O projekcie Regulamin rekrutacji i wsparcia Terminarz Sprawozdanie z realizacji projektu

Małopolskie Talenty - realizacja projektu w roku szkolnym 2019/2020

Małopolskie Talenty

Od września 2019r. będzie realizowany w naszej szkole projekt Małopolskie Talenty. Beneficjentem  projektu jest Gmina Iwanowice. Jest to inicjatywa  skierowana do uczniów zdolnych, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest wydobycie potencjału, rozwój uzdolnień i wspieranie sukcesów życiowych dzieci i młodzieży z małopolskich szkół. Uczniowie uczestnicząc w inspirujących zajęciach oraz wydarzeniach będą mogli rozwinąć swoje kompetencje z zakresu: język obcy (język angielski), kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość. We współczesnym świecie rozwój tych kompetencji kluczowych jest bardzo ważny już od najmłodszych lat.

Projekt będzie realizowany w trakcie dwóch edycji:

I edycja – IV kwartał 2019r.,  I-II kwartał 2020 r.

II edycja – IV kwartał 2020 r., I-II kwartał 2021r.

W sumie w zajęciach będzie uczestniczyło 64 uczniów w pierwszej edycji i 64 uczniów
w drugiej edycji. Do pierwszej edycji projektu już odbyła się rekrutacja. Polegała ona  na nominacji  rodzicielsko – nauczycielskiej ucznia z zakresu jednej wybranej przedmiotowej kompetencji kluczowej.

Na uczniów w trakcie trwania projektu czekają m.in.

- Profesjonalna diagnoza uzdolnień

- Zajęcia realizowane w Centrum Wspierania Uczniów Zdolnych

- Letnia Szkoła Młodych Talentów

- Forum Młodych Talentów

- Konkursy edukacyjne

Grupy zajęciowe będą tworzone z poszczególnych przedmiotów ( język angielski, matematyka, przedsiębiorczość, informatyka, zajęcia społeczne) Bardzo ważne i dla uczniów optymalne jest to, że pojedyncza grupa będzie liczyła  tylko 8 osób. Zajęcia pojedynczej grupy I i II edycji projektu będą  prowadzone w wymiarze 60 godzin dydaktycznych z zakresu kluczowych kompetencji przedmiotowych oraz 20 godzin dydaktycznych z zakresu kompetencji ponadprzedmiotowych.

Po zakończeniu zajęć edycji uczeń uzyska certyfikat o uczestnictwie i ukończeniu zajęć z danej kompetencji kluczowej, na którą uczęszczał w ramach projektu. Jednak warunkiem jego uzyskania jest nabycie kompetencji, weryfikowane w oparciu o wybrane efekty uczenia się.

Udział w projekcie  Małopolskie Talenty to również szansa dla nauczycieli na dodatkową aktywność, nowe innowacyjne doświadczenia, rozwój w twórczym środowisku. Wytypowani do projektu nauczyciele już w maju rozpoczną cykl szkoleń w projekcie koordynacyjnym, przygotowującym oraz aktualizującym ich wiedzę i umiejętności, na potrzeby prowadzenia zajęć z uczniami zdolnymi.

Działania projektu obejmować będą również bardzo duże doposażenie szkoły w sprzęty i materiały edukacyjne. Zajęcia prowadzone od września w znacznym stopniu poszerzą ofertę zajęć pozalekcyjnych w szkole.

Projekt jest realizowany  we współpracy z Departamentem Edukacji i Kształcenia  Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które to instytucje zapewniają wsparcie merytoryczne, organizacyjne i szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia.