Babć i Dziadków złożyła Pani Dyrektor Dorota Dryja-Zębala. Na zakończenie części oficjalnej  rozbrzmiało gromko odśpiewane „Sto lat”. Nie był to jednak koniec uroczystości, gdyż wnuczkowie po wręczeniu gościom własnoręcznie wykonanych upominków, wspólnie z gośćmi częstowali się przygotowanymi przez Rodziców słodkimi i niezwykle smacznymi ciastami i długo jeszcze rozmawiali wspominając niedawne, pełne wzruszeń chwile.

Wychowawczynie klas I - III

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=552


30 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00

odbędzie się Zebranie z Rodzicami.

Porządek spotkania:

 

1. Zebranie ogólne o godz. 18.00 /sala gimnastyczna/;

  • Remont szkoły;
  • Podsumowanie pracy za I okres roku szkolnego 2017/2018;

 

2. Spotkania z Wychowawcami /sale lekcyjne/.

Serdecznie zapraszamy


 

Historia zaklęta w legendach

We wtorek 23 stycznia 2018 roku uczniowie klas starszych szkoły podstawowej wzięli udział w kolejnej edycji konkursu ,,Historia zaklęta w legendach”. Tym razem uczestnicy czytali ze zrozumieniem teksty związane z Nowosądecczyzną. Głównym źródłem do wnikliwej analizy było podanie o dzielnej Magdalence, która podczas potopu szwedzkiego zapobiegła zdobyciu  Nowego Sącza przez wrogie wojska. Uczniowie musieli też wykonać zadania związane z odczytywaniem mapy oraz wykazać się znajomością polskiego alfabetu i umiejętnością określania wieku na podstawie rocznej daty. Z niełatwymi  zadaniami konkursowymi najlepiej poradził sobie Igor Michalski. Na miejscu drugim uplasowała się Julia Kaczka, a trzecie miejsce zajęła Wiktoria Serafin. Z kolei na wyróżnienie zasłużyła Wiktoria Konstantyn. Wszyscy nagrodzeni uczestnicy konkursu są szóstoklasistami. Młodzi eksperci od analizy tekstów historycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki oraz zasłużyli na gratulacje. Organizatorką konkursu była Anna Miśkiewicz.

 

 

Anna Miśkiewicz

 


List>>http://brpd.gov.pl/sites/default/files/list_rpd_z_okazji_ferii_zmiowych_2018.pdf


Sukces pierwszoklasistki w konkursie plastycznym

Dnia 13 stycznia 2018 r .w Centrum Kultury i Sportu w Miechowie odbyło się wręczenie nagród przyznanych w konkursie plastycznym „Boże Narodzenie w sztuce malarskiej”. Konkurs  ten obejmował zasięgiem cały powiat.

Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, które cechował bardzo wysoki poziom artystyczny. Uczennica klasy pierwszej Anna Trzaska zajęła III miejsce. Gratulujemy  Ani i życzymy rozwijania zdolności plastycznych i osiągania dalszych sukcesów.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=551

                                                                                                   Joanna Stąpała


„Z Dobrą Nowiną przez życie”

kuratoryjny konkurs biblijny

etap rejonowy

 

 

18 stycznia w Krakowie odbył się etap rejonowy kuratoryjnego konkursu biblijnego „ Z Dobrą Nowiną przez życie”. Wzięły w nim udział nasze uczennice: Anna Wywiał i Weronika Herjan. Uczennice te wykazały się dużą wiedzą z zakresu Ewangelii wg Św. Jana. Gratulujemy udziału w kolejnym etapie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Renata Jagiełka


XXVI Finał WOŚP

W tym roku uczniowie naszego gimnazjum po raz jedenasty wzięli udział w ogólnopolskiej kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu Finału 14 stycznia 2018r. 24 wlontariuszy ze Szkoły Podstawowej im.Jana Pawła II w Iwanowicach i 23 wolontariuszy z Publicznej Szkoły w Naramie kwestowało na terenie naszej Gminy. W tym roku gralismy dla „Wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Wolontariusze naszego sztabu zebrali kwotę 17069 zł., tym bardziej jesteśmy dumni i gratulujemy!!! Daliście radę, pomimo zimna i mrozu! Mieszkańcy gminy Iwanowice wykazali ogromne poparcie dla akcji a młodzi wolontariusze wielkie zaangażowanie w zbieraniu pieniędzy.

Sztab 3007 Publicznego Gimnazjum w Naramie gorąco dziękuje wolontariuszom, ich rodzicom i darczyńcom. Dzięki Wam „Orkiestra gra do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=549

K.Płażek-Opyrchał


Nie ma w Polsce diamentów, ale już szafiry, szmaragdy, opale i rubiny mogą się trafić. Nie brakuje też wielu innych pięknych minerałów, a także wyjątkowych skał oraz rzadkich znalezisk paleontologicznych. No i mamy bursztyn…

Dnia 17.01.2018 roku w naszej szkole miała miejsce niezwykła prelekcja połączona z wystawą pt. „Skarby Ziemi” prowadzona przez pana Krzysztofa Lelka.

Wystawa ukazywała około 200 okazów minerałów pochodzących z różnych stron świata i przedstawiała: kamienie półszlachetne: ametysty, kwarce, malachity, jaspisy, agaty, lapis lazuli. Kamienie szlachetne: diamenty, szafiry, rubiny, szmaragdy. Dominowały jednak krzemienie.

Prelegent w ciekawy i przystępny sposób opowiadał o minerałach z kosmosu czyli meteorytach, utworach naciekowych jaskiń: stalagmitach, minerałach pochodzenia wulkanicznego i organicznego. Zaprezentował również skamieniałości.

Uczniowie wraz z wychowawcami z zainteresowaniem słuchali opowieści o pochodzeniu eksponatów a po prelekcji mieli szansę zakupić drobne pamiątki w postaci muszel, minerałów czy otoczaków.

Dziękujemy za  wartościowe spotkanie.

 

                                                                                           Beata  Karoń


Krzysztof Lelek – absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Pasjonat, od 20 lat kolekcjoner skał i minerałów. W swych prywatnych zbiorach zgromadził kilka tysięcy okazów z całego świata. Prowadzi w szkołach zajęcia edukacyjne, prelekcje, organizuje wystawy zachęcając młodych ludzi do kolekcjonerstwa i obcowania z przyrodą. Przewodnik po Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej i Ojcowskim Parku Narodowym.

Beata Karoń


 


Finał projektu edukacyjnego

Uczniowie klasy II gimnazjum w I semestrze realizowali projekt edukacyjny, którego efektem była inscenizacja na motywach książki pt. „ Mały Książę”.  Praca nad lekturą składała się z  kilku etapów. Najpierw młodzież podczas lekcji języka polskiego omawiała problematykę książki, a później pisała scenariusz przedstawienia na podstawie tejże pozycji. Kolejnym zadaniem było przydzielenie ról poszczególnym osobom w grupie, wykonanie rekwizytów i ćwiczenie tekstów. Gimnazjaliści bardzo dobrze poradzili sobie z przydzielonymi zadaniami. W trakcie realizacji projektu doskonalili umiejętność pracy w grupie, uczyli się odpowiedzialności za powierzone zadania, poznawali tajniki gry aktorskiej. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem przystąpili do pracy. Entuzjazm towarzyszył im aż do finału, kiedy przed kolegami ze swojej klasy zaprezentowali efekty działań. Na wielką pochwałę zasługuje Basia Krzysztofek, która napisała interesujący scenariusz. Ciekawe kreacje aktorskie stworzyli między innymi: Andrzej Kurowski jako despotyczny król, Ewelina Mazur w roli pięknej, lecz nieco kapryśna Róży, Gabrysia Gacek jako człowiek w niewoli uzależnienia czy Justyny Konstantyn odgrywająca żmiję. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do projektu wywiązali się doskonale ze swoich obowiązków. Można śmiało rzec, że „Mały Książę” opracowany przez klasę II gimnazjum to dzieło niezwykle inspirujące.

Renata Burda


KONKURS BOŻONARODZENIOWy MALARSKI 
"Boże Narodzenie w sztuce malarskiej"
 22 uczniów naszej szkoły wzięło aktywny udział w  wojewódzkim konkursie malarskim zorganizowanym przez Centrum Kultury i Sportu  w Miechowie. Przedmiotem zmagań w konkursie dotyczącym okresu Świąt Bożego Narodzenia była własnoręczna wykonana praca malarska obrazująca zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe (Wigilia, Pasterka, choinka, szopka betlejemska, orszak Trzech Króli itp.)
Celem konkursu było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, upowszechnianie wiedzy na temat zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom!
Dziękuję za piękne, staranne i innowacyjne prace plastyczne :)
                                                                                                              Beata Karoń

KONKURS BOŻONARODZENIOWY LUDOWY
"Boże Narodzenie w sztuce ludowej"
Przedmiotem zmagań w konkursie ludowym  dotyczącym okresu Świąt Bożego Narodzenia była   własnoręcznie wykonana: Gwiazda Bożonarodzeniowa (forma przestrzenna) wykonana dowolną techniką z różnorodnych materiałów plastycznych, papieru, naturalnych okazów przyrodniczych: traw, gałązek drzew iglastych, brzozowych, szyszek, mchu, kory, sznurka, rafii i innych materiałów dekoracyjnych.
Celem konkursu było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, upowszechnianie wiedzy na temat zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.
Prace wykonane przez naszych uczniów dostarczyły wielu wrażeń estetycznych. Było się czym zachwycać. Wykonane gwiazdy bożonarodzeniowe to małe arcydzieła, które będą cieszyć oczy w całym okresie świątecznym i karnawałowym.
                                                                                                                Beata Karoń

 


Wciągające przygody i inspirujące warsztaty

W poniedziałek 15 stycznia 2018 roku uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej w Iwanowicach wyruszyli na kolejną wycieczkę w ramach akcji ,,Kraków, jakiego nie znacie”. Opiekunkami młodych turystów były panie: Renata Burda, Beata Karoń, Anna Miśkiewicz, Iwona Mularczyk i Joanna Stąpała. Mimo wyraźnego spadku temperatury poniżej 0, słońce zachęcało do podróżowania i korzystnie wpływało na samopoczucie.

Pierwszym punktem programu wycieczki był seans filmowy w Multikinie. Uczniowie, w zależności od wieku i zainteresowań, oglądali amerykański film fantasy ,,Jumanji: Przygoda w dżungli” lub familijną produkcję ,,Paddington 2”. Obydwie propozycje przypadły do gustu młodym kinomanom. Pierwszy z filmów nie pozwalał się nudzić. Akcja była wartka, wciągająca i obfitowała w emocjonujące niespodzianki. Zaś adaptacja powieści Michaela Bonda w idealnych proporcjach bawiła i chwytała za serce melodramatycznymi elementami. Po wyjściu z kina młodzież wyruszyła do Celestatu, czyli pałacyku, w którym niegdyś ćwiczyli swe umiejętności wojskowe członkowie Bractwa Kurkowego. Przed wejściem do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uczniowie spacerowali po Parku Strzeleckim, w którym w XIX wieku znajdowała się strzelnica. Dziś na powierzchni 1,4 ha rosną stare drzewa, a każdy skwer zdobią pomniki wybitnych Polaków. Uczestnicy wycieczki chętnie pozowali do zdjęcia pod statuą patrona szkoły – Jana Pawła II, której twórcą jest prof. Czesław Dźwigaj. Młodzież podziwiała również najstarsze pomniki ukazujące polskich monarchów – Zygmunta II Augusta, który powołał do życia Bractwo Kurkowe  i Jana III Sobieskiego, który w 1683 roku rozgromił Turków pod Wiedniem. Przy wejściu do pałacyku uczniowie zwrócili jeszcze uwagę na popiersie Marcina Oracewicza, krakowskiego mieszczanina, który podczas Konfederacji barskiej w 1768 roku zastrzelił rosyjskiego dowódcę przy pomocy srebrnego guza oderwanego od żupana. Następnie młodzież weszła do wnętrza Celestatu. Warto wspomnieć, że siedzibę Bractwa Kurkowego odwiedzali w przeszłości tak znamienici goście jak: cesarz Franciszek Józef I, pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski, marszałek Józef Piłsudski, marszałek Francji Ferdynand Foch oraz prezydenci odrodzonej Rzeczpospolitej Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Gdy jedna poznawała sekrety wyglądu i budowy szopek krakowskich oraz próbowała swych sił w zdobnictwie, druga zwiedzała imponującą ekspozycję złożoną z modeli biorących udział w 75. konkursie. Potem nastąpiła zamiana. Oprócz urzekających pieczołowitością wykonania dużych, średnich i miniaturowych modeli szopek młodzi turyści podziwiali tradycyjny strój krakowski, trąbkę hejnałową i kostium lajkonika. Ze ścian spoglądali na zwiedzających królowie kurkowi, a wnikliwi obserwatorzy mogli również obejrzeć obrazy ukazujące najpiękniejsze krakowskie budowle. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie kupowali pamiątki, a niektórzy dali się wciągnąć do świata gry edukacyjnej, której scenerią był prastary gród Kraka. 

Potem młodzież udała się do autokarów i wyruszyła w drogę powrotną do Iwanowic. Wyjazd udanie zainaugurował sezon wycieczkowy 2018.

Album>>http://spiwanowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=548

Anna Miśkiewicz

 


Przystępnie o zawiłościach ortografii

 

Początki ortografii polskiej sięgają XII wieku. Przez wieki ukształtowały się obowiązujące obecnie zasady pisowni. Polska ortografia nie należy do łatwych, stąd nieustające zabiegi edukacyjne mające na celu wyeliminowanie błędów.     
We wtorek 9 stycznia w naszej szkole gościli aktorzy propagujący poprawną pisownię za pośrednictwem spektaklu ,,Ortografia polska”. Uczniowie klas III – VII szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych mieli okazję w nieszablonowy, a jednocześnie zabawny sposób przypomnieć sobie zasady pisowni ,,ó”, ,,u”, ,,ż”, ,,rz”, ,,h” i ,,ch”. Młodzież nie tylko oglądała przedstawienie, ale również aktywnie w nim uczestniczyła. Po każdym omówionym zagadnieniu ortograficznym wybrani uczniowie rozwiązywali zadania utrwalające konkretne reguły. 
To nietypowe spotkanie z polską pisownią zyskało aprobatę młodych widzów, gdyż posiadało walor edukacyjny i dużą dawkę humoru. 

 

Anna Miśkiewicz


 


 

Jasełka  w naszym  parafialnym kościele

6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego po Mszy Świętej o godz. 10.00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach przedstawili przygotowane Jasełka pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki.  Można więc było zobaczyć scenę zwiastowania, pasterzy i pasterek w górach, piekło, walkę dobra ze złem, śmierć Heroda, a przede wszystkim narodzenie Jezusa i powitanie Go przez pasterzy,  królów i dzieci. Dzięki młodym wykonawcom jeszcze raz mogliśmy przeżyć tajemnicę narodzenia Pańskiego. 

R.J.

 

Świąteczny Konkurs Literacki
5 stycznia br.  udaliśmy się do  Księgarni TAK Czytam w Krakowie na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „List do  Świętego Mikołaja”. Miłą niespodzianką było dla nas I miejsce, które jury przyznało uczniowi klasy II gimnazjum Mikołajowi Siuta za pracę literacką dotyczącą świąt Bożego Narodzenia. Gimnazjalista otrzymał dyplom oraz cztery interesujące książki. Justyna Płatek i Jakub Tarko za udział w konkursie  także zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
Celem  konkursu  było kultywowanie świątecznej tradycji pisania listów do Świętego Mikołaja oraz zachęcania dzieci i młodzieży do prezentowania własnej twórczości literackiej. Organizatorzy podczas gali rozdania nagród nie tylko uhonorowali zwycięzców, ale także nagrodzili placówki i opiekunów uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowanie podopiecznych do konkursu. Z księgarni otrzymaliśmy piękną książkę na temat polskich symboli, która wzbogaci zasoby naszej szkolnej biblioteki.
Pragniemy serdecznie podziękować Pani Edycie Siuta za transport do Krakowa oraz obecność podczas wręczania nagród.
Renata Burda

Więcej>>http://spiwanowice.edupage.org/text1/?eqa=dGV4dD10ZXh0JTJGdGV4dDE%3D