Nauka programowania ze Scottiem

Scottie Go! Edu to gra edukacyjna z interaktywnym kursem programowania zakupiona dla naszej szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W fabule gry pojazd Scottiego w wyniku awarii spada na ziemię. Uczniowie muszą pomóc mu go naprawić, żeby mógł wrócić do domu. Zbieranie części zamiennych rozrzuconych na wszystkich kontynentach to ich zadanie. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu uczniowie wybierają zadanie i układają program z bloczków, który jest jego rozwiązaniem. Następnie skanują ułożone bloczki wykonując zdjęcie lub rejestrując wideo. Scottie wykonuje na ekranie ułożony przez uczniów program. Bloczki gry umożliwiają również wchodzenie w interakcje z dodatkowymi postaciami i obiektami. Taka nauka programowania jest przyjazna i atrakcyjna dla dzieci i młodzieży dzięki zastosowanemu mechanizmowi rywalizacji w 91 zadaniach na 10 poziomach trudności. Podczas prowadzonych z wykorzystaniem opisywanej gry zajęć uczniowie naszej szkoły z klas od IV do VIII zdobywali wiedzę z zakresu kodowania i uczyli się podstawowych pojęć programistycznych takich jak: instrukcja prosta i złożona, parametr, pętla, instrukcja warunkowa, zmienne, funkcje. Trenowali również różnorodne umiejętności: m. in. logicznego myślenia, kreatywności, podejmowania decyzji, myślenia matematycznego i problemowego. Taka kreatywna formuła nauki spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczniów, przyczyniając się do zdobycia wiedzy niezbędnej do odkrywania kolejnych języków programowania.

Iwona Mularczyk