PEDAGOG SPECJALNY

Jeśli nie umie – naucz,

jeśli nie wie – wytłumacz,

jeśli nie może – pomóż”.

Pedagog specjalny – pedagog od zadań specjalnych.

Jest specjalistą w dziedzinie pedagogiki specjalnej, zajmującym się pomocą dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie problemów i opracowywanie odpowiednich działań, które pomogą w ich rozwiązaniu.

Godziny Pracy Pedagoga Specjalnego

Wtorek 9:40 – 12:45

Środa 8:45 – 12:45

Czwartek 13:30 – 13:45

Piątek ------------

Pedagog specjalny realizuje następujące zadania:

1. Współpracuje z zespołem mającym opracować  dokumentację dla uczniów  posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

2. Współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, ale także innymi specjalistami zatrudnionymi
w szkole i w placówkach wspierających uczniów,  ale także z rodzicami oraz uczniami.

3. Wspiera nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w kontekście doboru metod, form pracy, określaniu potrzeb uczniów, ale także ich mocnych stron.

4. Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom ale także nauczycielom.

5. Współpracuje z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny, w tym

np. z ;

- poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,

- placówkami doskonalenia nauczycieli,

- innymi przedszkolami, szkołami i placówkami,

- pracownikiem socjalnym,

- asystentem rodziny,

- kuratorem sądowym i innymi.